Prof. Mercedes GARCÍA-ARENAL: Wspólnej drogi dla Europy szukajmy w historii, która łączy
Prof. Mercedes GARCÍA-ARENAL

Prof. Mercedes GARCÍA-ARENAL

Wspólnej drogi dla Europy szukajmy w historii, która łączy

Dlaczego kraje, które były przyzwyczajone do posiadania wielu mniejszości, stały się miejscem nietolerancji, zbrodni, przestępstw? Najwyraźniej dzisiaj walczymy o asymilację w Europie w niewłaściwy sposób. Powinniśmy spojrzeć na okres, w którym żyliśmy obok siebie. Obok siebie, z wolnością, szacunkiem, tolerancją i zrozumieniem.

Roland MASZKA: Pułapki tolerancji
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Pułapki tolerancji

Nauczyliśmy się myśleć o tolerancji w odniesieniu do odmienności politycznej, religijnej czy rasowej, mówimy o tolerancji w kontekście zmian demograficznych – i wciąż wydaje się nam, że tolerancję definiuje się jak prawo fizyki ujęte w ramkę i zaliczone na klasówce… O szkolnych odcieniach tolerancji pisze Roland MASZKA.

Aleksander GLEICHGEWICHT: "O Wrocławiu. O wrocławskich Żydach. O tolerancji"
Aleksander GLEICHGEWICHT

Aleksander GLEICHGEWICHT

"O Wrocławiu. O wrocławskich Żydach. O tolerancji"

„Jesteśmy. Rozwijamy się. Odbudowujemy żydowskie życie religijne i kulturalne we Wrocławiu. We wspaniale odbudowanej Synagodze pod Białym Bocianem, wokół której tętni życie naszego wspaniałego miasta. Mamy ok. 300 członków, liczba ta rośnie. Jesteśmy częścią większej społeczności, jako wrocławianie, Dolnoślązacy, przede wszystkim zaś – Polacy. Europejczycy? Czemu nie?”

Roland MASZKA: "Przemoc w szkole. Przemoc psychiczna. Albo: skąd przychodzą Barbarowie?"
Roland MASZKA

Roland MASZKA

"Przemoc w szkole. Przemoc psychiczna. Albo

O istocie przemocy, o agresji trzeba rozmawiać. Uczyć odpowiedzialności za słowo. To trudne w czasach, gdy można powiedzieć wiele, obiecać wszystko i nie ponieść konsekwencji. To też znamy z życia pozaszkolnego. Dzieje się tak, że efektem przemocy jest już tylko oczekiwanie stos dla tego, kto się jej dopuścił. Doskwiera nam brak dialogu i konsekwencji i powszechna zgoda na relatywizm.

Piotr ORAWSKI: "Piękno muzyki (32). O tolerancji"
Piotr ORAWSKI

Piotr ORAWSKI

"Piękno muzyki (32). O tolerancji"

Tolerancja jest bardzo dziwnym słowem i pojęciem w kulturze zachodniej Europy. Większość z nas wie, czym powinna być, ale zarazem prawie nikt tego etycznego tworu nie potrafi uznać albo nie umie się z nim zmierzyć. Bo co właściwie oznacza tolerancja? Jest takie nagranie Pasji Janowej Bacha, dokonane wiele lat temu przez Andrew Parrotta, które bardzo lubię, chociaż nie zgadzam się z tą interpretacją prawie w niczym.