Chiara FERRARIS: "Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Luty 2015"

"Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Luty 2015"

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynać będziemy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. La Chandeleur czyli święto naleśników

La Chandeleur, inaczej Fête des chandelles czyli święto świec, jest pogańskim świętem związanym ze światłem. Przypada ono tego samego dnia co Ofiarowanie Pańskie, czyli 2. lutego.

We Francji natomiast tego dnia przypada dzień naleśnika. Ale właściwie wieczory naleśnikowe, gdzie zaprasza się znajomych i wspólnie smaży naleśniki, organizowane są przez cały miesiąc.

Nie ma pewności czemu drugi dzień lutego jest świętem naleśników we Francji, ale mówi się o tym, że naleśnik, który ma okrągłą formę jest związany z pogańskim kultem Słońca. A Papież Gelazjusz I połączył tę pogańską tradycję ze Świętem Ofiarowania Pańskiego i rozdawał pielgrzymom naleśniki, którzy docierali tego dnia do Rzymu.

La Chandeleur, 2. lutego

2. Musée de la Vie Romantique

Luty jest także miesiącem zakochanych. Tak, nad Sekwaną niestety też próbuje się w tym czasie jak najwięcej zarobić na czerwonych serduszkach czy pluszowych misiach.

Dlatego proponuję wizytę w Muzeum Życia Romantycznego, do którego wstęp na wystawę stałą jest darmowy przez cały rok. Jest tam nie tylko romantycznie, ale też patriotycznie. W domu, w którym dzisiaj mieści się muzeum, mieszkał holenderski malarz Ary Scheffer. W jego słynnym salonie bywali m.in. George Sand i Fryderyk Chopin. Dziś w muzeum znaleźć można wiele pamiątek po George Sand, a także odlew w gipsie dłoni Chopina.

Musée de la Vie romantique, 16, Rue Chaptal, 75009 Paris, Metro : Pigalle

musee vie romantique fot parismusees

3. Okładki Charlie Hebdo w Centrum Pompidou

CH PompidouDzień po zamachu na redakcję tygodnika Charlie Hebdo, Centrum Pompidou spontanicznie zorganizowało w swojej bibliotece wystawę okładek tygodnika obejmujących okres między 1969 a 1986 rokiem. Ta wystawa nie byłaby możliwa 40 lat temu. George Pompidou podczas swojej prezydentury był bohaterem wielu karykatur autorstwa m.in. Wolinskiego czy Cabu, które regularnie pojawiały się w Charlie Hebdo. Ten skomplikowany kontekst historyczny, sprawia, że niniejsza wystawa jest silnym gestem solidarności w imię wolności słowa.

Centre Pompidou (Bibliothèque Kandinsky), Place Georges-Pompidou, 75004 Paris. Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). Wystawa czynna do 28. lutego

4. “Fashion Mix”

Co łączy takich kreatorów mody jak Azzedine Alaïa, Issey Miyake, Yohji Yamamoto czy Cristóbal Balenciaga? Wszyscy oni zrewolucjonizowali francuską modę, zapisali kartę w jej historii. I… nie byli Francuzami. Wystawa „Fashion Mix” jest hołdem złożonym projektantom m.in. z Rosji, Armenii, Włoch, Japonii, którzy przyczynili się do rozsławienia mody francuskiej na całym świecie. To również dzięki nim Paryż stał się światową stolicą mody. Około stu kreacji, wśród których znajdują się suknie, płaszcze, kapelusze można oglądać w Palais Galliera, czyli paryskim Muzeum Mody.

« Fashion Mix », Palais Galliera, Musée de la Mode de la Ville de Paris, 10, Avenue Pierre-1er-de-Serbie, 75116 Paris, Metro: Iena, Alma-Marceau. Wystawa czynna do 31. maja 2015

 FashionMix

5. Czekolada w Angelinie

Zima trwa. Achocolat-angelina w chłodny zimowy dzień nie ma jak rozgrzanie się gorącą czekoladą w Angelinie. Angelina w Paryżu, to taki trochę Wedel w Warszawie. Specjalizuje się w gorącej czekoladzie. Bardzo słynny jest także ich deser Mont Blanc z puree z kasztanów i bitą śmietaną. Kiedyś było to miejsce, gdzie spotykały się elity paryskie. Stałą bywalczynią była sama Coco Chanel. I choć dziś jest kilka „Angelin” nie tylko w Paryżu, ale na całym świecie, to jednak ta historyczna mieści się przy Ogrodach Tuleryjskich. Dwa lata temu „Angelina” obchodziła 110 lat istnienia.

Angelina. 226, Rue de Rivoli, 75001 Paris. Metro: Tuileries

6. Majowie w Paryżu

400 dzieł sztuki zebranych po raz pierwszy razem w Muzeum du Quai Branly, próbują odtworzyć tradycje i sposób życia Majów, a także ich wpływ na inne cywilizacje.

