

Agnieszka PAWNIK
Życie za chryzantemową kurtyną. Na dworze cesarza Japonii
Życie za tzw. chryzantemową kurtyną nie jest łatwe. Osoba cesarza pozostaje żywym symbolem i źródłem kontrowersji. Obecne prawo nie przewiduje abdykacji, a cesarz Akihito przyznał, że jego zaawansowany wiek nie pozwala mu już w pełni wykonywać obowiązków.

Agnieszka PAWNIK
Koreańskie próby atomowe. Kto i czego powinien się obawiać?
Region Azji Wschodniej i jego stosunek do działań atomowych jest niezwykle złożony. Zmiany polityczne ostatnich lat oraz te, które mają nadejść, mogą okazać się kluczowe w kwestii rozwiązania kontrowersji koreańskich. Bardzo dużo będzie zależeć od tego, kto wygra amerykańskie wybory prezydenckie.

Agnieszka PAWNIK
Japoński orientalizm, czyli o gejszach, które lubią herbatę i sztuki walki
Do pewnego stopnia wszyscy polegamy na uproszczeniach. Nikt nie wnika w symbolikę Hello Kitty czy laleczek kokeshi. W interesie Japończyków nie leży wyjaśnianie tych spraw. Japończycy opanowali do perfekcji grę oczekiwaniami zachodniego odbiorcy.

Agnieszka PAWNIK
Dlaczego wszyscy, poza Japończykami, kochają Akirę Kurosawę?
Akira Kurosawa kształtował kino i obraz globalnej kultury masowej przez całe swoje życie, inspirując twórców takich jak Spielberg, Bertolucci, Altman czy Scorsese. Jego sukces zmienił sytuację Japonii w latach 50. ubiegłego stulecia i stanowił punkt przełomowy w sposobie postrzegania tego kraju przez Zachód.

Agnieszka PAWNIK
Hiroszimska narracja Japończyków
Hiroszima była i nadal pozostaje tematem trudnym do opisywania i przedstawiania. Choć powstało dotąd wiele filmów, komiksów, serii animowanych i obrazów, które starają się przybliżyć innym tragedię bombardowania, to dopiero w ostatnich latach miejsce bezpośrednich świadków wydarzeń zajmują opiekunowie ich pamięci. Nic dziwnego — żyje ich coraz mniej.

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK
"Ulice Internetu (6). Gimbaza w sieci
“Naprawdę można być w gimnazjum albo w liceum uzależnionym od gorszych rzeczy niż internet. Jestem pewna, że jest coś uspokajającego w świadomości, że dziecko nie śpi po nocach i psuje sobie wzrok, gapiąc się w monitor, ale nie bierze kokainy” – Agnieszka Pawnik w rozmowie o gimnazjalistach w sieci.

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK
"Ulice Internetu (4). O granicach ucieczki od rzeczywistości"
Naturalnie, ludzie nadal umawiają się na zbiorowe samobójstwa i uczą się robić domowe koktajle Mołotowa, ale trzeba przyznać, że robili dokładnie to samo bez Internetu. Pytanie brzmi, czy znalezienie niszy podobnych sobie nie wspomaga autodestrukcji i nie nakręca spirali zmian tego, co normalne, a co nie.