OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Paul Klee
.Zorganizować wystawę artysty, który namalował blisko 10 000 obrazów jest nie lada wyzwaniem. W dodatku malarza, który wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania. Związany był m.in. z surrealizmem czy ekspresjonizmem, jednak nie da się go zakwalifikować do żadnego kierunku. Prace Paula Klee, wybitnego artysty szwajcarsko-niemieckiego, często charakteryzują się dwoistością i ambiwalencją; do malowania często używał różnych technik. Centrum Pompidou, organizując wystawę jego prac, postanowiło skupić się na motywie „ironii romantycznej”, która często wyrażana jest poprzez satyrę i parodię.
Paul Klee, l’ironie à l’œuvre. Centre Pompidou. Place Georges-Pompidou, 75004 Paris. Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). Wstęp wolny. Wystawa czynna od 6 kwietnia do 1 sierpnia 2016
2. Obchody rocznicy chrztu Polski w Paryżu
1050 rocznica chrztu Polski będzie świętowana także poza granicami kraju. W jednym z najpiękniejszych kościołów Paryża odbędzie się multimedialny koncert polskich artystów. W programie znajdą się m.in. nowoczesne aranżacje średniowiecznej muzyki liturgicznej.
Warto dodać, że w kościele de la Madeleine w 1849 roku została odprawiona msza żałobna po śmierci Fryderyka Chopina. W kryptach kościoła przez blisko dwa tygodnie spoczywało jego ciało, zanim złożono je na cmentarzu Père Lachaise, a serce przewieziono do Warszawy, do kościoła św. Krzyża. Kilka lat później odbyła się w tym miejscu inna msza żałobna za innego wielkiego Polaka — Adama Mickiewicza.
(Baptême 966) Concert multimédia à l’occasion du 1050e anniversaire de la christianisation de la Pologne. Maciej Fortuna — trąbka, Marek Smoczyński — organy, VJ Pillow (Paweł Wypych) — kreacja wizualna. Eglise de la Madeleine. Place de la Madeleine, 75008 Paris. 28 kwietnia 2016
3. Młoda fotografia europejska
.Festiwal Circulation(s) poświęcony młodym fotografom europejskim proponuje oryginalne spojrzenie na Europę poprzez ich dzieła. Ma on również na celu odkrycie nowych talentów i przyspieszenie ich kariery. W tegorocznej edycji festiwalu oglądać można prace dwóch Polek: Magdy Kucy oraz Marty Zgierskiej. Kuca inspiruje się obrzędami słowiańskimi; wykonuje swoje prace w technice kolodionowej. Natomiast Zgierska, która w 2013 roku omal nie straciła życia w wypadku samochodowym, w swojej serii „Post” mierzy się z trudnymi uczuciami, których doświadczyła. Tworzy uniwersalne studium traumy, obsesji i lęków.
Festival Circulation(s). CENTQUATRE-Paris. 5 rue Curial, 75019 Paris. Metro: Marx Dormoy. Wystawa czynna do 26 czerwca 2016
4. Stalin z podbitym okiem
.Stalin z podbitym okiem to projekt afiszu dla Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Bretanii. Jest on jednym ze 170 plakatów politycznych i kulturalnych, które składają się na tę oryginalną wystawę. Lata 1970 – 1990 upłynęły pod znakiem dużych międzynarodowych protestów: przeciwko wojnie w Wietnamie, przeciwko latynoamerykańskim dyktaturom i apartheidowi. Te dwie dekady były też okresem, w którym sztuka plakatowa była jednym z ważniejszych środków ekspresji zobowiązań politycznych. Wystawa skupia się również na ponownym wykorzystywaniu niektórych symboli graficznych. Wśród prac można znaleźć także dzieła Henryka Tomaszewskiego.
Collections d’affiches politiques 1970 – 1990. Hôtel national des Invalides. 129, rue de Grenelle, 75007 PARIS. Metro: Invalides. Wystawa czynna do 29 maja 2016
5. Gdzie mój deser?
.Cukiernia inna niż wszystkie, która dba o Twoją linię? W Paryżu już istnieje i nazywa się „Privé de dessert”, co można przetłumaczyć jako „pozbawiony deseru”. Na pierwszy rzut oka wygląda jak każda inna cukiernia: eklerki, ciasta ptysiowe… Jeśli jednak przyjrzymy się dokładniej, to zobaczymy, że eklerka jest z szynką i korniszonami, a ciasto ptysiowe z wędzonym łososiem. Słone „słodkości” zaczynają podbijać Paryż i są wielką atrakcją domowych imprez, gdzie goście są zaskakiwani tymi alternatywnymi deserami.
