Wydanie 558 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 558 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo,

W ostatnim w tym roku wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” poza podsumowaniami, wybiegamy w przyszłość i zastanawiamy się nad tym, co dalej — czego spodziewać się po 2025 roku? 

Prof. Michał KLEIBER kreśli wizję pierwszej połowy 2025 roku, podkreślając centralną rolę kampanii prezydenckiej. Jej przebieg, naznaczony stronniczością i agresją, odzwierciedla szerszy problem społeczny: erozję kultury dialogu i brak przestrzeni na merytoryczną dyskusję. Czy jest na to jakaś odpowiedź? Prof. Piotr CZAUDERNA zaś, w swoim apelu o narodowe pojednanie, wskazuje na konieczność stworzenia platformy do dialogu, w rozmowie znajdując w zasadzie jedyne rozwiązanie naszych wewnętrznych sporów. Polska jako wspólnota myśli i języka wymaga jednak nie tylko retorycznych deklaracji, ale rzeczywistego zaangażowania obu stron politycznego sporu. To wyzwanie łączy się z szerszym pytaniem: czy jesteśmy gotowi na rachunek sumienia, który może być początkiem odbudowy zaufania społecznego? Bardzo polecam Państwu oba arcyciekawe teksty!

Z perspektywy globalnej, Edward LUCAS pisze o wojnie w „szarej strefie” przypominając, że zagrożenia, z jakimi przyjdzie się zmierzyć w 2025 roku, nie ograniczają się do tradycyjnie pojmowanej polityki. Ostatnie ataki na infrastrukturę krytyczną na Bałtyku i cyberzagrożenia to narzędzia destabilizacji, które wymagają od społeczeństw nie tylko technologicznych zabezpieczeń, ale także odporności społecznej i decyzyjnej. Jan ŚLIWA pisze zaś w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” o tym, jak pomóc może w tym wszystkim inteligencja — nie tylko sztuczna, która przekracza kolejne granice. Rok 2025 zapowiada się jako czas kluczowych decyzji i wyzwań, zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym. Jak twierdzi Henri GUAINO, mury, które jeszcze stoją, mogą wkrótce runąć. To, czy uda się temu zapobiec, zależy od naszej zdolności do dialogu, refleksji i działania w duchu wartości, które budują, a nie dzielą.

W obliczu tych wszystkich wyzwań głos prof. Jerzego MIZIOŁKA, który przypomina o tajemnicy Wcielenia, daje oddech. Sztuka, tradycja i refleksja teologiczna mogą być przeciwwagą dla narastającej fragmentaryzacji społecznej. W 2025 roku nie zapominajmy o kulturze, zdaje się apelować autor.

Najnowszy numer miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” oraz specjalna oferta na prenumeratę czeka zaś na Państwa.

Życząc inspirującej lektury i spokojnego weekendu,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Michał KLEIBER
Co nas czeka w 2025 roku? 

Prof. Michał KLEIBER: Co nas czeka w 2025 roku?

Pierwszą połowę roku z pewnością zdominują sprawy wyborów prezydenckich. Niestety, kampania przedwyborcza będzie obfitowała w stronniczą arogancję mediów i agresywne wypowiedzi polityków, czego doświadczamy już obecnie. Miejmy nadzieję, że nie zastąpi to całkowicie debaty merytorycznej, bo przecież to ona powinna zadecydować o rezultacie wyborów prezydenckich. 


Prof. Piotr CZAUDERNA
Polska – wspólnota myśli i języka. 
Życzenia na Boże Narodzenie Anno Domini 2024 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Polska – wspólnota myśli i języka. Życzenia na Boże Narodzenie Anno Domini 2024

Trzeba zacząć przygotowywać grunt pod to narodowe pojednanie. Jego początkiem musi być także narodowy zbiorowy rachunek sumienia. Tego nie da się zrobić na szybko. Dzisiaj trudno znaleźć partnerów do dialogu po jednej i po drugiej stronie sceny politycznej. Dlatego, w mojej opinii, potrzebna jest próba stworzenia platformy porozumienia między stronami politycznego sporu w Polsce.


