Thierry CROUZET

Filozof nowych mediów. Autor bestselleru "J'ai debranche" ("Odłączyłem się", 2012), wcześniej wydanych "Populacja podłączonych" (2006), "Piąta władza" (2007), "Genius Locus" (2009), "Alternatywa nomadyczna" (2010), "Mam pomysł" (2010), "Strategia cyborga" (2010), "Bit, sex and bug" (2011). Ostatnio w Ed.Fayard wydał "Czwartą teorię".

ryc. Fabien Clairefond

Thierry CROUZET: Gdy wolność staje się niebezpieczna
Thierry CROUZET

Thierry CROUZET

Gdy wolność staje się niebezpieczna

Nie interesuje mnie, czy jakiś serwis, oprogramowanie, społeczność są wolne czy nie. Chcę wiedzieć, jakie są ich współzależności, jakie stworzono zabezpieczenia, żeby uniknąć koncentracji władzy, w jaki sposób otwierają się one na ludzi na zewnątrz.

Thierry CROUZET: Manifest Autora
Thierry CROUZET

Thierry CROUZET

Manifest Autora

Eksperymentujemy, próbujemy i mylimy się. Wiemy, że w osamotnieniu nic nie zrobimy, że potrzebujemy społeczności, ludzi, którzy byli przed nami, na których się opieramy i którym jesteśmy nieustannie wdzięczni. Nie uważamy się za jedynych autorów naszych dzieł i chętnie oddajemy je na własność publiczności.

Thierry CROUZET: Apple wprowadza iFolio. Nadchodzi definitywny koniec papierowej książki
Thierry CROUZET

Thierry CROUZET

Apple wprowadza iFolio.
Nadchodzi definitywny koniec papierowej książki

Nowym cudem laboratoriów z Cupertino ma być iFolio. Chodzi ni mniej, ni więcej, tylko o 96-stronicową książkę, o każdej stronie nie grubszej niż kartka papieru, zaś wielkości porównywalnej do ekranu iPada. iFolio umożliwi jednoczesne pokazanie 96 ekranów po prostu przewracając strony. Na początku jedyną przeszkodą dla śmierci papierowej książki będzie bez wątpienia nieco przesadzona cena iFolio.

Thierry CROUZET: Czego Internet w nas nie zmienił
Thierry CROUZET

Thierry CROUZET

Czego Internet w nas nie zmienił

Paradoksalnie Internet nie wzmacnia poczucia odpowiedzialności obywatelskiej; uwypukla natomiast zachowania konformistyczne, będące wynikiem braku realnej edukacji w sferze technologii i filozofii. Celebruje polityków z większą gorliwością niż kiedyś telewizja, dając złudzenie pogłębionej bliskości. Internet nie zmienił otaczającej nas głupoty, pychy, żądzy władzy, dyskryminacji… Nie zmienił człowieka, a tylko poszczególnych ludzi.