Joseph de WECK
Niemcy znów mogą stać się źródłem niestabilności Europy
RFN to jedyne duże państwo członkowskie strefy euro, które jeszcze w pełni nie podniosło się do poziomu sprzed pandemii.
Prof. Piotr MADAJCZYK
Polski Marzec ’68 widziany z Niemiec Zachodnich
Wpływ wydarzeń 1968 r. na stosunki polsko-niemieckie był niewielki, co widoczne stało się już po 1970 r., gdy rozpoczął się proces ich normalizacji. Miały one jednak wpływ na obraz Polski i polskiego społeczeństwa w Niemczech.
Prof. Stephan LEHNSTAEDT
Jedna trzecia Niemców uważa, że ich przodkowie byli wśród ofiar wojny
Zbrodniczy charakter niemieckiej okupacji Polski jest wciąż stosunkowo nieobecny w świadomości niemieckiej. Wina za wojnę i Holokaust jest zdepersonalizowana.
Prof. Stanisław ŻERKO
Hipokryzja Berlina. Zasmucająca historia niemieckich odszkodowań dla Polaków
Sprawa reparacji niemieckich i odszkodowań od Niemiec obfituje w niezwykle ciekawe i wciąż nieznane lub mało znane szczegóły. Ilustruje ona konsekwencję i bezwzględność w tej kwestii kolejnych rządów Republiki Federalnej Niemiec – od Adenauera po Merkel. A zarazem hipokryzję, gdyż jednocześnie politycy niemieccy deklarują wolę pojednania z narodem polskim.
Agata KAŁABUNOWSKA
Fala wznosząca niemieckiej skrajnej prawicy
W debacie publicznej pojawiły się hasła, których nigdy wcześniej nie odważono się tak dobitnie wypowiedzieć, takie jak „Niemcy są większe niż RFN”, czy gloryfikacja paktu Ribbentrop-Mołotow.