Wojciech ENGELKING

Pisarz, publicysta. Autor powieści „(niepotrzebne skreślić)” [wyd. Świat Książki 2014], stały współpracownik tygodnika „Kultura Liberalna”. Publikował m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Do Rzeczy”, „Newsweeku”, „Kronosie”, „Res Publice”, „Nowych mediach”.

Wojciech ENGELKING: "Nędza ogólników. Millenialsi po egzekucji w Charlie Hebdo"
Wojciech ENGELKING

Wojciech ENGELKING

"Nędza ogólników. Millenialsi po egzekucji w Charlie Hebdo"

Liberalizm, który wyznają europejscy millenalsi w odniesieniu do zdarzeń z „Charlie Hebdo” (zdarzeń: masakry, rzezi) jest zakładnikiem samego siebie. Najmniejsza nawet próba skonkretyzowania wroga po tych wyróżnikach, którymi zawsze w historii się go konkretyzowało – wyznaniu, przynależności narodowej – zostają uznane za rasizm.

Wojciech ENGELKING: "Generałowie ostatnich wojen. Pisanie jako działanie polityczne"
Wojciech ENGELKING

Wojciech ENGELKING

"Generałowie ostatnich wojen. Pisanie jako działanie polityczne"

Zarówno Zachód, jak i Chiny, mają pretensje do uważania wyznawanych przez siebie wartości za w jakiś sposób uniwersalne. Zachód: optując za prawami człowieka, demokracją liberalną, wolnym rynkiem. Chiny – i Chiny cesarskie, i Chiny Mao, i Chiny doby autorytarnego kapitalizmu – zgodnie z logiką Sun Tzu, wchłaniając najeźdźców i zaatakowanych, by następnie rozbroić ich swoją kulturą i masą.

Timur VERMES, Wojciech ENGELKING: "Każdy z nas jest potencjalnym wyborcą potwora"
Timur VERMESWojciech ENGELKING

Timur VERMES
Wojciech ENGELKING

"Każdy z nas jest potencjalnym wyborcą potwora"

Niedaleko Pomnika Ofiar Holocaustu w Berlinie jest znakomita wystawa: możemy zobaczyć nieznane szerzej ofiary Szoah, obejrzeć ich twarze, dowiedzieć się, kim byli, nim zginęli. Nie istnieje jednak podobne miejsce, w którym moglibyśmy dowiedzieć się czegoś o ludziach, którzy ich pośrednio zabili. A to byłoby to o wiele bardziej pouczające.

Göran ROSENBERG, Wojciech ENGELKING: Polityka pamięci musi być negocjowana
Göran ROSENBERGWojciech ENGELKING

Göran ROSENBERG
Wojciech ENGELKING

Polityka pamięci musi być negocjowana

Pamięć kolektywna musi być negocjowana: pytanie oczywiście, jak negocjowana. Z pewnością nie tak, jak negocjowali ją Abbas wraz z Netanyahu. To znaczy: nie przerzucając się okazami nieufności, nie mówiąc, że druga strona po prostu kłamie, zafałszowuje historię.

Wojciech ENGELKING: "Selfies. Zachowując twarz"
Wojciech ENGELKING

Wojciech ENGELKING

"Selfies. Zachowując twarz"

Dzięki selfie historia zatoczyła koło: z tym, że dawnym malarzem mieszczańskim czy dworskim jest dziś każdy, kto swoje fałszywie wyestetyzowane, wyretuszowane w limitowanych efektach zdjęcie udostępnia szerszej publiczności.

Wojciech ENGELKING: "Nieideologiczność. Majdan i Pałac"
Wojciech ENGELKING

Wojciech ENGELKING

"Nieideologiczność. Majdan i Pałac"

Majdan nie jest opozycją: nie będąc od niej całkowicie autonomicznym, nie jest od niej w żadnym wypadku zależnym. Czy w takim razie Majdan jest rewolucją polityczną?

Wojciech ENGELKING: "#Yolocaust. Ogłupieni kiczem Instagramu"
Wojciech ENGELKING

Wojciech ENGELKING

"#Yolocaust. Ogłupieni kiczem Instagramu"

„Jednym z popularniejszych hasztagów w pamiątkach po bytności millenialsów w miejscach Zagłady jest żart językowy: „#yolocaust”; w młodzieżowym slangu zwrot „yolo” jest akronimem słów: „you live only once” i jako taki stanowi popularne zawołanie na imprezie”.