Michał KŁOSOWSKI
O porozumienie ponad Świętami 

Michał KŁOSOWSKI: O porozumienie ponad Świętami

W Polsce brak polityki prowadzonej po katolicku. Nie chodzi o hasła, które brzmią „po katolicku”, ale o sposób politykowania i tworzenia debaty publicznej. Bo polityka robiona po chrześcijańsku to podejście do rządzenia, które opiera się na wartościach ewangelicznych i chrześcijańskiej antropologii. 


Nathaniel GARSTECKA
Na ten Nowy 2025 Rok życzę Wam… 

Nathaniel GARSTECKA: Na ten Nowy 2025 Rok życzę Wam…

W okresie Świąt Bożego Narodzenia, Chanuki i Nowego Roku naturalne jest, że spoglądamy wstecz na miniony rok i życzymy naszym rodzinom i przyjaciołom wszystkiego najlepszego w nadchodzącym. Nie zawsze jest to łatwe. 


Jan ROKITA
Skandaliczny zakaz 

Jan ROKITA: Skandaliczny zakaz

Ten nieprzemyślany, niemądry krok będzie mieć konsekwencje na długie lata i będą to dla Polski wyłącznie złe konsekwencje. A ja piszę to tylko po to, iżby każdy Żyd, który jakoś natknie się na ten tekst, wiedział, iż są Polacy, którzy zakaz pielgrzymowania przywódcy Izraela do Auschwitz-Birkenau uważają za moralny i polityczny skandal.


Marcin KĘDRYNA
Zepsute jabłko od jabłoni 

Marcin KĘDRYNA: Zepsute jabłko od jabłoni

Na sam koniec swojej dyplomatycznej służby ekscelencja Mark Brzezinski zaangażował się bardzo w sprawę sprzedaży TVN-u. Ale, co ciekawe, zaangażował się nie po stronie amerykańskiego właściciela, tylko po stronie niemiłościwie nam panującej partii politycznej. Plotka głosi, że bardzo lobbował w tej sprawie. Jednak niezbyt skutecznie, gdyż pytany o tę sprawę Departament Stanu oświadczył, że ochrona mediów przed obcą ingerencją nie może być nadużywana w walce politycznej.


Paulina MATYSIAK
Rządząca większość zapowiadała bardzo dużo, a zrobiła bardzo mało 

Paulina MATYSIAK: Rządząca większość zapowiadała bardzo dużo, a zrobiła bardzo mało

To mój ostatni felieton przed sylwestrem, więc zgodnie z przyjętą już tradycją można go poświęcić na podsumowanie tego, co wydarzyło się w mijającym roku. A wydarzyło się naprawdę wiele. Politycznie – przeżyliśmy pierwszy rok koalicji, październikowej lub grudniowej; zależy, kogo spytać. Gdyby mnie spytano, powiedziałabym: to koalicja rozczarowań, tak jak miniony rok. Rządząca większość zapowiadała bardzo dużo, a zrobiła bardzo mało.


Nr 68. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 68. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 68. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Michała KLEIBERA, prof. Chantal DELSOL, Jana ROKITY, Laure MANDEVILLE, prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO, Karola NAWROCKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI, prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Marka CICHOCKIEGO, prof. George WEIGELA, J.D.VENCE’A.


Edward LUCAS
Zamieszanie na Bałtyku 

Edward LUCAS: Zamieszanie na Bałtyku

Ataki na kable przesyłu danych i połączenia energetyczne odbywają się na dnie morza. Ale ich prawdziwym celem jest ląd i nasz proces decyzyjny. Wojna w „szarej strefie” to bowiem nie tylko sabotaż, ale także zastraszanie, subwersja, przekupstwo i inne formy wyrządzania szkód i siania chaosu. Żadna z nich nie jest pełnowymiarowym konfliktem zbrojnym. Ale wszystkie mają wspólny mianownik: wprowadzają zamieszanie.


Nathaniel GARSTECKA
Zamach w Magdeburgu. Krwawe Boże Narodzenie 

Nathaniel GARSTECKA: Zamach w Magdeburgu. Krwawe Boże Narodzenie

Jako Żyd i Polak, a zatem przedstawiciel kategorii ludzi, którzy byli głównym celem niemiecko-sowieckiej ludobójczej furii, mogę jedynie wezwać Europejczyków do zaprzestania ciągłego samobiczowania. „Nigdy więcej” nie może już prowadzić do moralnego rozbrojenia, które paraliżuje nas w obliczu antychrześcijańskich i antyżydowskich okrucieństw, którym jesteśmy teraz codziennie poddawani. Jak nasze elity wyobrażają sobie nasze społeczeństwa za 40 czy 50 lat? Czy w ogóle o tym myślą?


Henri GUAINO
Czy Francja da radę? 

Henri GUAINO: Czy Francja da radę?

Mury się chwieją, ale nadal stoją. Jak długo jeszcze? Nie wiadomo. Ale wiadomo, że pewnego dnia, nawet jeśli nie chcemy w to wierzyć, obalą je zbyt długo tłumione rozczarowanie, frustracja i złość. A wtedy nawet ci najbardziej umiarkowani, ostrożni i obojętni popadną w ową przemoc, której nic nie będzie w stanie powstrzymać. 


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Pokłon pasterzy i misterium Inkarnacji 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Pokłon pasterzy i misterium Inkarnacji

Pośród bez mała miliona dzieł sztuki zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się wiele pięknych przedstawień Bożego Narodzenia. Przywołamy tu dwa z nich – ukazujące pokłon pasterzy – które znakomicie wpisują się w myślenie renesansowych teologów o tajemnicy Wcielenia, narodzinach Boga w ludzkiej postaci.


STRATEGIE


Jan ŚLIWA
Inteligencja – ludzie, maszyny, zwierzęta i kosmici 

Jan ŚLIWA: Inteligencja – ludzie, maszyny, zwierzęta i kosmici

Kiedyś wyzwania były natury intelektualnej. Kwintesencją była gra w szachy, miała być na zawsze niedostępna dla maszyny. Jednak maszyna pokonała człowieka. Następną barierą miały być chińskie szachy „go”, ale i ta linia obrony padła. Jest tak, że często rzeczy trudne dla maszyny są łatwe dla człowieka i na odwrót. I tak zabrano się do poruszania się robota w środowisku.


Mark RUTTE: NATO musi przełączyć się na tryb wojenny

Mark RUTTE
NATO musi przełączyć się na tryb wojenny 

Jan ŚLIWA: Inteligentna broń

Jan ŚLIWA
Inteligentna broń 

Prof. Kazimierz DADAK: Polska w pułapce średniego rozwoju?

Prof. Kazimierz DADAK
Polska w pułapce średniego rozwoju?


PIĘKNO NAUKI


Prof. Hanna-Barbara GERL-FALKOVITZ
Ateny i Jerozolima. Od rozumu do wiary 

Prof. Hanna-Barbara GERL-FALKOVITZ: Ateny i Jerozolima. Od rozumu do wiary

Historia myśli to także historia kontrowersji: dwa miasta, dwa miejsca dostępu do rzeczywistości, które wielokrotnie ścierały się ze sobą. „Co Ateny mają wspólnego z Jerozolimą?” – to zaskakujące i zjadliwe pytanie Tertuliana.


Alicja JAGIELSKA-BURDUK, Prof. Michał KLEIBER:  70-lecie podpisania konwencji haskiej

Alicja JAGIELSKA-BURDUK, Prof. Michał KLEIBER
 70-lecie podpisania konwencji haskiej 

Prof. Michał KLEIBER: Geopolityczne spory wkroczyły na Antarktydę

Prof. Michał KLEIBER
Geopolityczne spory wkroczyły na Antarktydę



POLSKA WŁAŚNIE


Jolanta PAWNIK
Wrocławska historia Panoramy Racławickiej 

Jolanta PAWNIK: Wrocławska historia Panoramy Racławickiej

Batalistyczne, monumentalne dzieło stworzone w 1894 roku ku pokrzepieniu serc znękanego niewolą narodu polskiego cudem odratowano z wojennej pożogi, a później broniono przed zakusami komunistycznych polityków. Zwinięte w rulon wiele lat przeleżało skryte w muzealnych magazynach. Od 40 lat zdobi Wrocław, świadcząc o odwadze Polaków.


