Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (156). Paryż - wiosennie
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (156). Paryż - wiosennie

Aż trudno uwierzyć w transformację jaką przeszedł Paryż w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Od połowy marca jest zdecydowanie wiosennie, a przepiękne słońce i niespotykany wzrost temperatur (nawet do 25 stopni) przyprawiają o zawrót głowy.

Jacek STASZCZUK: "Wiosenne widokówki ze wsi"
Jacek STASZCZUK

Jacek STASZCZUK

"Wiosenne widokówki ze wsi"

Już dawno nie czekałem na wiosnę tak bardzo jak w tym roku. I nie chodzi o tę kalendarzową, ale tę piękną – prawdziwie polską, z której wspomnienia chcielibyśmy przenieść na obraz i powiesić na ścianie. Żadna inna pora roku nie jest tak dynamiczna jak wiosna. Nie zapewnia nam tak wielu wrażeń, tak barwnej kolorystyki. Widać to zwłaszcza na wsi: pola „zalane” żółtym rzepakiem, za zakrętem piękna rzeka, dalej zielone łąki, kwitnące kasztany, czy zieleniący się bukowy las, na modrzewiach w równych szeregach czerwienią się szyszki… po prostu chce się żyć!

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (62). Wiosna! Wiosna! Wiosna!"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (62). Wiosna! Wiosna! Wiosna!"

Kalendarzowa wiosna pojawiła się w Paryżu pod znakiem zimna, zachmurzonego nieba i ogromnego problemu z zanieczyszczeniem powietrza. Pączki dopiero zaczynają się gdzieniegdzie pojawiać i zieleni jeszcze jako takiej nie ma. Szare niebo i smog tylko wzmagają posępne wrażenie.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (12): Sakura hanami"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (12)

W Japonii właśnie zakwitły kwiaty wiśni – sakura. To symbolu tego kraju. I krótki okres, około tygodnia, który zdecydowanie wznosi tutaj pojęcie „wiosny” na wyższy, niespotykany poziom.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (11): W Paryżu już czuć wiosnę!"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (11)

Jeszcze nie na wszystkich drzewach są liście, zdarza się, że powieje zimowym chłodem i ciepłe kurtki są wciąż w użyciu. Jednak coraz dłuższe dni i rozkwitające, kawiarniane tarasy dają jasny sygnał – wiosna tuż, tuż!

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (15): Kolorowe Święta"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (15)

Wielkanoc w obrazie, święto zatrzymane w fotografii? Jednym kojarzy się z pisankami i kurczaczkami, innym z zajączkiem, który przynosi drobne podarunki. Święconka, Śmigus Dyngus, bukszpan… można by wymieniać bez końca. Dla mnie uniwersalnym znakiem Wielkanocy są kwiaty.