Krzysztof ZANUSSI

Reżyser, producent, scenarzysta, wykładowca, filozof. Autor m.in. "Struktury kryształu", "Barw ochronnych", "Roku spokojnego słońca", "Paradygmatu", "Brata naszego Boga", "Eteru". Dyrektor Studia Filmowego "Tor".

Ryc.Fabien Clairefond

#RozmowyNajważniejsze. Francja w kryzysie?
Krzysztof ZANUSSI

Krzysztof ZANUSSI

#RozmowyNajważniejsze.
Francja w kryzysie?

Krzysztof ZANUSSI w rozmowie z Mateuszem KRAWCZYKIEM wskazuje w jaki sposób Francja zmieniła się w ostatnich latach. Reżyser zaznacza, że dzisiejsza Francja jest bardziej małostkowa, jednak ma ambicje i zasoby, żeby ogarnąć myślą to, co dziś dzieje się na świecie.

Krzysztof ZANUSSI: I co po Nim zostanie?
Krzysztof ZANUSSI

Krzysztof ZANUSSI

I co po Nim zostanie?

Jan Paweł II z wielkim naciskiem zrehabilitował Galileusza, przyznając, że na jego procesie dopuszczono się błędu ze strony Kościoła. Dla wielu ta cała inicjatywa wydawała się bez znaczenia, tymczasem dla Papieża była to ważna korekta stanowiska Kościoła wobec nauki, wolności poszukiwań naukowych i rozgraniczenia pól, na których wiara i nauka są wobec siebie niezależne.

Krzysztof ZANUSSI: What Will Be His Legacy?
Krzysztof ZANUSSI

Krzysztof ZANUSSI

What Will Be His Legacy?

He rehabilitated Galileo and admitted the Church made a mistake at the trial. He saw it as an essential correction of the Church’s position on science, scientific freedom, and the separation of areas where faith and science are independent of one another.

Krzysztof ZANUSSI: Que nous reste-t-il de Jean-Paul II?
Krzysztof ZANUSSI

Krzysztof ZANUSSI

Que nous reste-t-il de Jean-Paul II?

Poser une telle question a-t-il un sens ? Les jugements de l’histoire varient sans jamais être définitifs et on en formule volontiers à l’occasion d’anniversaires à chiffre rond qui, eux non plus, n’ont pas de signification objective.

Krzysztof ZANUSSI, Piotr ZAREMBA: Dobro ma swoją cenę
Krzysztof ZANUSSIPiotr ZAREMBA

Krzysztof ZANUSSI
Piotr ZAREMBA

Dobro ma swoją cenę

Z Polski może wyjść coś mądrego, co pomoże Zachodowi wyplątać się z jego błędów. Nie wyśmiewam słów premiera Morawieckiego o rechrystianizacji Europy. O tym wcześniej mówił Jan Paweł II. Tylko chciałbym za tym widzieć myśl, przesłanie. Coś, co uwolni nas od fałszywego, iluministycznego zastoju. Ale co nie będzie też populizmem, wyrazem naszej megalomanii – mówi Krzysztof ZANUSSI w rozmowie z Piotrem ZAREMBĄ.