Paweł JABŁOŃSKI: Odbudujmy Śląski Wersal
Paweł JABŁOŃSKI

Paweł JABŁOŃSKI

Odbudujmy Śląski Wersal

Zamki nad Loarą są symbolem wielkości Francji, a pałace renesansowych Włoch – dobrobytu Italii. Symbolem Polski i naszą turystyczną perłą mogą stać się Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie. Od średniowiecznego zamku Kazimierza Wielkiego w Będzinie, poprzez niezwykłą poprzemysłową architekturę dawnych hut, kopalń i fabryk, modernizm lat międzywojennych, aż po koronny klejnot: odbudowany „Śląski Wersal” – już wkrótce cały region może zmienić się w wielki magnes przyciągający turystów z całej Polski i Europy.

Anna BIAŁOSZEWSKA: "Atterwasch (3): Opowieść o ludziach"
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

"Atterwasch (3)

Nie chodzi o pozostawienie tych dwudziestu domów z kościołem i cmentarzem, chodzi o zrównoważony stosunek między zabudową a ocaleniem – zabudowa funkcjonuje całkiem nieźle bo dzięki temu społeczeństwo może zarabiać, ale jeśli idzie o ocalenie – tu już kuleje.

Krystian TOMALA: "Bogate głowy w Gliwicach. Polska Krzemowa Dolina"
Krystian TOMALA

Krystian TOMALA

"Bogate głowy w Gliwicach. Polska Krzemowa Dolina"

Gliwice to jedno z najbogatszych miast. Z wynikiem 4069,40 zł/mieszkańca pokonałyby aż osiem, znacznie większych miast wojewódzkich Olsztyn (3939,94 zł), Rzeszów (3934,52 zł), Kielce (3887,70 zł), Białystok (3810,82 zł), Szczecin (3669,21 zł), Lublin (3593,18 zł), Zieloną Górę (3556,15 zł) i Bydgoszcz (3215,74 zł).