
Dziś piątek, 17 czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
UE zatwierdza Krajowy Plan Odbudowy
Ministrowie finansów Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady UE w piątek 17 czerwca zatwierdzili polski Krajowy Plan Odbudowy. Przedstawiciele państw członkowskich spotkali się w Luksemburgu, aby osiągnąć porozumienie w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i dyrektywy wdrażającej przepisy będące następstwem ubiegłorocznego międzynarodowego porozumienia zawartego na forum OECD. 136 krajów poparło wówczas nową minimalną efektywną stawkę podatku od osób prawnych wynoszącą 15% dla dużych przedsiębiorstw, znaną jako II filar. Urzędnicy UE na których powołuje się Financial Times twierdzą, że Polska wcześniej wstrzymywała się z decyzją z powodu odmowy zatwierdzenia przez Komisję Europejską jej planu odbudowy w wysokości 36 mld euro. Jednak porozumienie w sprawie KPO, zawarte w tym miesiącu między przewodniczącą Komisji Ursulą von der LEYEN a premierem Mateuszem MORAWIECKIM, usunęło tę przeszkodę.
Polski Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany pomimo uwag zgłoszonych przez cztery państwa członkowskie UE: Belgię, Holandię, Danię i Szwecję. We wspólnym oświadczeniu państwa te wyraziły zaniepokojenie, że kamienie milowe zawarte w KPO nie przewidują automatycznego przywrócenia do pracy wszystkich sędziów zwolnionych i zawieszonych w czynnościach z naruszeniem wymogu niezawisłości sędziowskiej, co wynika z odpowiedniego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. “Wzywamy Polskę do spełnienia niezbędnych warunków dotyczących niezawisłości sądownictwa przed złożeniem wniosku o pierwszą płatność.” – postulują.
Francja, Niemcy, Włochy i Rumunia poparły w Kijowie kandydaturę Ukrainy do UE
W czwartek prezydent Francji Emmanuel MACRON, kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ, premier Włoch Mario DRAGHI i prezydent Rumunii Klaus IOHANNIS złożyli wizytę na Ukrainie. Liderzy zadeklarowali poparcie dla natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. W czasie wizyty przywódcy m.in. odwiedzili Irpień oraz spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem ZEŁENSKIM. – Przyjechaliśmy do Kijowa z wyraźną informacją, że Ukraina należy do rodziny europejskiej – powiedział kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ. Podczas konferencji prasowej prezydent ZEŁENSKI powiedział, że Ukraińcy zasłużyli na prawo statusu państwa kandydującego do UE, a – jak twierdził – integrację europejską Ukrainy popiera większość mieszkańców kontynentu.
W piątek Komisja Europejska wydała pozytywną opinię dla członkostwa Ukrainy, a także Mołdawii, w UE. Rekomendacja jest pierwszym krokiem na drodze do członkostwa we Wspólnocie. Ostatecznie o przyznaniu statusu kandydata decyduje Rada Europejska. Jak przekazał prezydent Ukrainy, taka decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.
Chińska armia zwodowała trzeci lotniskowiec
W piątek w stoczni Jiangnan w Szanghaju zwodowano lotniskowiec Fujian, trzeci tego rodzaju okręt w marynarce chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Lotniskowiec Fujian nazwano na cześć prowincji graniczącej z Tajwanem. Jest to pierwszy lotniskowiec w całości opracowany i zbudowany w Chinach; ma wyporność ponad 80 tys. ton i został wyposażony w elektromagnetyczne katapulty, które ułatwiają start samolotów. W najbliższym czasie mają się odbyć próby cumowania i testy systemów nawigacyjnych lotniskowca.
Tylko Stany Zjednoczone mają więcej jednostek jednostek pływających (11) niż Chiny. Zwodowanie Fujian wskazuje na rosnące możliwości chińskiego wojska. Rząd USA oskarża Chiny o wywieranie presji militarnej na Tajwan. Senatorowie USA, chcąc zwiększyć wsparcie dla Tajwanu, w czwartek zaproponowali wprowadzenie ustawy, która przewiduje sankcje wobec Chin za jakąkolwiek agresję na Tajwan. Ustawa gwarantowałaby też finansowanie wojskowe dla Tajwanu w wysokości 4,5 mld dolarów (w ciągu 4 lat). Na jej podstawie Tajwan stałby się głównym sojusznikiem USA spoza NATO.

🎧Wspólny Świat
Tom PEYRE-COSTA: Najbardziej zapomniane kryzysy przesiedleńcze na świecie

Klub kawowy
Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL
“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI
Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN
Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES
Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!