Nr 59. „Wszystko co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Nr 59. „Wszystko co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Chantal DELSOL

„Wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego A.D.2023” to tytuł tekstu francuskiej prof. Chantal DELSOL, który otwiera najnowsze wydanie miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”. Założycielka Instytutu Badań im. Hannah Arendt pisze, że „gdy Cesarstwo Rzymskie chyliło się ku upadkowi, mieliśmy w Europie bogactwo i wolność, a ci, których zwano barbarzyńcami, lgnęli do Rzymu, jak ćmy do światła”. Ta mocna analogia do czasów współczesnych to tylko jeden z powodów, dla których zdecydowaliśmy się rozpocząć najnowsze wydanie miesięcznika od tekstu francuskiej profesor.

Świat bowiem zmienia się na naszych oczach szybciej, niż można byłoby sądzić; zmienia się także Polska. Andrzej KRAJEWSKI – w felietonie na drugą stronę – pisze jednak, że „Polacy w swej masie najbardziej cenią sobie umiar, bezpieczeństwo, przewidywalność oraz prywatność połączoną ze świętym spokojem”. Czy ta diagnoza jest słuszna? Andrzej Krajewski w swoim tekście przedstawia więcej argumentów za takim stanem rzeczy.

Termin „wojna Polsko-Polska” urasta w ostatnich latach do rangi jednego z najważniejszych terminów, opisujących polską rzeczywistość. Dlatego też postanowiliśmy zmierzyć się z nim na łamach najnowszego wydania „Wszystko co Najważniejsze”. Prof. Andrzej KISIELEWICZ – profesor nauk matematycznych związany z Politechniką Wrocławską – pisze o możliwym zakończeniu wewnętrznego konfliktu. „Na początek co rozsądniejsi ludzie z obu stron barykady może zaczną rozmawiać ze sobą”. Wrocławski profesor pisze równocześnie, że wojna polsko-polska jest spowodowana również przez większość mediów w Polsce, które mają „charakter bardziej propagandowy niż informacyjny, a znaczna część dziennikarzy bierze udział w polityczno-ideologicznych bijatykach i dzierży sztandary wojenne na barykadach, zamiast wykonywać swoją misję informacyjną, przewidzianą w demokratycznym ustroju”.  

„Cel główny: uniknięcie wojny domowej” to tytuł kolejnego tekstu, który publikujemy w najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze”. „Polska zamiast wewnętrznych konfliktów potrzebuje rządu zgody narodowej, na którego czele znajdą się reprezentanci tych wyborców, którzy nie identyfikują się ani z PO, ani z PiS-em albo popierają te partie w sposób umiarkowany, pozostając otwartymi na inne opcje polityczne” twierdzi Michał STRĄK, od 1971 r. członek ZSL i PSL, Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów w latach 1993–1995.

O rządach duopolu i „pęknięciu” pisze w najnowszym numerze „Wszystko co Najważniejsze” prof. Mirosława GRABOWSKA.  Autorka twierdzi, że „Kampania wyborcza 2023 roku przyczyniła się do degradacji języka polityki i debaty publicznej”. Jak zauważa, w trudnych do przewidzenia i opisania okolicznościach zewnętrznych nowa władza postępować będzie musiała ostrożnie. „Nie da się jednocześnie rozliczać i jednać” konkluduje prof. Mirosława GRABOWSKA – dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej w latach 2008–2023, od 2023 r. przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Blok tekstów o Polsce kończy esej prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO, który pisze o „fantastycznym kraju mądrych ludzi”. Założyciel Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University, fizyk, senator I i II kadencji twierdzi, że „od około dwudziestu lat narasta w nim pewność, że Polska może jeszcze bardziej się rozwinąć, jeśli wykorzysta właściwie swoje zasoby i możliwości w edukacji, w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego”.

Nie zapominamy też o Ukrainie. W 59. numerze „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy dwa teksty ukraińskich autorów. Jurij WYNNYCZUK – członek ukraińskiego PEN Clubu – w odezwie „do braci Polaków” twierdzi, że „wojna zmieniła stosunek naszych narodów do siebie. Nie jesteśmy już tylko sojusznikami, jesteśmy braćmi”. Olha KARI pisze zaś o „sile dobroci i siostrzeństwa w mrokach wojny”. Ukraińska autorka wyznaje, że choć wszyscy chcielibyśmy, aby historia Europy i świata w XXI wieku była inna, to trajektoria tej epoki została zdeterminowana przez „otwarte zakończenie” II wojny światowej, kiedy „nierozliczone sowieckie zło w końcu przyniosło swoje krwawe żniwo”. 

Jaka będzie przyszłość? W najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” na to pytanie odpowiada brytyjski monarcha Król KAROL III, który twierdzi że wyzwań na 2024 jest wiele, ale jego rząd „będzie starał się w każdej sprawie podejmować długoterminowe decyzje w interesie przyszłych pokoleń”. W pewien sposób wtóruje mu Jacques ATTALI, który wskazuje, że migracja – nowa wędrówka ludów – będzie jednym z najważniejszych wyzwań nie tylko nadchodzącego roku, ale wielu najbliższych lat.

