Tomasz SIEMONIAK: "To co naprawdę najważniejsze" Tomasz SIEMONIAK: "To co naprawdę najważniejsze"

"To co naprawdę najważniejsze"

Photo of Tomasz SIEMONIAK

Tomasz SIEMONIAK

Polityk, od 2016 r. wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Minister Obrony Narodowej w latach 2011-2015.

zobacz inne teksty Autora

Nie zdarzało się wcześniej, żeby nieznajomi zatrzymywali mnie w sklepie, pytając, czy jesteśmy bezpieczni. W domach przy wieczornych rozmowach padały słowa obecne do niedawna tylko w historycznych dyskusjach: interwencja, wojna, zagrożenie. Z wielką siłą powróciła tradycyjna hierarchia spraw najważniejszych, zwłaszcza na naszym “Bożym Igrzysku”, gdzie nawet trzydziestolatkowie mogą wygrzebać z dziecinnej pamięci obraz obcych i nie zaproszonych żołnierzy w swoim kraju.

Ale przy tym Polacy z dużym spokojem przyjęli artykuły, które w zgodnym chórze musiały się pojawić w większości czasopism pod hasłem, że nie mamy wojska, nie mamy sojuszników i w ostępach beznadziejnej leśnej partyzantki spędzimy resztę życia. Wbrew radom niektórych mediów nie rzucili się też Polacy do sklepów by wykupić sól i zapałki.

Nie można wykluczyć tezy, że stało się tak dlatego, że nasi obywatele umiarkowanie dowierzają mediom. I tym poważnym podzielonym według osi “jest państwo-nie ma państwa”, i tym od “matki Madzi”. Ale uważam, że jest inaczej. Obecny bardzo ostry przecież kryzys wymknął się spod medialno-politycznej rutyny polaryzacji i klikalności.

Obecny bardzo ostry kryzys wymknął się spod medialno-politycznej rutyny polaryzacji i klikalności.

Polacy zobaczyli, że ich państwo działa całkiem sprawnie. Że politycy różnych opcji zgodnie doprowadzili do członkostwa Polski w NATO i UE i znowu potrafią zgodnym głosem mówić o bezpieczeństwie naszego kraju. Że mamy niezłą armię, słusznie cieszącą się wysokim zaufaniem obywateli. Trzeba ją modernizować, poprawiać, nie ustawać w podnoszeniu poprzeczki coraz wyżej. Ale też szanować wojsko i żołnierzy, są wielką wartością i jednym z filarów naszego bezpieczeństwa.

Ostatnie dni pokazały też, że NATO i nasz największy sojusznik czyli USA dość poważnie traktują to co się dzieje na wschód od Polski. Mimo, że nie ma zagrożenia dla któregokolwiek z sojuszników wzmocniona została ich obrona. Te działania to najlepszy sygnał dla Polaków na przypadający dzisiaj jubileusz 15-lecia obecności w NATO. Bo bezpieczeństwo to sprawa najważniejsza.

Tomasz Siemoniak

12 marca 2014 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 stycznia 2014

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam