Zuckerberg oznajmił, że zlikwiduje cenzorskie zespoły „weryfikatorów faktów”, przyznając zarazem, iż był zawsze świadom, że owi „weryfikatorzy są politycznie stronniczy”. Z jego oświadczenia jasno wynika, że rozumiał także zawsze, iż jego platforma nie służy wolności, ale zniewoleniu słowa i myśli.
Elon Musk wchodzi w role dotychczas zarezerwowane dla potentatów pieniądza, wpływów i mediów władających stacjami telewizyjnymi, gazetami i portalami, czym ewidentnie oburza część starego świata. Pytanie, jak wyłączyć Twitter/X Elona Muska, szczególnie przed istotnymi wyborami, staje się dziś dla Unii Europejskiej jednym z głównych pilnych wyzwań.
Jean-Marie Le Pen nie jest Pol Potem czy Baszarem al-Asadem. Nie narzucił ludowi jarzma. Publiczną zniewagę – krzykliwą radość ze swojego zgonu – zaskarbił sobie swoimi poglądami. W tej postawie wyraża się rys głęboko ideologiczny francuskiego ludu, gotowego uchybić najbardziej elementarnym zasadom moralnym, aby wznieść w górę sztandar teoretyczny.
Oskarżając niektóre kraje, a zwłaszcza Polskę, o nadużywanie możliwości, jakie daje swobodny przepływ ludzi i usług, o korzystanie ze środków unijnych przy jednoczesnym odrzucaniu wewnątrzwspólnotowej solidarności, choćby w takich kwestiach jak relokacja uchodźców, Macron zupełnie zapomina, że rządy w krajach Europy Środkowej muszą wychodzić naprzeciw niepokojom, a nierzadko również frustracjom swoich obywateli, wynikającym z faktu, że wiele obietnic składanych w momencie przystępowania do Unii nie zostało spełnionych. Nr 68. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.
W 68. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Michała KLEIBERA, prof. Chantal DELSOL, Jana ROKITY, Laure MANDEVILLE, prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO, Karola NAWROCKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI, prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Marka CICHOCKIEGO, prof. George WEIGELA, J.D.VENCE’A.
Wszyscy jesteśmy wezwani, by stać się zwiastunami dyplomacji nadziei, aby gęste chmury wojny zostały rozproszone przez świeży powiew pokoju – pisze papież FRANCISZEK w wystąpieniu do dyplomatów z całego świata akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.
Ta sprawa to najbardziej drastyczny w ostatnich latach przejaw jednej z największych patologii polskiej polityki: pełnego podporządkowania polityki zagranicznej i statusu Polski logice wewnętrznego konfliktu partyjnego. Możemy łamać prawo międzynarodowe, kompromitować się na świecie, tracić atuty w polityce zagranicznej, jeśli tylko pomoże to jednej lub drugiej stronie uzyskać dodatkowy punkt procentowy w sondażach.
Wystawa w murach Zamku Królewskiego w Warszawie pt. Arcydzieła z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie jest prawdziwym wydarzeniem. Obok arcydzieł malarstwa włoskiego i północnoeuropejskiego prezentuje fascynujące polonika.
Analizując dzieje Ukrainy nie sposób jednak pominąć roli Polski w procesie kształtowania się ukraińskiego ruchu narodowego. Czy zatem Polska jest obecna i w rosyjskiej wizji ukraińskiej przeszłości? Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Mało tego, należy stwierdzić, że rola Polski jest w tym kontekście pryncypialna i dostrzegana przez współczesnych rosyjskich historiografów. Jednak sposób jej prezentacji znacznie mija się z prawdą historyczną.
Skąd francuska miłość do Rosji, bałwochwalcze i przekraczające zdrowy rozsądek uwielbienie dla jej szaleństw i bezeceństw? |