Prof. Stéphane COURTOIS: Lenin. Wynalazca totalitaryzmu
Prof. Stéphane COURTOIS

Prof. Stéphane COURTOIS

Lenin. Wynalazca totalitaryzmu

Chociaż światowy system komunistyczny załamał się w latach 1989-1991, wciąż znajdujemy przykłady leninowskiej potęgi w różnych krajach, w których nadal działają partie komunistyczne, a ślady jego myśli nadal pojawiają się w debacie publicznej nawet dzisiaj: w czasach, w których pojawił się nowy totalitaryzm, zapoczątkowany w 1979 roku islamistyczną rewolucją ajatollaha Chomeiniego.

Roger MOORHOUSE: Why should we remember August 23, 1939
Roger MOORHOUSE

Roger MOORHOUSE

Why should we remember August 23, 1939

Shortly after midnight, on the night of August 23, 1939, Joseph Stalin drank a toast to Adolf Hitler.  The occasion, of course, was the signature of the Nazi-Soviet Pact – or Molotov-Ribbentrop Pact – the non-aggression treaty between Moscow and Berlin which gave a green light to Hitler’s aggression against Poland and so paved the way for the outbreak of World War Two in Europe.

Eryk MISTEWICZ: My wiemy, co będzie dalej
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

My wiemy, co będzie dalej

Każdy Polak zna te zdjęcia odkopywanych ludzkich zwłok ze śladami po strzałach w tył głowy z bliskiej odległości, ciał wydobywanych z piachu, ze zbiorowych dołów wypełnianych wapnem, w środku lasu, aby szybciej zniknęły po nich ślady. Tylko że nie pochodzą one z 2022 roku, ale z roku 1940. I nie były zrobione w Buczy, ale czterysta kilometrów dalej, w Katyniu, Ostaszkowie, Smoleńsku. Każdy Polak, każdy mieszkaniec Europy Środkowej zna te nazwy. Tekst opublikowany na łamach dziennika „Le Figaro” 6 maja 2022 r.

Simon Sebag MONTEFIORE: Putin zaczyna upodabniać się do Stalina
Simon Sebag MONTEFIORE

Simon Sebag MONTEFIORE

Putin zaczyna upodabniać się do Stalina

Putina od Stalina wiele różni, ale widać też podobieństwa, które teraz bardzo rzucają się w oczy. Putin, podobnie jak Stalin, uważa, że Ukraina jest niezbędna dla imperium rosyjskiego i powinna pozostać jego częścią za wszelką cenę – mówi Simon Sebag MONTEFIORE w rozmowie z Agatonem KOZIŃSKIM Agaton KOZIŃSKI: – Władimir Putin mówi, że Rosja i Ukraina to jeden kraj, a granica między nimi jest sztuczna. Czy z punktu widzenia historyka ten argument jest prawdziwy? Simon Sebag MONTEFIORE: – Nie jest,…

Prof. Richard J. EVANS: The Molotov-Ribbentrop Pact. The first step towards the destruction of the Polish nation
Prof. Richard J. EVANS

Prof. Richard J. EVANS

The Molotov-Ribbentrop Pact. The first step towards the destruction of the Polish nation

Why was the Ribbentrop-Molotov Pact signed? For both Hitler and Stalin the aim was to buy time, to enable the invasion of Poland without bringing the Third Reich and the Soviet Union into a war with each other at a time when Germany was not ready for a full-scale war, and the USSR was rebuilding its armed forces and munitions factories after they had been severely affected by the purges of the 1930s.

Peter SINGER: "Wracają pomniki Stalina?"
Peter SINGER

Peter SINGER

"Wracają pomniki Stalina?"

„Władimir Putin pytany o zamiar postawienia pomnika Stalina w Moskwie wskazał na Olivera Cromwella i spytał: – Jaka jest różnica między Cromwellem i Stalinem? Absolutnie żadna”.