Juliusz WOŹNY
Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu z unikatową kolekcją dzieł sztuki 

Juliusz WOŹNY: Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu z unikatową kolekcją dzieł sztuki

Otwarte na nowo Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu to naprawdę pierwsza liga wśród instytucji muzealnych w Polsce, z unikatową kolekcją dzieł sztuki pochodzących z różnych epok, od starożytności do współczesności.


Andrzej KRAJEWSKI
Niepodległość z przyzwyczajenia 

Andrzej KRAJEWSKI: Niepodległość z przyzwyczajenia

To ostatnie lata na podjęcie próby zagwarantowania Polsce przyszłości. Jednak niestety coraz więcej nam mówi, że okazja ku temu nie zostanie wykorzystana.



KSIĘGARNIA


Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ
Narodziny Jezusa. Zwycięstwo światła nad ciemnością 

Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ: Narodziny Jezusa. Zwycięstwo światła nad ciemnością

W Betlejem wszyscy się radowali. Wyjątkiem był Herod. Dla niego narodziny Jezusa były przejawem niesprawiedliwości, zamachem stanu. 


Andrzej HORUBAŁA: Pluszak

Andrzej HORUBAŁA
Pluszak 

Prof. Wojciech KUDYBA: Książki, które opowiadają Polskę - "Imago mundi"

Prof. Wojciech KUDYBA
Książki, które opowiadają Polskę – „Imago mundi” 

Prof. Przemysław URBAŃCZYK: Skąd się wzięli Słowianie?

Prof. Przemysław URBAŃCZYK
Skąd się wzięli Słowianie? 

Prof. Wojciech KUDYBA: Są takie książki, które opowiadają Polskę. Rzecz o "Generale" Jarosława Jakubowskiego

Prof. Wojciech KUDYBA
Są takie książki, które opowiadają Polskę. Rzecz o „Generale” Jarosława Jakubowskiego


MULTILANGUAGE


Jan ROKITA: A Scandalous Ban 

Jan ROKITA: A Scandalous Ban

Nathaniel GARSTECKA: Magdebourg. Un Noël ensanglanté 

Nathaniel GARSTECKA: Magdebourg. Un Noël ensanglanté


WIDEO


#RozmowyNajwazniejsze
Wojciech KOZŁOWSKI
 

PÉPITES


Kalendarium rocznic 2025. Najważniejsze daty i wydarzenia

Kalendarium rocznic 2025. Najważniejsze daty i wydarzenia

Przedstawiamy „Kalendarium rocznic 2025” – zestawienie, w którym umieściliśmy najważniejsze rocznice 2025 roku, czyli daty i wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę w roku 2025. Wydarzenia historyczne, rocznice, najważniejsze bitwy w historii, urodziny i daty śmierci bohaterów naszej zbiorowej wyobraźni. Najważniejsze daty 2025 roku, najważniejsze rocznice w 2025 roku – w jednym zestawieniu. 


Rafał TRZASKOWSKI może wygrać wybory prezydenckie 2025?

Rafał TRZASKOWSKI może wygrać wybory prezydenckie 2025?

Patroni roku 2025 [LISTA]

Patroni roku 2025 [LISTA]

NATO zwiększy swoją obecność wojskową na Morzu Bałtyckim – Mark Rutte

NATO zwiększy swoją obecność wojskową na Morzu Bałtyckim – Mark Rutte

Coraz więcej turystów odwiedza Polskę – nowe dane GUS

Coraz więcej turystów odwiedza Polskę – nowe dane GUS


 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 grudnia 2024