Wydanie 555 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 555 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo,  

Po dramatycznym pożarze, paryska katedra Notre Dame otwiera swoje podwoje na nowo. To wydarzenie, które 8 grudnia nie tylko przyciągnie uwagę świata mediów, w ceremonii uczestniczyć będą bowiem przywódcy państw oraz najważniejsze osoby na świecie, ale przede wszystkim stanie się odbiciem oblicza współczesnej Francji.

Jesteśmy oczywiście na miejscu. Wcześniej jednak przygotowaliśmy dla Państwa wydanie, które pełne jest refleksji nad paryską katedrą, jej przeszłością i przyszłością. Profesor Chantal DELSOL, rozpoczynając to wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” kreśli jednak ponurą wizję, uznając że poza murami, katedra Notre Dame jest dziś dla Francuzów wyłącznie już reliktem przeszłości, powodem do narodowej dumy, nie zaś wzdychania za lepszym światem. Prof. Antoine ARJAKOVSKY snuje zaś refleksję na temat szans, jakie ponowne otwarcie katedry daje na przemianę francuskiego laicite w kierunku bardziej otwartym. Julia DELANNE w korespondencji z Paryża opisuje, co zostało ze „starej Notre Dame” i jak wygląda ona dzisiaj, Patryk PALKA opisuje zaś historię katedry, tak głęboko i nierozerwalnie związanej z francuską tożsamością. 

Nie samą Francją i Paryżem żyje człowiek, chciałoby się jednak powiedzieć. Zachęcam Państwa także do lektury dwóch arcyciekawych tekstów, które publikujemy w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Jan ROKITA arcyciekawie pisze o obecnej sytuacji na polskiej scenie politycznej a Jan ŚLIWA analizuje, jak technologia zmieniła współczesne pole walki.

Nowy numer miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” czeka zaś na Państwa w Empikach i dobrych salonach prasowych.

Życząc dobrej lektury i spokojnego weekendu,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Chantal DELSOL
Odbudowa katedry Notre-Dame to kwestia dumy z bycia Francuzem 

Prof. Chantal DELSOL: Odbudowa katedry Notre-Dame to kwestia dumy z bycia Francuzem

Znaczenie odbudowy katedry Notre-Dame dla francuskiej tożsamości narodowej jest ogromne.


Michał KŁOSOWSKI
Katedra 

Michał KŁOSOWSKI: Katedra

Są takie miejsca, są takie budowle, które znaczą więcej. I taka jest właśnie stara Notre Dame. Znaczy więcej.


Prof. Antoine ARJAKOVSKY
Katedra Notre Dame. Szansa na otwartą laickość Francji 

Prof. Antoine ARJAKOVSKY: Katedra Notre Dame. Szansa na otwartą laickość Francji

Notre Dame stanowi jedno z miejsc narodzin w XIV wieku śpiewu polifonicznego. Współczesna tożsamość Europy, często przyrównywanej do orkiestry symfonicznej, jest głęboko naznaczona swoim dziedzictwem chrześcijańskim.


Julia DELANNE
Jak wygląda katedra Notre-Dame przed ponownym otwarciem? 

Julia DELANNE: Jak wygląda katedra Notre-Dame przed ponownym otwarciem?

8 grudnia 2024 r. ponownie zostanie otwarta katedra Notre-Dame w Paryżu, odbudowana po pożarze z 2019 r. Odwiedzający będą mogli zobaczyć odnowione wnętrze świątyni. Wokół katedry wciąż trwają jednak prace i rozmieszczone są rusztowania.


Patryk PALKA
Historia katedry Notre-Dame to opowieść o Francji 

Patryk PALKA: Historia katedry Notre-Dame to opowieść o Francji

Historia katedry Notre-Dame w Paryżu jest poniekąd odbiciem dziejów Francji. Gdy z biegiem lat państwo francuskie ulegało przeobrażeniom politycznym, społecznym i kulturowym, wraz z nim zmieniał się również wygląd i charakter świątyni, która stała się jednym z symboli cywilizacji zachodniej. 


Nathaniel GARSTECKA
Nasza cywilizacja jeszcze nie umarła 

Nathaniel GARSTECKA: Nasza cywilizacja jeszcze nie umarła

Rządy upadają, deficyty rosną, hiperprzemoc zalewa kraj. To ponure czasy. Jednak mimo wszystko jest kilka symboli nadziei. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie ponowne otwarcie katedry Notre-Dame w Paryżu. Pięć lat temu pożar, który zniszczył słynny budynek, wzbudził emocje na całym świecie. Wielu postrzegało to jako znak: karę za poddanie się progresywizmowi lub porzucenie Boga.


