Eryk MISTEWICZ: My wiemy, co będzie dalej
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

My wiemy, co będzie dalej

Buczę i Katyń dzieli 400 km i 82 lata. Mariupol i Warszawę niewiele więcej. Tekst opublikowany na łamach dziennika “Le Figaro” 6 maja 2022 r.

Simon Sebag MONTEFIORE: Putin zaczyna upodabniać się do Stalina
Simon Sebag MONTEFIORE

Simon Sebag MONTEFIORE

Putin zaczyna upodabniać się do Stalina

Putina od Stalina wiele różni, ale widać też podobieństwa, które teraz bardzo rzucają się w oczy. Putin, podobnie jak Stalin, uważa, że Ukraina jest niezbędna dla imperium rosyjskiego i powinna pozostać jego częścią za wszelką cenę – mówi Simon Sebag MONTEFIORE w rozmowie z Agatonem KOZIŃSKIM Agaton KOZIŃSKI: – Władimir Putin mówi, że Rosja i Ukraina to jeden kraj, a granica między nimi jest sztuczna. Czy z punktu widzenia historyka ten argument jest prawdziwy? Simon Sebag MONTEFIORE: – Nie jest,…

Prof. Richard J. EVANS: The Molotov-Ribbentrop Pact. The first step towards the destruction of the Polish nation
Prof. Richard J. EVANS

Prof. Richard J. EVANS

The Molotov-Ribbentrop Pact. The first step towards the destruction of the Polish nation

Why was the Ribbentrop-Molotov Pact signed? For both Hitler and Stalin the aim was to buy time, to enable the invasion of Poland without bringing the Third Reich and the Soviet Union into a war with each other at a time when Germany was not ready for a full-scale war, and the USSR was rebuilding its armed forces and munitions factories after they had been severely affected by the purges of the 1930s.

Peter SINGER: "Wracają pomniki Stalina?"
Peter SINGER

Peter SINGER

"Wracają pomniki Stalina?"

“Władimir Putin pytany o zamiar postawienia pomnika Stalina w Moskwie wskazał na Olivera Cromwella i spytał: – Jaka jest różnica między Cromwellem i Stalinem? Absolutnie żadna”.