Karol NAWROCKI z gigantycznym wzrostem, Mateusz MORAWIECKI i Donald TUSK w bezpośrednim zwarciu [IBRIS]

Najnowszy sondaż zaufania IBRiS dla Onetu (listopad 2025) przynosi obraz sceny politycznej w Polsce. Na pierwszym miejscu, z największym zaufaniem Polaków, sytuuje się prezydent Karol Nawrocki, z rekordowym poparciem respondentów. Karol Nawrocki w IBRIS cieszy się rekordowym wynikiem.
Karol Nawrocki w IBRIS z rekordowym poparciem Polaków
Prezydent RP Karol Nawrocki w IBRIS notuje rekordowe poparcie ze wszystkich polityków w Polsce. To już kolejne tak dobre notowania sondażowe prezydenta. Z wynikiem 51,8 proc. (wzrost aż o 4,9 proc. od października) to o wiele wyżej od kolejnych w sondażu polityków. Radosław Sikorski ma zaledwie 40,3 proc. poparcia, Włodzimierz Czarzasty zaledwie 39,6 proc., zaś Władysław Kosiniak-Kamysz 37,7 proc.
„Wyniki badań IBRiS pokazują wyraźne i stabilne umocnienie pozycji Prezydenta Karola Nawrockiego jako polityka o najwyższym poziomie zaufania społecznego. Najnowszy pomiar osiąga wartość 51,8%, co stanowi nie tylko jego najlepszy wynik od początku kadencji, ale również plasuje go w wąskim gronie liderów, którzy przekroczyli próg 50% zaufania. W polskiej polityce jest to zjawisko rzadkie, charakterystyczne dla okresów szczególnego wzmocnienia pozycji głowy państwa. Wskazuje to na rosnącą legitymizację urzędu prezydenckiego i postrzeganie go przez obywateli jako stabilnego, przewidywalnego i godnego zaufania” – czytamy w analizie.
I dalej: „Analiza dynamiki zaufania w okresie lipiec–listopad 2025 pokazuje przejście od równowagi opinii publicznej do wyraźnej przewagi zaufania. W lipcu, tuż po wyborach, wyniki wskazywały na niemal równowagę: zaufanie i brak zaufania były na zbliżonym poziomie. Oznaczało to, że znaczna część społeczeństwa wciąż kształtowała swoje opinie. Od września obserwujemy jednak wyraźny wzrost poziomu zaufania, co wskazuje na efekt pierwszych pozytywnych ocen działań prezydenta oraz naturalną konsolidację poparcia po objęciu urzędu. Listopadowy skok do 51,8% to znacząca zmiana – tak duże wzrosty miesiąc do miesiąca są rzadkie w warunkach utrzymującej się polaryzacji politycznej”.
Najwyższe poparcie w sondażu IBRIS dla prezydenta Karola Nawrockiego i największe zaufanie do jego polityki jest zbieżne też z innymi najnowszymi sondażami, w tym sondażem CBOS, także omawianym już we „Wszystko co Najważniejsze”.
Skąd się bierze tak wysokie poparcie dla prezydenta Karola Nawrockiego?
„Wzrost poziomu zaufania można interpretować na kilku poziomach. Po pierwsze, Karol Nawrocki funkcjonuje w roli prezydenta, której symboliczna powaga sprzyja budowaniu pozytywnych ocen. Po drugie, kontekst geopolityczny – wojna na Ukrainie, debaty o bezpieczeństwie, polityce historycznej i roli NATO – sprawiają, że obywatele częściej doceniają przywódców zapewniających stabilność i ciągłość państwa. Po trzecie, prezydent unika ostrej polaryzacji i działa w przestrzeni ponadpartyjnej, co umożliwia mu utrzymanie poparcia zarówno w centrum, jak i części prawej strony sceny politycznej. Wreszcie, działalność publiczna i medialna prezydenta – zwłaszcza w zakresie polityki pamięci, uroczystości państwowych i aktywności międzynarodowej – buduje jego pozytywny wizerunek jako reprezentanta wspólnoty narodowej.
W analizach politologicznych i socjologicznych funkcjonuje pojęcie „momentu prezydenckiego”, czyli okresu szczególnego wzrostu zaufania społecznego do głowy państwa. Charakteryzuje się on tym, że prezydent staje się symbolicznym punktem odniesienia – zwłaszcza w okresach napięć i niepewności. Wyniki IBRiS sugerują, że Karol Nawrocki wchodzi właśnie w taki etap. Wzrost zaufania, spadek neutralności, stabilne saldo i przewaga nad innymi liderami opinii świadczą o tym, że społeczeństwo traktuje urząd prezydenta jako instytucję zapewniającą spójność i bezpieczeństwo.” – czytamy w analizie.
Mateusz Morawiecki i Donald Tusk idą łeb w łeb
Polacy pytani przez ośrodki badawcze o to, kiedy żyło się im lepiej, za czasu rządu Mateusza Morawieckiego, czy za czasu rządów Donalda Tuska, wskazują z dużą przewagą rządy Mateusza Morawieckiego.
Także w sondażu IBRiS dla Onetu wskazują poparcie dla Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska na poziomie 37 proc., przy czym Mateusz Morawiecki od kilku sondaży zwiększa swoją pozycję (w najnowszym sondażu o +3,7 proc.).
„Uwagę przykuwa spory wzrost zaufania do Morawieckiego, który wśród polityków PiS jest w rankingu numerem jeden, a dodatkowo wygrywa pojedynek z przedstawicielami Konfederacji: Bosakiem i Mentzenem” – piszą analitycy.
Dalej za Mateuszem Morawieckim są w sondażu zaufania do polityków przygotowanym przez IBRIS Krzysztof Bosak – 35,2 proc., Piotr Zgorzelski – 34,3 proc., Krzysztof Gawkowski – 29,8 proc. oraz Sławomir Mentzen – 28,8 proc. (-3,8 pkt proc.).
Na ostatnie miejsca w sondażu zaufania spadli Szymon Hołownia (26,8 proc.), Grzegorz Braun (25,8 proc.) i Adrian Zandberg (20,4 proc.)
Grzegorz Braun i Donald Tusk liderami braku zaufania
Najnowszy sondaż IBRIS odpowiada też na pytanie: komu Polacy nie ufają najbardziej? Antyranking listopada nie rozpoczyna jednak, jak działo się to w poprzednich miesiącach i latach, Jarosław Kaczyński, lecz Inny lider.
Jak zauważa Onet, politykami z największym brakiem zaufania są w listopadzie 2025 r.: Grzegorz Braun (63,9 proc.) oraz Donald Tusk (59 proc.).
Największy wzrost nieufności dotyczy w najnowszym sondażu IBRIS Radosława Sikorskiego (+5,2 pkt proc.) i znów Donalda Tuska (+4,3 pkt proc.).
Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) dla Onetu został zrealizowany w dniach 21-22 listopada 2025 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie badawczej 1,1 tys. dorosłych Polaków.
AJ