Nr 68. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 68. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 68. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Michała KLEIBERA, prof. Chantal DELSOL, Jana ROKITY, Laure MANDEVILLE, prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO, Karola NAWROCKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI, prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Marka CICHOCKIEGO, prof. George WEIGELA, J.D.VENCE’A.


Jan ROKITA
Trzy prawe sierpowe 

Jan ROKITA: Trzy prawe sierpowe

Ciągle nie mogę uwierzyć, że starszy ode mnie o dziesięć lat prezes PiS potrafił wyprowadzić w tłoku i zamieszaniu aż trzy prawe sierpowe na szczękę owego sfanatyzowanego (albo – co bardziej prawdopodobne – wynajętego) łobuza spod pomnika katastrofy smoleńskiej.


Prof. Piotr CZAUDERNA
O czym są te wybory? 

Prof. Piotr CZAUDERNA: O czym są te wybory?

Zatrzymanie wojny polsko-polskiej przywołano jako główne zadanie dla przyszłego prezydenta na konwencji kandydata obywatelskiego. Jeśli Karolowi Nawrockiemu zatrzymanie tej wojny się uda, przejdzie on do polskiej historii jako prawdziwy mąż stanu. Właśnie ta obywatelskość, którą niektórzy negują, daje tutaj być może pewną nadzieję.


Patryk PALKA
Historia wyborów Polaków 

Patryk PALKA: Historia wyborów Polaków

Historia wyborów prezydenckich w Polsce sięga początków II Rzeczpospolitej. Ówczesna procedura wyboru Prezydenta RP różniła się jednak od współczesnej.


Andrius KUBILIUS
Potrzebny jest radykalny Big Bang w podejściu do bezpieczeństwa w Europie 

Andrius KUBILIUS: Potrzebny jest radykalny Big Bang w podejściu do bezpieczeństwa w Europie

Nie możemy już sobie pozwolić na luksus stopniowego wprowadzania zmian w obronności. Wyzwanie i pilność „renowacji” całego systemu wymaga podejścia w stylu „Big Bang”. W ramach tego podejścia należałoby opracować jasny plan przemysłowy z datą docelową jego realizacji ok. 2030 r.


Krzysztof LISEK
Mołdawia – mały kraj z wielkimi problemami 

Krzysztof LISEK: Mołdawia – mały kraj z wielkimi problemami

Kiszyniów przewiduje załamanie gospodarcze w Naddniestrzu od 1 stycznia 2025 r. i podkreśla potrzebę wsparcia ze strony partnerów międzynarodowych w zarządzaniu kryzysem energetycznym.


Nicolas BEYTOUT
Potrzeba nam kryzysu, i to szybko! 

Nicolas BEYTOUT: Potrzeba nam kryzysu, i to szybko!

Potrzeba nam kryzysu, i to szybko! Połóżmy wreszcie kres tym powolnym mękom, jakim jest wotum nieufności dla rządu. Widząc, jak bardzo skumulowały się zapóźnienia, zakończmy korowody z negocjacjami wokół jakichś śmiesznych resztek budżetowych. Skończmy z jałową partyjną licytacją na nieprzekraczalne czerwone linie, których zapętlenie uniemożliwia jakiekolwiek rozwiązanie.


Julia DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2024 

Julia DELANNE: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2024

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


STRATEGIE


Jan ŚLIWA
Inteligentna broń 

Jan ŚLIWA: Inteligentna broń

Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi. Tak było kiedyś. Obecnie to inteligentne urządzenia sterujące kierują pociskami. Inne pociski starają się w nie trafić, a te pierwsze próbują te drugie ominąć.


Prof. Michał KLEIBER: Zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu Unii kluczowe dla wspólnej europejskiej przyszłości

Prof. Michał KLEIBER
Zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu Unii kluczowe dla wspólnej europejskiej przyszłości 

Edward LUCAS: Rosja przygotowuje się do wojny z krajami bałtyckimi

Edward LUCAS
Rosja przygotowuje się do wojny z krajami bałtyckimi 

Łukasz WYSZKOWSKI: Polskie MŚP stoją przed licznymi wyzwaniami w drodze do pełnej cyfryzacji

Łukasz WYSZKOWSKI
Polskie MŚP stoją przed licznymi wyzwaniami w drodze do pełnej cyfryzacji


PIĘKNO NAUKI


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Portret młodzieńca. W poszukiwaniu zaginionego arcydzieła Rafaela 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Portret młodzieńca. W poszukiwaniu zaginionego arcydzieła Rafaela

Pod tytułem „Portret młodzieńca. W poszukiwaniu zaginionego arcydzieła Rafaela”, odbyła się pięć lat temu wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie, którą uczciliśmy 500-lecie odejścia Rafaela (1483–1520) do wieczności. Przypominamy dziś to arcydzieło włoskiego renesansu z nieustającą nadzieją na jego odzyskanie.


