Wydanie 508 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 508 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

W świecie Zachodu coraz częściej słychać o możliwym, takim czy innym, zatrzymaniu konfliktu na Ukrainie. Zatrzymaniu — nie zakończeniu przecież. I to pomimo kolejnych rosyjskich nalotów na ukraińskie miasta i śmierci cywili.

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” zastanawiamy się, jak w tej sytuacji zachować powinna się Polska? Czy Rosja zatrzyma się na obecnym stanie posiadania? Znając naturę rosyjskiego imperializmu trudno w końcu zakładać, że zostanie on kiedykolwiek zaspokojony. Jak więc z Rosją walczyć? O roli i powołaniu żołnierza pisze na naszych łamach prof. Zbigniew STAWROWSKI a o sile aktywnej polityki pamięci Karol NAWROCKI. W najnowszym wydaniu polecam też Państwu serdecznie lekturę tekstu naszego Redaktora Naczelnego, prof. Michała KLEIBERA „Najważniejsza jest Polska”.

Warto w ten weekend zatrzymać się także nad tekstem profesora Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO o tym, że stawić czoła rosyjskiemu zagrożeniu możemy wyłącznie razem, jako wspólnota.

Spokojnej lektury i dobrego Nowego Roku!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Michał KLEIBER
Najważniejsza jest Polska 

Prof. Michał KLEIBER: Najważniejsza jest Polska

Optymistyczny scenariusz przyszłości jest realny, a zyskanie wsparcia ze strony całego społeczeństwa dla stawienia czoła wyzwaniom, z wykorzystaniem naszej dotychczas niejako ukrytej siły zgodnego współdziałania – to jedyna droga do stabilnego rozwoju i sprostania wyzwaniom współczesnego świata, czyli naszym marzeniom.


Krzysztof PAWŁOWSKI
Musimy przygotować się na imperialny marsz Rosji na Polskę. Razem, WSPÓLNIE 

Krzysztof PAWŁOWSKI: Musimy przygotować się na imperialny marsz Rosji na Polskę. Razem, WSPÓLNIE

Jeśli Polacy wspólnie zaczną przygotowywać się do wyzwań, przed którymi staną obecne i przyszłe pokolenia, to Polska wyjdzie z nich jeszcze mocniejsza. Jest jeden warunek – musimy zacząć projektować i przygotowywać przyszłość od teraz, czyli od 2024 roku, WSPÓLNIE.


Prof. Zbigniew STAWROWSKI
Co to znaczy być żołnierzem? O powołaniu i służbie żołnierskiej 

Prof. Zbigniew STAWROWSKI: Co to znaczy być żołnierzem? O powołaniu i służbie żołnierskiej

Żołnierz, który nie czuje żadnego związku z krajem, którego ma bronić, nie zasługuje na miano żołnierza – a więc obrońcy i strażnika Ojczyzny, lecz co najwyżej na miano najemnika.


Karol NAWROCKI
Polska silna swoją historią i tożsamością 

KAROL NAWROCKI: Polska silna swoją historią i tożsamością

Jeśli wolny świat zrezygnuje z aktywnej polityki pamięci, odda pole tym, których doświadczenia dwudziestowiecznych totalitaryzmów niczego nie nauczyły.


Frédéric PETIT
Polska nie jest zagrożona atakiem ze Wschodu, ona już została zaatakowana 

Frédéric PETIT: Polska nie jest zagrożona atakiem ze Wschodu, ona już została zaatakowana

Polska nie jest zagrożona atakiem ze Wschodu, ona już została zaatakowana. Nie armatami, ale przy użyciu migrantów na granicy z Białorusią. Co więcej, zaatakowano nie tylko Polskę, ale całą Unię Europejską. To atak zorganizowany przez Kreml i przygotowany dawno temu.


Prof. Marek CICHOCKI
Zaklęcia Brukseli już nie działają 

Prof. Marek CICHOCKI: Zaklęcia Brukseli już nie działają

Pomimo wciąż powracających zapewnień o swej strategicznej autonomii akurat w momencie globalnego przesilenia Unia staje się w praktyce podmiotem coraz bardziej pozbawionym znaczenia.


Nr 59. „Wszystko co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Nr 59. „Wszystko co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

W 59. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze znajdą Państwo eseje m.in.: prof. Chantal DELSOL, Andrzeja KRAJEWSKIEGO, prof. Andrzeja KISIELEWICZA, Michała STRĄKA, prof. Mirosławy GRABOWSKIEJ, prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO, Jurija WYNNYCZUKA, Olhi KARI, króla KAROLA III, Jacquesa ATTALIEGO czy prof. Juliana HUXLEYA.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2024 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2024

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Prof. Konstantyn SIGOW
Lepszy świat Ihora Kozłowskiego 

Prof. Konstantyn SIGOW: Lepszy świat Ihora Kozłowskiego

Celem Alberta Schweitzera było „uczynienie własnego życia argumentem swojej filozofii”. Kto obecnie zmierza do takiego celu? Wojna jeszcze silniej uwydatnia to pytanie. Czyje doświadczenie życiowe pomoże uniknąć podejmowania błędnych decyzji?


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 

Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”.


STRATEGIE


Edward LUCAS
Ameryka ma prawo zadawać pytania 

Edward LUCAS: Ameryka ma prawo zadawać pytania

Bliski Wschód jest Europie na tyle bliski, by przynosić zyski i rozpraszać uwagę rządzących, ale zbyt odległy, by skupili się oni na opracowaniu jednolitej, skutecznej strategii.