Privé de dessert. 16 rue Saint-Augustin, 75002 Paris. Metro: Palais Royal — Musée du Louvre
6. Seydou Keïta
.Uważany za ojca afrykańskiej fotografii i jednego z najwybitniejszych fotografów drugiej połowy XX wieku. Porównuje się go do takich portrecistów jak Richard Avedon czy August Sandler. Wielka dbałość o kadr, światło, ale także pomysłowość i nowatorstwo przyniosły mu ogromny sukces. Najpierw w rodzinnym Bamako, następnie w całym Mali oraz wielu krajach Afryki Zachodniej. Seydou Keïta (1921 – 2001) w Europie został odkryty dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Jego prace są unikatową dokumentacją malijskiego społeczeństwa tamtej epoki.
Seydou Keïta. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Elysées — Clemenceau. Wystawa czynna od 31 marca do 11 lipca 2016
7. Parc Floral
.W XIX wieku na rozkaz Napoleona III podparyskie koszary wojskowe zostały zlikwidowane, a w ich miejsce zaprojektowano las, który byłby na mapie Paryża symetryczny w stosunku do Lasku Bulońskiego położonego w zachodniej części Paryża. Tak powstał Bois de Vincennes, który w zamyśle został stworzony dla mieszkańców wschodniej części miasta i jest dziś największym pasem zieleni w Paryżu. W północnej części lasku znajduje się Parc Floral, 28-hektarowy park, w którym organizowane są w ciepłych miesiącach koncerty i różnego rodzaju imprezy. Na jego terenie znajduje się także jeden z kilku ogrodów botanicznych stolicy. Można w nim podziwiać blisko 3000 gatunków kwiatów, a wiosną prezentowanych jest ponad 250 gatunków tulipanów.
Parc Floral. Route de la Pyramide, 75012 Paris. Metro: Château de Vincennes
8. Maraton Paryski
.Przebiec przez Pola Elizejskie, plac Bastylii i przy nadbrzeżach Sekwany bez samochodów można raz do roku, w kwietniu. Maraton Paryski, który w tym roku wystartuje po raz 40., daje swoim uczestnikom niepowtarzalną szansę zobaczenia miasta z innej perspektywy i zmierzenia się z 42,195 km. Jest on dziś jednym z największych i najpopularniejszych maratonów świata. W zeszłorocznej edycji 42% uczestników było spoza granic Francji, a z Polski przyjechało około 500 osób. Podczas biegu zjedzono 23 tony bananów, 16 ton pomarańczy i wypito ponad 480 000 butelek wody. W tym roku na maraton zapisało się około 57 000 biegaczy ze 145 krajów.
Marathon de Paris. 3 kwietnia 2016. Start: Pola Elizejskie
9. Najstarszy zakryty bazar Paryża
.Założony w 1615 roku dla mieszkańców nowo powstałej dzielnicy, le Marais, dziś jest czymś więcej niż tylko bazarem. Le Marche des Enfants Rouges, czyli „Bazar Czerwonych Dzieci”, zawdzięcza swoją nazwę sierocińcowi, który znajdował się nieopodal — dzieci nosiły w nim czerwone płaszczyki. W 1928 roku uznany został za zabytek. Dziś można tam nadal kupować świeże warzywa i owoce, jednak bazar znany jest głównie z tego, że można na nim spróbować specjałów z takich krajów, jak: Japonia, Liban, Chiny, Maroko, w dosyć niskich jak na Paryż cenach.
Le Marché des Enfants Rouges. 39 Rue de Bretagne, 75003 Paris. Metro : Filles du Calvaire
10. Gwiazdy tańca klasycznego
.Dwa kroki od Opery Paryskiej centrum sztuki i tańca Eléphant Paname składa hołd tańcowi klasycznemu poprzez wystawę „Étoiles”. Dzięki zdjęciom, filmom, strojom, akcesoriom oraz przedmiotom osobistym możemy zanurzyć się w świat dwóch wybitnych tancerzy, którzy tańczyli w operze. Clairemarie Osta i Nicolas Le Riche byli parą w tańcu, są parą i w życiu. Ona pożegnała się ze sceną opery w 2012 roku, on dwa lata później. Jednak dożywotnio będą nosić tytuł „étoile”, czyli gwiazdy, który jest najwyższym tytułem nadawanym tancerzom w hierarchii baletu Opery Paryskiej.
„Étoiles”. Eléphant Paname. 10 rue Volney, 75002 Paris. Metro: Opéra. Wystawa czynna do 29 maja 2016
Chiara Ferraris