Prof. Piotr CZAUDERNA: Boty śmierci

Prof. Piotr CZAUDERNA
Boty śmierci 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia

Prof. Piotr CZAUDERNA
Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia 



POLSKA WŁAŚNIE


Paulina MATYSIAK
Transport zbiorowy to jedna z najbardziej potrzebnych usług publicznych 

Paulina MATYSIAK: Transport zbiorowy to jedna z najbardziej potrzebnych usług publicznych

Miażdżąca większość Polaków korzysta z transportu zbiorowego każdego dnia, zwykle kilka razy dziennie. Jego jakość to nasz czas, nasze pieniądze, nasze możliwości rozwoju. Nawet jeśli ktoś uważa, że samochód jest królem dróg, jak lew jest królem dżungli, to dzięki transportowi zbiorowemu do pracy dociera jego pracownik, do gabinetu jego lekarz, do sklepu jego klient.


Szymon ŚLUBOWSKI
Męskie cnoty poszukiwane 

Szymon ŚLUBOWSKI: Męskie cnoty poszukiwane

Społeczeństwo poprzez rozwój technologii i mediów społecznościowych tworzy przekłamany obraz mężczyzn, których jedyną potrzebą jest zarabianie pieniędzy i obracanie się wokół pięknych kobiet. Męskie cnoty w dzisiejszym świecie schodzą na drugi plan. Ma to znaczenie również w kontekście życia publicznego.


Maciej BZURA
Jak pracują młodzi? 

Maciej BZURA: Jak pracują młodzi?

 

Młodzi ludzie, dopiero wchodzący na rynek pracy albo znajdujący się na nim od zaledwie paru lat, poruszają się w nim zupełnie inaczej niż ich rodzice czy dziadkowie. Na czym zyskują? Na czym tracą? Co im zagraża w stale zmieniającej się rzeczywistości globalnego kapitalizmu?



KSIĘGARNIA


Prof. Françoise THOM
Zrozumieć putinizm. Obsesja potęgi 

Prof. Françoise THOM: Zrozumieć putinizm. Obsesja potęgi

Putinizm wyrasta z niedociągnięć rosyjskiego systemu. Dzięki nim Putin zbudował swój autorytarny model rządzenia bez naruszania konstytucji.


Marek MUTOR: Droga do Wrocławia. Ksiądz Bolesław Kominek w Paryżu

Marek MUTOR
Droga do Wrocławia. Ksiądz Bolesław Kominek w Paryżu 

Prof. Robert RAJCZYK: Polacy w Rumunii przed 1989 r.

Prof. Robert RAJCZYK
Polacy w Rumunii przed 1989 r. 

Prof. Wojciech POLAK: Polska przed 13 grudnia 1981. Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego

Prof. Wojciech POLAK
Polska przed 13 grudnia 1981. Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego 

Prof. Maria BOUŻYK: W poszukiwaniu modelu kształcenia humanistycznego

Prof. Maria BOUŻYK
W poszukiwaniu modelu kształcenia humanistycznego 


MULTILANGUAGE


Anastasia BELINA: Як мазурки Шопена зачарували шведів 

Anastasia BELINA: Як мазурки Шопена зачарували шведів

Marek KRAJEWSKI: If it weren’t for Wrocław, I wouldn’t be a writer today. 

Marek KRAJEWSKI: If it weren’t for Wrocław, I wouldn’t be a writer today.

WIDEO


#RozmowyNajwazniejsze
Wojciech KOZŁOWSKI
 

PÉPITES


Rosja zrównuje Polaków z nazistami. Celem skłócenie wschodniej flanki NATO

Rosja zrównuje Polaków z nazistami. Celem skłócenie wschodniej flanki NATO

Tuż przed obchodami 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, która przypada na 2025 r., Rosjanie intensyfikują działania polegające na wybielaniu Związku Sowieckiego i oczernianiu narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Rosja fałszuje historię w celu podsycania konfliktów w regionie i podzielenia państw wschodniej flanki NATO.


Połowa Francuzów planuje odwiedzenie katedry Notre-Dame w Paryżu po jej otwarciu

Połowa Francuzów planuje odwiedzenie katedry Notre-Dame w Paryżu po jej otwarciu

Odbudowa katedry Notre-Dame pokazuje, że odrodzenie jest zawsze możliwe – abp Laurent Ulrich

Odbudowa katedry Notre-Dame pokazuje, że odrodzenie jest zawsze możliwe – abp Laurent Ulrich

„Rozdroże Kruków” - recenzja bez spoilerów

„Rozdroże Kruków” – recenzja bez spoilerów

Nowe równanie pozwoli dokładniej śledzić nadlatujące asteroidy

Nowe równanie pozwoli dokładniej śledzić nadlatujące asteroidy

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 grudnia 2024
Fot: Patrick Zachmann / Magnum Photos / Forum