Kelly McGONIGAL

Psycholog pracujący na Uniwersytecie Stanforda, specjalizuje się w problematyce stresu. W latach 2005-2012 szefowała International Journal of Therapy Yoga. Szczególnie znane są jej badania dotyczące medytacji i siły woli. Jest autorką kilku bestsellerów i świetnie przyjmowanych wykładów na konferencjach TED.

Kelly McGONIGAL: Siła stresu (4). Fobia społeczna. Czy są granice akceptacji lęku?
Kelly McGONIGAL

Kelly McGONIGAL

Siła stresu (4).
Fobia społeczna. Czy są granice akceptacji lęku?

Często się spotykam z takim oto pytaniem: „Ta cała akceptacja stresu sprawdza się tylko wtedy, kiedy nie doświadcza się prawdziwego lęku, prawda?”. U źródeł tego pytania leży takie oto przekonanie: „Prawdziwy lęk jest bardzo, bardzo zły. Dlatego muszę się go pozbyć. Jeżeli go zaakceptuję, nie dam rady. Muszę go pokonać albo to on zje mnie”.

Kelly McGONIGAL: Siła stresu (3). Zagrożenie zamieniaj w wyzwanie
Kelly McGONIGAL

Kelly McGONIGAL

Siła stresu (3).
Zagrożenie zamieniaj w wyzwanie

Różnica między chroniczną reakcją na zagrożenie a stałą reakcją na wyzwanie nie dotyczy wyłącznie tego, czy umie się wygłosić dobrą mowę albo zachować skupienie podczas egzaminu, czy też nie. Ta różnica może odnosić się do tego, czy doświadcza się przytłoczenia, czy wzmocnienia przez codzienny stres. Czy będzie się miało zawał serca po pięćdziesiątce, czy też dożyje się dziewięćdziesiątki w dobrym zdrowiu.

Kelly McGONIGAL: Siła stresu (2). Stres nierozłącznym elementem szczęścia?
Kelly McGONIGAL

Kelly McGONIGAL

Siła stresu (2).
Stres nierozłącznym elementem szczęścia?

Z badań naukowych wynika, że mniej stresujące życie wcale nie czyni ludzi tak szczęśliwymi, jak się tego spodziewają. Ludzie są szczęśliwsi, kiedy są bardziej zajęci, a nawet kiedy są zmuszani do brania na siebie więcej, niż przyjęliby dobrowolnie. Właśnie faktem radykalnego spadku liczby zajęć można by tłumaczyć, dlaczego u emerytów ryzyko depresji wzrasta aż o 40%.

Kelly McGONIGAL: Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie
Kelly McGONIGAL

Kelly McGONIGAL

Siła stresu.
Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie

Być może spocone dłonie, potrzeba moralnego wsparcia czy ruminacje uchodziły dotąd w Twoich oczach za objawy nazbyt silnego stresu, za oznaki tego, że niezbyt dobrze sobie radzisz z napięciem. A czy teraz jesteś w stanie pomyśleć o nich inaczej, czyli jak o sygnałach świadczących o tym, że ciało i mózg udzielają Ci pomocy?