Andrzej KRAJEWSKI

Historyk i publicysta związany z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. W latach 2011-2015 doradca prezesa IPN. Autor książek: „Między współpracą a oporem. Twórcy kultury wobec systemu politycznego PRL”, „Największe wpadki tajnych służb” oraz „Jak wykuwały się fortuny”.

Ryc.Fabien Clairefond

Andrzej KRAJEWSKI: Polska na zwolnieniu grupowym
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Polska na zwolnieniu grupowym

Zwolnienia grupowe zapowiedziało w Polsce 159 firm, co oznacza zniknięcie 17 tys. miejsc pracy, a mamy dopiero początek maja. To niepokoi, bo przedsiębiorstwa, zwłaszcza te zagraniczne, ciągle wyceniają perspektywy. Ich wycena przyszłości Polski zaczyna prezentować się nieciekawie.

Andrzej KRAJEWSKI: Przegrany wyścig z czasem? Pytania o bezpieczeństwo Polski
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Przegrany wyścig z czasem? Pytania o bezpieczeństwo Polski

Strategię radzenia sobie z narastającym zagrożeniem podzielono na trzy etapy. W pierwszym założono, że „mamy mnóstwo czasu”. W drugim przyjęto, że „jakoś to będzie”. Wreszcie w trzecim uznano, że „teraz to już cała nadzieja w naszych sojusznikach”. Tak było w 1939 roku. Jak jest teraz?

Andrzej KRAJEWSKI: Małe furtki do wielkiej zmiany. Pakt migracyjny
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Małe furtki do wielkiej zmiany.
Pakt migracyjny

Pakt migracyjny zupełnie nie jest tym, czym się wydaje. To kolejny z symptomów obumierania w Europie liberalnej demokracji. Schodzącej z dziejowej sceny, ponieważ nie przystaje do nowych czasów.

Andrzej KRAJEWSKI: Wojna z NBP zepchnie Polskę na drogę ku Argentynie
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Wojna z NBP zepchnie Polskę na drogę ku Argentynie

Jeśli procedura stawiania Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zaowocuje wymianą prezesa NBP przed upływem jego kadencji, uda się wypracować sposób na pozbywanie się szefów banku centralnego. A skoro w III RP już będzie istniał, to ten rząd i następne, posiadające parlamentarną większość, otrzymają narzędzie do stawiania każdego prezesa NBP przed prostym wyborem: „Wykonujesz polecenia premiera albo wylatujesz i znajdziemy na twoje miejsce takiego, co wykona”. Dokładnie w ten sposób Argentyna wpadła w korkociąg gospodarczych kryzysów, właściwie nie do zatrzymania.

Andrzej KRAJEWSKI: To nie jest kraj do rozliczeń
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

To nie jest kraj do rozliczeń

Rozliczenie ośmiu lat rządów Zjednoczonej Prawicy jest jednym z głównych punktów umowy koalicyjnej. Teoretycznie najłatwiejszym do zrealizowania, lecz w praktyce niewykonalnym, bo tak całkowicie niepolskim.

Andrzej KRAJEWSKI: Paweł Włodkowic. Człowiek nie z tej epoki
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Paweł Włodkowic.
Człowiek nie z tej epoki

Sprawiedliwość, tolerancja i prawa człowieka to fundamenty, na których opiera się dziś cywilizacja zachodnia. Ich zarys naszkicował sześćset lat temu w Konstancji Paweł Włodkowic.

Andrzej KRAJEWSKI: Fabryka papierowych dyplomów
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Fabryka papierowych dyplomów

Historia reform polskiego systemu edukacji, to dwadzieścia lat utrwalenia kolejnych patologii, uznawanych stopniowo za nową normalność.

Andrzej KRAJEWSKI: Oil Revolution Started with the Poles
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Oil Revolution Started with the Poles

The rise of crude oil as the most important source of energy in the history of civilization would not have been so spectacular had it not been for four resourceful Poles.

Andrzej KRAJEWSKI: III RP zrejterowała z opowiadania naszej historii
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

III RP zrejterowała z opowiadania naszej historii

Elity III RP zdominował strach, że eksponowanie za granicą tego, co chwalebne dla Polaków, będzie świadectwem ich nacjonalizmu. Snucie opowieści o przeszłości Polaków oddano w ręce przedstawicieli innych nacji. Po czym zagraniczni narratorzy, ze względów ideowych, merkantylnych lub politycznych, wydobywali z polskiej przeszłości to, co im pasowało najbardziej. Tworząc nie rzetelną opowieść, lecz karykaturę.

Andrzej KRAJEWSKI: Gospodarczy cud nad Wisłą
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Gospodarczy cud nad Wisłą

W przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca PKB wynosiło 2182 dolary, co oznaczało, że II RP była krajem zamożniejszym i lepiej rozwiniętym niż Portugalia (1747 dolarów) i Hiszpania (1790 dolarów), nieco ustępując Włochom (3316 dolarów) i Austriakom (3559 dolarów). Przez niecałe dwie dekady Polska zmniejszyła dwukrotnie dystans dzielący ją od jednej z najbogatszych gospodarek świata. Osiągnięto to na przekór ekonomicznym katastrofom przychodzącym spoza granic II RP. Gdyby ustały, a Hitler i Stalin pozwolili Polakom spokojnie się bogacić, wówczas nie musielibyśmy gonić Zachodu, i to już od wielu lat.