Thomas DAVENPORT OP: Ewolucja. Wizja uszczęśliwiająca
Thomas DAVENPORT OP

Thomas DAVENPORT OP

Ewolucja. Wizja uszczęśliwiająca

Nawet jeśli w ewolucję nie jest wpisany jakiś ostateczny kres, nadal możemy pytać się o konkretne stany spoczynku poszczególnych procesów ewolucyjnych, których jesteśmy świadkami. Moglibyśmy zwłaszcza zapytać, czy gatunek ludzki wciąż jeszcze ewoluuje.

Abp Fulton J. SHEEN: Schyłek sztuki prowadzenia sporów
Abp Fulton J. SHEEN

Abp Fulton J. SHEEN

Schyłek sztuki prowadzenia sporów

Kościół katolicki prawdopodobnie wyraźniej niż inne formy chrześcijaństwa dostrzega zanik sztuki prowadzenia sporów. Chyba jeszcze nigdy w historii nie odczuwał tak dotkliwie zubożenia swojej myśli, które wynika z braku solidnej, intelektualnej opozycji. Nie ma dzisiaj szermierza godnego ostrza jego szpady. Jeśli w dzisiejszych czasach Kościół nie wydaje epokowych dzieł, dzieje się tak dlatego, że nikt go do tego nie zmusza. To, co najlepsze, zawsze rodzi się dzięki podejmowaniu wyzwań. Nie inaczej jest z najlepszymi myślami. 

Krzysztof POPŁAWSKI OP: "Adwentowa ciemność"
Krzysztof POPŁAWSKI OP

Krzysztof POPŁAWSKI OP

"Adwentowa ciemność"

Wszystko wokoło zaczyna już świecić jak bożonarodzeniowa choinka. Zaczynamy spotykać Mikołajów na ulicach i coraz częściej widujemy napisy – nie wiedzieć czemu w języku angielskim – „Merry Christmas”. Mimo tego wszystkiego nie mogę oprzeć się wrażeniu, które najpełniej wyraża tytuł jednego z rozdziałów Podróży z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego, iż „stoimy w ciemności otoczeni światłem”.

Katarzyna KOLSKA: Czas korporacyjnych wigilii. A żłóbek gdzie?
Katarzyna KOLSKA

Katarzyna KOLSKA

Czas korporacyjnych wigilii.
A żłóbek gdzie?

„Od kilku lat z premedytacją bierze tego dnia wolne. Gdy tylko w korporacyjnej poczcie pojawia się zaproszenie na wigilijne spotkanie opłatkowe, natychmiast bierze na ten dzień urlop. – Chyba nikt jeszcze się nie zorientował” – Katarzyny Kolskiej opowieść o „korporacyjnych Wigiliach”.

Roman BIELECKI OP: Selfie w pustej sali. Jak pisać i mówić o Kościele?
Roman BIELECKI OP

Roman BIELECKI OP

Selfie w pustej sali.
Jak pisać i mówić o Kościele?

W dyskusji światopoglądowej nie ma wymiany argumentów, są jedynie ciosy i eskalacja emocji, klasyczny hejt za hejt. W efekcie, w ostatnich latach skutecznie amputowaliśmy z życia stanowiska centrowe, tym samym jasno wyznaczając barykady światopoglądowego sporu.

Paweł Krupa OP: "Nigdy nie byłem samotny"
Paweł KRUPA OP

Paweł KRUPA OP

"Nigdy nie byłem samotny"

Bycie samemu to niczym niezapełniona przestrzeń, to stan faktyczny, który nie posiada jeszcze żadnych emocjonalnych, a tym mniej moralnych konotacji. Bycie samemu to rodzaj materiału, z którego może dopiero coś powstać dobrego lub złego, przyjemnego bądź bolesnego. Inaczej jest z byciem samotnym. To świadomość opuszczenia, to cierpienie i smutek, które z tego płyną. To coś więcej niż jedynie fakt bycia pozostawionym przez kogoś, niechcianym lub z czegoś ograbionym.

Roman BIELECKI OP: "Najpiękniejsza droga świata"
Roman BIELECKI OP

Roman BIELECKI OP

"Najpiękniejsza droga świata"

Żadna pielgrzymka nie została wymyślona po to, żeby rozwiązywać jakiekolwiek problemy, raczej żeby pośród nich oddawać cześć Bogu. Traktowanie pielgrzymki jak przepisu na „udaną świętość” jest tyle śmieszne, co niepoważne.

Michał ZIOŁO OCSO: "Spróbujmy porozmawiać inaczej"
Michał ZIOŁO OCSO

Michał ZIOŁO OCSO

"Spróbujmy porozmawiać inaczej"

Nikt nie chce życia zmieniać. Nie jesteśmy zainteresowani konkretnymi zobowiązaniami, bo wtedy musielibyśmy przestać kłamać, a my kochamy to robić.