Wydanie 15. już w EMPIKach i dobrych księgarniach oraz wysyłkowo

Wydanie 15. już w EMPIKach i dobrych księgarniach oraz wysyłkowo

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Wydanie 15. „Wszystko Co Najważniejsze” ukazuje się tuż przed Świętem Republiki Francuskiej. Stąd teksty Ambasadora Francji w Warszawie Pierre LEVY’ego i Ambasadora Polski w Paryżu Tomasza MŁYNARSKIEGO. Blok tekstów o współczesnej Francji i naszych relacjach z tym krajem rozpoczynamy jednak wierszem Gérarda de NERVALA „Notre Dame de Paris” w tłumaczeniu Grzegorza DOBIECKIEGO. To poetycki i translatorski debiut na naszych łamach. Z którym zresztą świetnie dopełnia się tekst „Ogrodnicy kultury” Jędrzeja STĘPNIA. Cytat: „Każdy człowiek ma dwie ojczyzny: swoją własną i Francję”.

„Francja prowadzi grę w gorące krzesła, w której najważniejsze jest to, by nie przewrócić stołu. A ten stół to stół z Maastricht, przy którym politycy udają, że są z prawicy bądź z lewicy, ale przy którym od 1992 roku serwuje się te same potrawy” – to nadtytuł tekstu „Francja czasu turbulencji” autorstwa jednego z ciekawszych francuskich filozofów naszej ery, Michela ONFRAYA. O innym, Christopherze Guilluy pisze w tym wydaniu Jan ŚLIWA.

A relacje między naszymi krajami? „Relacje Polski z Francją przypominają wielkie, acz jednostronne zakochanie. Na początku Polacy uwielbiali wszystko, co francuskie, do pierwszych rozczarowań i zdrad. Aż po płomiennym uczuciu pozostała podszyta żalem obojętnośc” pisze Andrzej KRAJEWSKI.

Polecamy w tym bloku szczególnie tekst Stefana KAWALCA, wiceministra finansów w latach 1991–1994, współtwórcy tzw. planu Balcerowicza. Doradzał Platformie Obywatelskiej w kwestiach ekonomicznych. A dziś ostrzega: „Euro może pogrążyć nie tylko prezydenturę Macrona, lecz również cały projekt europejski”. W tekście „Macron potrzebuje odwagi de Gaulle’a” pisze: „Kontynuacja dzisiejszej linii gospodarczej, przy braku własnej waluty, grozi dalszym spadkiem poparcia prezydenta Emmanuela Macrona. A jeszcze niedawno, do czasu wprowadzenia wspólnej waluty, Francja była wiodącą siłą polityczną w Europie”.

.Jednak to wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” zaczynamy tekstem o nowej cenzurze. O cenzurze, której doświadczać zaczyna… Polska Agencja Prasowa. Jej prezes, Wojciech SURMACZ, pisze o kontrolującej treści na Facebooku Agence France Presse: „AFP zaczęła walczyć z dezinformacją na polskim rynku medialnym. Współpracując z Facebookiem, nie tyle prowadzi realną walkę z globalnym zjawiskiem fake news, ile próbuje narzucać liberalną polityczną poprawność”. Bardzo ciekawy tekst: „AFP jest w stanie – w ciągu kilku sekund – ograniczyć na Facebooku zasięg informacji, którą uzna za fałszywą, praktycznie do zera”.

To, kto rządzi informacją bliskie jest pytaniu: kto rządzi Europą? Proponujemy trójgłos na ten temat: Sir Rogera SCRUTONA, prof. Michała KLEIBERA i Jacquesa ATTALEGO. Cytat z Sir Rogera SCRUTONA: „Konflikt między lewicową inteligencją a zwykłą ludzką naturą przesunął się ze sfery „socjalizm kontra kapitalizm” do nowej sfery: „oświecony liberalizm kontra szczątkowy nacjonalizm”.

W tym wydaniu także o czarnej karcie dzieł sztuki – Emmanuel POLLACK: „Rynek dzieł sztuki przeżywał we Francji w latach 1940– 1944 okres swojej prosperity. Prosperity, której tłem, nie zapominajmy, były łapanki i deportacje do obozów śmierci”.

W dziale „Piękno nauki” tym razem prof. Włodzisław DUCH o hamulcach rozwoju nauki: „Zmarnujemy to, co najcenniejsze. Punkty ministerialne miały tyranię bibliometrii skorygować, ale dobre chęci skończyły się punktoza”. A także Eryk MISTEWICZ próbujący zmierzyć się z  pytaniem: „Co studiować? Jeśli studia wyższe mają mieć jakikolwiek sens”.

W „Historii idei” tym razem tekst „Księża socjaliści i posłowie w sutannach” autorstwa Przemysława PREKIELA. Autor pisze o tym, że „polski ruch socjalistyczny składał się w większości z wierzących katolików. Przekonywali nawet, że „socjalizm jest dzieckiem chrześcijaństwa”. Cytat: „Chrystus nie był członkiem żadnej partii politycznej, choć jest wielu takich, którzy chcieliby go widzieć w tej roli. Kościół nie może być prawicowy lub lewicowy”.

„Neoidealistyczne momentum”, które nastąpiło po upadku Muru Berlińskiego, ustępuje miejsca bardziej realistycznym konstatacjom. Jeśli granice istnieją, to nie dlatego, że ludzie je zadekretowali, ale dlatego, że grupy ludzi pragną się od siebie odróżniać, by móc pokojowo się rozwijać” – to z kolei myśl z eseju „Mury, zasieki, granice” prof. Oliviera ZAJEC, politologa z Lyonu.

.W wydaniu także relacja z naszego święta. 5-lecie „Wszystko Co Najważniejsze” świętowaliśmy w towarzystwie Erica ZEMMOURA. Relacjonujemy naszą warszawską debatę w Galerii Porczyńskich.

Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze”, podobnie jak wydania wcześniejsze (oraz prenumerata) dostępne na www.operon.pl/wcn. Jesteśmy także w każdym EMPIKu w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu oraz w wybranych księgarniach w kraju i za granicą. Zapraszamy do lektury!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lipca 2019