Simon INGS: Lem. Człowiek przyszłości
Simon INGS

Simon INGS

Lem. Człowiek przyszłości

Już w latach 50. ubiegłego wieku Stanisław Lem, autor literatury fantastycznonaukowej, zaczął spisywać swoje prorocze obserwacje teraźniejszości oraz tego, co jeszcze przed nami. Jego wizje spełniają się w sposób wręcz niespotykany.

Podcasty Najważniejsze. Peter SWIRSKI: Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema
Peter SWIRSKI

Peter SWIRSKI

Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema

Nasza samotność w kosmosie wydaje się faktycznie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że niełatwo sobie wyobrazić „zaawansowaną” cywilizację, bardziej zbrukaną dziedzictwem wojen, agresji i morderstw – twierdzi Peter SWIRSKI

Peter SWIRSKI: Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema
Peter SWIRSKI

Peter SWIRSKI

Miłego końca świata!
Czytając Stanisława Lema

Nasza samotność w kosmosie wydaje się faktycznie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że niełatwo sobie wyobrazić „zaawansowaną” cywilizację, bardziej zbrukaną dziedzictwem wojen, agresji i morderstw.

Marcin JAKUBOWSKI: Lem. Człowiek renesansu
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

Lem. Człowiek renesansu

Lem interesował się cybernetyką, genetyką i kosmologią (rozważał możliwość istnienia rozpatrywanego dziś na serio „multiversum” – wielu wszechświatów sąsiadujących ze sobą). Tak nadużywane dziś określenie „człowiek renesansu” znakomicie pasowało do Lema.

Eliezer YUDKOWSKY: Siła inteligencji
Eliezer YUDKOWSKY

Eliezer YUDKOWSKY

Siła inteligencji

Niedocenienie inteligencji pociąga za sobą niedoszacowanie potencjalnej potęgi sztucznej inteligencji.

Nicholas RUDDICK: Solaris. Geniusz Lema w świetle arcydzieła
Nicholas RUDDICK

Nicholas RUDDICK

Solaris. Geniusz Lema w świetle arcydzieła

Wartość poznawcza powieści tkwi raczej w spostrzeżeniach na temat tego, w jaki sposób ludzie konfrontują się z tajemniczym Obcym. Robimy to, jak przekonuje Lem, z nieuchronnie antropocentrycznej perspektywy, mierząc tego Obcego, nawet jeśli w najmniejszym stopniu nas nie przypomina, w skali antropometrycznej.

Aleksandra Sowa: "Mój szef robot"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Mój szef robot"

Automatyzacja dopadnie wkrótce nawet lekarzy (można ich zastąpić algorytmami diagnostycznymi), prawników (programy piszące i wysyłające monity), dziennikarzy (inteligentne programy narracyjne), konsultantów czy managerów. Decyzje obiektywnej i nieprzekupnej maszyny będą prawdopodobnie cieszyć się większą akceptacją niż decyzje jej ludzkiego odpowiednika.