Myśląc o zbliżających się wyzwaniach, nie da się uciec od problemów, związanych z rozwojem technologii i Sztucznej Inteligencji. W najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy znakomitą rozmowę brytyjskiego premiera Rishiego SUNAKA i Elona MUSKA, którzy w najgłośniejszej w ostatnim czasie debacie o sztucznej inteligencji, technologi i przyszłości, zastanawiają się, dokąd zmierza świat. Brytyjski polityk i amerykański milioner kreślą w niej scenariusze dotyczące nowych modeli komputerowych oraz tego, jak Sztuczna Inteligencja zmieni praktycznie każdy aspekt ludzkiego życia.

Może jednak Sztuczna Inteligencja nie jest tak istotna dla przyszłości świata? Do dyskusji wokół debaty zaprosiliśmy prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO oraz prof. Jacka KORONACKIEGO, którzy krytycznie i merytorycznie odnoszą się do rozmowy brytyjskiego premiera i amerykańskiego potentata technologicznego. Niewątpliwie jednak, Sztuczna Inteligencja to temat, od którego w zbliżającym się roku uciec się nie da.

Podobnie jest z nauką. Rozwój technologiczny wymaga potencjału edukacyjnego, który zapewnić mogą wyłącznie wiodący naukowcy i ośrodki badawcze z prawdziwego zdarzenia. Dlatego w najnowszym numerze „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy niezwykle interesujący tekst Dawida KOSTECKIEGO, dyrektora generalnego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który twierdzi, że „Polska nauka już wie, jak przyciągać świat”. „Tylko w roku 2022 Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej obsłużyła 6149 beneficjentów indywidualnych oraz 999 zrealizowanych projektów” – pisze dyrektor NAWA.

Idee mają jednak pierwszeństwo nad wydarzeniami. W najnowszym numerze „Wszystko co Najważniejsze” Agaton KOZIŃSKI pisze o tym, że coraz częściej w europejskich stolicach słychać, że Polski nie zaatakowały Niemcy, tylko Wehrmacht. Skąd taka diagnoza? „Gdy flagi prześladowców i prześladowanych stoją w jednym szeregu, można zrobić wszystko – bo nawet największa zbrodnia ulega zatarciu. Putin na poziomie strategicznym rozumiał, że cokolwiek się stanie na Ukrainie, w pewnym momencie świat o tym zapomni, a jego odpowiedzialność się gdzieś rozmyje między prawdą i fałszem, między dobrem i złem” – uważa autor. 

Czy obserwacja dotycząca świata – w którym zrobić można już wszystko – jest wierzchołkiem góry lodowej? Sugerować tak zdają się o. Antonio SPADARO SJ oraz prof. Jesse SMITH, którzy piszą w najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” o odwróceniu świata i pojęć dotychczas go tworzących. „Model liberalno-demokratyczny w kryzysie” to tytuł tekstu włoskiego jezuity, który uważa, że „obsesja na punkcie zanikających przywilejów raczej uwydatnia, niż łagodzi trudności, przed którymi stoi dziś społeczeństwo Zachodu”.

Idee mają też konsekwencje. Pisze o tym w najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” prof. Piotr CZAUDERNA w tekście zatytułowanym „Kaukaskie kredowe koło”. Lekarz, chirurg dziecięcy i profesor nauk medycznych zastanawia się nad relacją filozofii i etyki, wokół sporu na temat aborcji i zdrowia reprodukcyjnego kobiet. „Wiem, że bardzo znaczącym błędem było niezapewnienie dzieciom urodzonym z poważnymi wadami odpowiedniej opieki, zarówno po ich urodzeniu, jak i przez cały okres trwania ich życia” – twierdzi prof. Czauderna.

Podróż po świecie idei najważniejszych wydarzeń byłaby jednak niepełna bez muzyki i sztuki. W 59. numerze „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy więc niezwykle interesujący tekst Junichi TADY, japońskiego muzykologa, o odkrywaniu Chopina. To dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni nieustającą podróż i poszukiwanie, zapewniające harmonię i spokój. Choć kwestia sposobu wyrażania muzyki Chopina jest wciąż otwarta, jak uważa autor, warto raz po raz, na nowo poszukiwać tych najlepszych realizacji.

Wydanie 59. miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” kończymy zaś nigdy dotąd nie publikowanym esejem prof. Juliana HUXLEYA, syna pisarza, a jednocześnie pierwszego dyrektora generalnego UNESCO. „Nie wolno mylić wolności z przywilejem czy anarchią” – twierdzi prof. Huxley. Trudno się z tym stanowiskiem nie zgodzić, także dzisiaj. „Treść przekazywanych dziś informacji jest często nieadekwatna i niebezpieczna” pisał już pod koniec lat 40. brytyjski intelektualista. To tekst, który po latach, w 80. rocznicę założenia UNESCO, wciąż niezwykle warto przeczytać. Nie stracił bowiem na aktualności. 

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 grudnia 2023