Różne ścieżki tematyczne, takie jak stosunek do natury, potęga miast czy obrzędy pogrzebowe pozwalają nam zobaczyć różne aspekty tej kultury i jej twórczego geniuszu.

Zwiedzanie wystawy jest jak chodzenie po ruinach miast Majów, gdzie możemy wyobrazić sobie ich życie codzienne, podziwiać ich doskonałość techniczną, a także docenić ich dziedzictwo dla ludzkości.

Mayas, un temps sans fin. Musée du Quai Branly. 37, quai Branly, 75007 Paris. Metro: Bir Hakeim (linia: 6), Alma Marceau (linia: 9). Wystawa czynna do 8. lutego 2015.

expo_au_quai_branly_les_mayas

7. Rok Drewnianej Kozy, czyli parada w dzielnicy chińskiej

W sklepach spożywczych zaczyna pojawiać się więcej chińskich artykułów spożywczych niż zwykle. To znak, że powoli kończy się rok Drewnianego Konia, a Chińczycy zaczynają przygotowania do przywitania Nowego Roku. A będzie to rok Drewnianej Kozy, która przynieść ma harmonię, spokój, a także sprzyjać inwestycjom. Chiński Nowy rok witany jest w Paryżu od wielu lat i to nie tylko przez Chińczyków. Organizowane są aż cztery parady, z których trzy są w samym Paryżu, a jedna na jego przedmieściach. Oczywiście ta najbardziej oczekiwana i najstarsza jest w 13. dzielnicy Paryża. Dzielnicy, która nazywana jest też chińską. Tu parady z okazji Nowego Roku Chińskiego organizowane są od wczesnych lat 80. poprzedniego wieku i co roku przyciągają tłumy.

Parada z okazji Nowego Roku Chińskiego. 13. dzielnica Paryża, niedziela 22. Lutego, godz. 13.00. Metro: Porte d’Ivry

Chinski Nowy Rok plakat

8. Ida i Cezar

Amerykanie mają Oscary, a Francuzi mają Cezary, które w tym roku odbędą się po raz 40. W dodatku na dwa dni przed Oscarami. A my mamy kolejną okazję, żeby mocno trzymać kciuki, gdyż film Pawła Pawlikowskiego „Ida” nominowany jest w kategorii najlepszy film zagraniczny. Ciekawostką są nominacje dla najlepszej roli męskiej. W zeszłym roku wyprodukowano dwa filmy o życiu Yves Saint Laurent. I obaj aktorzy, którzy wcielili się w rolę słynnego kreatora mody dostali po nominacji.

Aktor i reżyser Dany Boon, znany w Polsce z filmu „Jeszcze dalej niż na Północ” będzie przewodniczącym jury, a aktor Edouard Baer poprowadzi ceremonię.

Na plakacie reklamującym 40. edycję Cezarów występuje francuska aktorka Fanny Ardant. A w lewym dolnym rogu jak się wytęży wzrok można dojrzeć napis „Je suis Charlie”.

40ème Cérémonie des César. Théâtre du Châtelet. 20. lutego.

Cesar-2015

9. Polin w Paryżu

Prezentacją warszawskiego Muzeum Żydów Polskich POLIN w Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu, rozpocznie się cykl spotkań zatytułowanych „Pologne”. W sumie odbędzie się ich sześć, a będą one miały na celu przybliżenie i zrozumienie skomplikowanych relacji między Żydami a Polakami, a także tego jak Polacy dzisiaj się mierzą ze wspólną, wielowiekową historią.

W pierwszym spotkaniu, które odbędzie się 12. lutego weźmie udział Dariusza Stola, dyrektor Muzeum Żydów Polskich POLIN oraz Paul Salmona, dyrektor Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu.

Cykl spotkań zakończy się w czerwcu dwoma koncertami muzyki klezmerskiej.

« Pologne ». Musée d’art et d’histoire du Judaïsme. 71 Rue du Temple, 75003 Paris. 12. lutego 2015 o godz. 19h30. Metro:  Rambuteau, Hôtel de Ville

10. Niezapomniana Marilyn

Marilyn nie przestaje inspirować ! Marilyn siedząca na ławce w parku i czytająca gazetę obok pary zakochanych. Marilyn w objęciach męża Arthura Miller’a w 1957 roku. Te i inne zdjęcia ikony można oglądać w galerii L’Instant, która poświecą jej już trzecia wystawę. Tym razem zostały zestawione osobiste zdjęcia aktorki z tymi bardziej znanymi, jak chociażby słynna sesja Berta Stern’a z 1962 roku, wykonana dwa miesiące przed jej śmiercią. Niektóre zdjęcia wystawione są też na sprzedaż. Ceny wahają się od  300 do 4200 euro. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Inoubliable Marilyn. La Galerie de l’Instant. 46, rue de Poitou. 75003 Paris/ Metro: Saint-Sébastien Froissart. Wystawa czynna do 25. lutego 2015

Marilyn

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 lutego 2015