Wydanie 484 Wszystko co Najważniejsze
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydanie 484 Wszystko co Najważniejsze

Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” poświęcamy 80. rocznicy Ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Czystki dokonane przez UPA na ludności polskiej od lat kładą się cieniem na relacjach między Polską i Ukrainą. Wielokrotnie były też wykorzystywane przez Rosję, do szerzenia podziałów i nienawiści między naszymi narodami. Co zrobić, by dotrzeć do prawdy, zadośćuczynić ofiarom i budować przyszłość relacji polsko-ukraińskich?

Jan ROKITA: Pamięć o Wołyniu
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Pamięć o Wołyniu

List Trzynastu wybitnych Ukraińców zaczynał się od szlachetnej „prośby o wybaczenie za popełnione zbrodnie i krzywdy”. Zwracali się do nas z prośbą, byśmy nazbyt pryncypialnie nie podejmowali „jakichkolwiek niewyważonych deklaracji politycznych” w kolejną rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

Michał KŁOSOWSKI: By wybaczyć, trzeba pokonać samych siebie
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

By wybaczyć, trzeba pokonać samych siebie

Czas goi rany. Nawet te powstające latami, przez wieki odsłonięte albo ukryte. Okazuje się bowiem, że nie ma wśród ludzi nic bardziej trwałego niż żal. Stracone szanse, od dawna niewyrównane rachunki krzywd, tragedie, które ciągną się przez pokolenia, przelana krew. Wołanie o pomstę do nieba – pisze Michał KŁOSOWSKI

Ks. Stefan BATRUCH: Kościoły odegrały dużą rolę w procesie pojednania polsko-ukraińskiego
Ks. Stefan BATRUCH

Ks. Stefan BATRUCH

Kościoły odegrały dużą rolę w procesie pojednania polsko-ukraińskiego

To, co dotychczas wydarzyło się w relacjach polsko-ukraińskich z inspiracji Kościołów w Polsce i na Ukrainie, było przygotowaniem do stanu obecnego relacji Polaków i Ukraińców. O tym, że nie były to działania daremne, niech świadczy to, co dziś dzieje się w naszych relacjach, szczególnie otwartość i hojność tysięcy Polaków przyjmujących w swoich domach Ukraińców uciekających przed wojną wywołaną przez Rosję.

Joanna KARBARZ-WILIŃSKA, Bartosz JANUSZEWSKI: Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia
Bartosz JANUSZEWSKIJoanna KARBARZ-WILIŃSKA

Bartosz JANUSZEWSKI
Joanna KARBARZ-WILIŃSKA

Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia

Przyczyn ludobójstwa, do jakiego doszło na Polakach w latach czterdziestych ubiegłego wieku na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, należy upatrywać w ideologii integralnego nacjonalizmu ukraińskiego, którego twórcą był Dmytro Doncow, ukraiński pisarz, dziennikarz i działacz polityczny – przekonują dr Joanna KARBARZ-WILIŃSKA i Bartosz JANUSZEWSKI