Nigel GOULD-DAVIES

Analityk International Institute for Strategic Studies specjalizujący się w tematyce rosyjskiej. B. ambasador Wielkiej Brytanii na Białorusi. Autor „Tectonic Politics: Global Political Risk in an Age of Transformation”.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

Nigel GOULD-DAVIES: Rosja zatapia się w totalitaryzmie
Nigel GOULD-DAVIES

Nigel GOULD-DAVIES

Rosja zatapia się w totalitaryzmie

Na skutek wojny Rosja stała się nie tylko biedniejsza. Stała się też bardziej represyjna, inwigilująca, skryta i odizolowana od Zachodu.

Nigel GOULD-DAVIES: Sankcje wobec Rosji. Coraz bardziej skuteczne
Nigel GOULD-DAVIES

Nigel GOULD-DAVIES

Sankcje wobec Rosji.
Coraz bardziej skuteczne

Choć Rosja domaga się uznania jej za wielkie mocarstwo, gospodarka tego kraju pozostaje w dużym stopniu uzależniona od jego przeciwników, wśród których po raz pierwszy znalazły się nie tylko państwa, ale i firmy. Przez dwie dekady Rosja Putina skalowała swoją współzależność z Zachodem tak, aby wymusić powściągliwość w reakcjach państw na jej asertywność. Wojna z Ukrainą wywróciła ten stan rzeczy.

Nigel GOULD-DAVIES: Cztery opcje Putina
Nigel GOULD-DAVIES

Nigel GOULD-DAVIES

Cztery opcje Putina

Jedyną nadzieją Putina na powstrzymanie dryfu Ukrainy na Zachód jest użycie siły. Pytanie, czy Kreml może zaakceptować koszty takich działań.

Nigel GOULD-DAVIES: Koronawirus radykalnie przyspieszył tempo świata
Nigel GOULD-DAVIES

Nigel GOULD-DAVIES

Koronawirus radykalnie przyspieszył tempo świata

Ograniczenia wprowadzone z powodu koronawirusa odbiły się na globalizacji – a jednocześnie wzmocniły pozycję poszczególnych rządów, które zaczęły kontrolować w większym stopniu działalność gospodarczą. W tym sensie możemy zacząć mówić o tym, że zaczęła się deglobalizacja.