Võ Trí THÀNH: Wietnam wprowadza globalny podatek minimalny. Celem trwały wzrost fiskalny i zwiększenie inwestycji zagranicznych

Võ Trí THÀNH
Wietnam wprowadza globalny podatek minimalny. Celem trwały wzrost fiskalny i zwiększenie inwestycji zagranicznych 

Jacques ATTALI: Demograficzne naczynia połączone

Jacques ATTALI
Demograficzne naczynia połączone 

Jan PARYS: Scenariusze przebudowy świata

Jan PARYS
Scenariusze przebudowy świata 



PIĘKNO NAUKI


Jan ŚLIWA
Rozum, biologia, podświadomość 

Jan ŚLIWA: Rozum, biologia, podświadomość

Obecnie dyskusja zdominowana jest przez modernistyczny Zachód. Western, educated, industrialized, rich, democratic – w skrócie: WEIRD, czyli dziwaczny. Wewnątrz nich najdziwaczniejsze są społeczności intelektualistów i studentów Harvardu czy Yale, a to właśnie one dominują w dyskursie. Uważają się za „przebudzonych” (woke), przez co jak niegdyś jakobini biorą swoje idee za wartości uniwersalne i chcą je narzucać innym. 


Dawid KOSTECKI: Polska nauka już wie, jak przyciągać świat

Dawid KOSTECKI
Polska nauka już wie, jak przyciągać świat 

Prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER: Studiuj w Polsce, w mieście wolności

Prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER
Studiuj w Polsce, w mieście wolności 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Andrzej KISIELEWICZ
Ten kto zakończy wojnę polsko-polską zapisze się złotymi zgłoskami w historii Polski 

Prof. Andrzej KISIELEWICZ: Ten kto zakończy wojnę polsko-polską zapisze się złotymi zgłoskami w historii Polski

Tocząca się wojna polsko-polska, wchodząca właśnie na nowy, bardziej zacięty poziom, powoduje, że fundamentalna dla polskiej państwowości sprawa może się rozstrzygnąć obok nas i większość Polaków nawet tego nie zauważy. Nie chciałbym myśleć, że o to właśnie chodzi w potęgowaniu tej wojny.


Patryk PALKA
Królestwo Polskie – między modernizacją a niepodległością 

Patryk PALKA: Królestwo Polskie – między modernizacją a niepodległością

Założenie, wedle którego autonomia i modernizacja Królestwa Polskiego trwałyby, gdyby nie wybuch powstania listopadowego, nie uwzględnia interesu rosyjskich elit, ich wizji polskości oraz planów wobec nadwiślańskiej prowincji.


Alexandre KAPLAN
Tej historii nigdy się nie uda rozliczyć 

Alexandre KAPLAN: Tej historii nigdy się nie uda rozliczyć

Dopiero ostatnio, podczas obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, po raz pierwszy usłyszałem, jak prezydent Republiki Federalnej Niemiec prosi o przebaczenie za niewystarczające ukaranie nazistowskich zbrodniarzy.



KSIĘGARNIA


Quentin SKINNER
Rzeczywistość renesansu 

Quentin SKINNER: Rzeczywistość renesansu

Gdy poważnie zastanowimy się nad zarysem wczesnonowożytnej historii europejskiej, staje się oczywiste, że większość ludzi żyjących w tamtych czasach byłaby zaskoczona, gdyby dowiedziała się o odrodzeniu lub o odzyskaniu czegokolwiek, co nadało jakąś wartość ich życiu.


Kacper PŁAŻYŃSKI: Wszystkie pionki Putina. Rosyjski lobbing

Kacper PŁAŻYŃSKI
Wszystkie pionki Putina. Rosyjski lobbing 

Prof. Patryk PLESKOT: Rurarz, Spasowski – żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.

Prof. Patryk PLESKOT
Rurarz, Spasowski – żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r. 

Prof. Andrzej NOWAK: Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Prof. Andrzej NOWAK
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w. 

Stéphane COURTOIS: Rosyjska twarz komunizmu. Przemoc, terror i niewola

Stéphane COURTOIS
Rosyjska twarz komunizmu. Przemoc, terror i niewola 



MULTILANGUAGE

Karol NAWROCKI: With history into modernity 

Karol NAWROCKI: With history into modernity

Frédéric PETIT: La Pologne n’est pas menacée d’une attaque de l’Est, elle a été attaquée il y a trois ans, à sa frontière 

Frédéric PETIT: La Pologne n’est pas menacée d’une attaque de l’Est, elle a été attaquée il y a trois ans, à sa frontière

WIDEO


„Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych”
57. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 


PÉPITES


Na świecie toczą się obecnie 183 konflikty zbrojne – Financial Times

Na świecie toczą się obecnie 183 konflikty zbrojne – Financial Times

Na świecie toczy się coraz więcej konfliktów, w których coraz bardziej cierpią cywile – pisze w komentarzu redakcyjnym czwartkowy „Financial Times”. Istnieją dane dowodzące słuszności tej oceny: Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (MISS) opublikował analizę, z której wynika, że obecnie toczą się 183 konflikty zbrojne. To więcej niż przed trzema dekadami.


Media społecznościowe zarabiają miliardy dolarów rocznie z reklam skierowanych do młodzieży

Media społecznościowe zarabiają miliardy dolarów rocznie z reklam skierowanych do młodzieży

40 tysięcy żołnierzy-ochotników WOT. Zrealizowano plan na 2023 rok

40 tysięcy żołnierzy-ochotników WOT. Zrealizowano plan na 2023 rok

Związek Polaków na Ukrainie obchodzi 35 lecie

Związek Polaków na Ukrainie obchodzi 35 lecie

Zamek na Wawelu z rekordową liczbą zwiedzających

Zamek na Wawelu z rekordową liczbą zwiedzających

 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 grudnia 2023
Fot. Leszek Chemperek/CO MON