Piotr ZAREMBA

Publicysta, historyk, dziennikarz. Autor m.in. "O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich" (z M.Karnowskim), "Uzbrojona demokracja. Theodore Roosevelt i jego Ameryka". Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim.

Ryc.Fabien Clairefond

Piotr ZAREMBA: Głosy na wagę złota
Piotr ZAREMBA

Piotr ZAREMBA

Głosy na wagę złota

Jarosław Gowin odbył rajd po mediach, anonsując swój powrót do polityki. Czy jest w stanie odebrać rządzącej partii poparcie konieczne do utrzymania władzy?

Piotr ZAREMBA: Symetryzm jako wybór moralny
Piotr ZAREMBA

Piotr ZAREMBA

Symetryzm jako wybór moralny

Symetryzm polega coraz częściej na umiejętności stawiania pytań czy obiektywnego zachowania dystansu. A więc na cnotach, które stanowią o sile lub słabości elit umysłowych. Ale też na zwykłej uczciwości, co czyni go wyborem moralnym.

Krzysztof ZANUSSI, Piotr ZAREMBA: Dobro ma swoją cenę
Krzysztof ZANUSSIPiotr ZAREMBA

Krzysztof ZANUSSI
Piotr ZAREMBA

Dobro ma swoją cenę

Z Polski może wyjść coś mądrego, co pomoże Zachodowi wyplątać się z jego błędów. Nie wyśmiewam słów premiera Morawieckiego o rechrystianizacji Europy. O tym wcześniej mówił Jan Paweł II. Tylko chciałbym za tym widzieć myśl, przesłanie. Coś, co uwolni nas od fałszywego, iluministycznego zastoju. Ale co nie będzie też populizmem, wyrazem naszej megalomanii – mówi Krzysztof ZANUSSI w rozmowie z Piotrem ZAREMBĄ.

Prof. Andrzej NOWAK, Piotr ZAREMBA: Naszymi wrogami są lenistwo i niecierpliwość
Piotr ZAREMBAProf. Andrzej NOWAK

Piotr ZAREMBA
Prof. Andrzej NOWAK

Naszymi wrogami są lenistwo i niecierpliwość

Piotr ZAREMBA: – Czasem padają w Polsce twierdzenia, że gdybyśmy bardziej gorliwie opowiadali Zachodowi naszą historię, nakręcili pięć filmów czy napisali trzy książki, zostalibyśmy wysłuchani. A może na naszą historię tam wcale nie czekają?

Prof. Andrzej NOWAK: – Odpowiedź jest złożona. Na pewno nie czekają, przeżywają zalew różnych historii. Nasza jest malownicza, ale jedna z wielu. I są wpływowe kręgi odczuwające do naszej tradycji instynktowną niechęć. Bo katolicka, bo szlachecka, bo republikańska, a nie liberalna. Dla nich atrakcyjna może być tylko Polska zaprzeczająca samej sobie. Rozliczająca się z grzechów. Walcząca z ciemnotą. Niektórzy Polacy uważają, że warto iść w tym kierunku, bo tylko tak pozyskamy innych do naszego wizerunku. Ja sądzę, że ceną byłoby zakłamanie. Nasza historia ani nie zaczyna się od Holocaustu, ani do niego nie prowadzi. A dziś świat tak na to patrzy, a niektórzy w Polsce uważają to za właściwe i naturalne. To błąd. Tak samo nie mieli racji stańczycy patrzący na historię z perspektywy upadku Polski w XVIII wieku.

Piotr ZAREMBA: Bez Marca 1968 nie byłoby "Solidarności"
Piotr ZAREMBA

Piotr ZAREMBA

Bez Marca 1968 nie byłoby "Solidarności"

W antysyjonistycznym wiecach zwoływanych przez różne instancje władzy tłumy pracowników brały udział kompletnie biernie. Ze wspomnień wynika, że wielu prostych ludzi nie rozumiało ani oficjalnej kampanii PZPR, ani racji zbuntowanych studentów czy w szerszym sensie inteligencji. Konflikt odbierano jako „rozgrywkę na górze” czy grę różnych frakcji w obozie władzy. Zarazem wśród zwalnianych ze stanowisk i wyjeżdżających na emigrację obok ewidentnie skrzywdzonych ludzi widziano twarze niezreformowanych stalinowców, dawnych wojskowych sędziów czy funkcjonariuszy bezpieczeństwa. To jeszcze wzmagało dezorientację.

Piotr ZAREMBA: Mars 1968, un piège tendu par les communistes contre les Polonais
Piotr ZAREMBA

Piotr ZAREMBA

Mars 1968, un piège tendu par les communistes contre les Polonais

Tous savaient que les informateurs étaient partout, que la censure battait son plein. Aux rassemblements antisionistes commandés par les différentes instances du pouvoir, les masses ouvrières adoptaient une attitude passive. Les témoignages sont formels : les gens simples ne comprenaient ni la campagne officielle du POUP, ni les arguments des étudiants révoltés ou, au sens large, de l’intelligentsia. Le conflit était perçu comme une « rivalité au sommet » ou un bras de fer entre les différentes fractions au sein du pouvoir. En même temps, à côté des gens injustement renvoyés de leurs postes et forcés à émigrer, de ceux qui avaient été sans aucun doute lésés, on trouvait certains staliniens indécrottables, d’anciens juges militaires ou des fonctionnaires des organes de la Sécurité de l’Etat. Tout cela n’a fait qu’augmenter la confusion.

Piotr ZAREMBA: Co zrobimy z Konstytucją?
Piotr ZAREMBA

Piotr ZAREMBA

Co zrobimy z Konstytucją?

Zaletą prezydenckiego pomysłu jest kurs na otwartą debatę o polskim państwie. Mogłaby się ona stać szkołą obywatelskiego myślenia. Czy jednak ktokolwiek chce takiej debaty naprawdę?