Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2017
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. 300 sukien Diora
„Kobiety rzadko przekraczają czterdziestkę i mogą wiek ten zachować w nieskończoność” — to jeden ze słynnych cytatów Christiana Diora. I choć on sam swoją pierwszą kolekcję stworzył w 1947 roku, gdy miał 42 lata, a dom mody Dior obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia, to jego projekty są ponadczasowe. W latach 50. ubiegłego wieku zrewolucjonizował modę, wprowadzając trochę ekstrawagancji do zbyt grzecznych sukien, które wtedy nosiły panie. Na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Sztuk Dekoracyjnych obok ponad 300 wybranych sukien domu mody Dior (od początków jego istnienia po najnowsze kreacje), można także podziwiać dzieła sztuki, które inspirowały słynnego projektanta.
Christian Dior, couturier du rêve. Musée des Arts Décoratifs. 107, rue de Rivoli, 75001 Paris. Metro: Palais-Royal, Pyramides lub Tuileries. Wystawa czynna do 7 stycznia 2018
2. Montmartre i kino
Moulin-Rouge, Pigalle, Sacré-Cœur czy ulica Lepic to legendarne miejsca, które posłużyły jako plan zdjęciowy wielu filmów. Montmartre inspirował i nadal inspiruje twórców z różnych zakątków świata. Wystarczy wspomnieć kultowe anglojęzyczne filmy, takie jak „Amerykanin w Paryżu” V. Minnellego z 1951 roku, „Moulin Rouge” B. Luhrmanna z 2001 roku czy „Północ w Paryżu” W. Allena z 2010 roku. Francuskie przykłady można by długo wymieniać, ale ten najbardziej znany to oczywiście „Amelia” J.P. Jeuneta z 2001 roku. „Montmartre, décor de cinéma” to wystawa zorganizowana przez Muzeum Montmartre. Po wyjściu z muzeum można się przejść i osobiście zobaczyć wszystkie miejsca, gdzie powstały niezapomniane sceny kina.
Montmartre, décor de cinéma. Musée Montmartre. 12, rue Cortot, 75018 Paris 18. Metro : Lamarck-Caulaincourt. Wystawa czynna do 14 stycznia 2018
3. Basen z widokiem na Sekwanę
Najwięcej Francuzów wyjeżdża na wakacje w sierpniu. Paryż jest wtedy najbardziej przyjazny mieszkańcom — jest mniej korków, są mniejsze tłumy, jest więcej przestrzeni w miejscach publicznych. Basen Joséphine Baker, chociaż działa dopiero od 2006 roku, jest jednym z najbardziej znanych i popularnych odkrytych basenów Paryża. Jego największą zaletą jest to, że znajduje się na Sekwanie, przy nabrzeżu. Pływając w nim, mamy niepowtarzalny widok na rzekę. Znajdująca się przy basenie duża przestrzeń z leżakami pozwoli poczuć się jak na prawdziwych wakacjach.
Piscine Joséphine Baker, Quai François Mauriac, 75013 Paris. Metro: Bibliothèque François-Mitterrand
4. Ground Control
W Paryżu bardzo popularna jest koncepcja „éphémère”. Ephémère, czyli efemeryczne, tymczasowe, mogą być bary, restauracje, kina, sklepy czy tatuaże. Latem oczywiście jest wysyp miejsc éphémères, w których należy bywać. Jednym z nich jest znajdujący się przy dworcu Gare de Lyon „Ground Control”. Na 1500 m kw. znajduje się sześć punktów restauracyjnych, organizowane są koncerty, kursy ogrodnictwa, sprzedaż lokalnych produktów, a także wydzielone jest miejsce do opalania.
Ground Control 2017. 81, rue de Charolais, 75012 Paris. Metro: Gare de Lyon. Do 30 września 2017
5. Kino plenerowe w La Villette
Festiwal kina plenerowego w parku La Villette odbywa się w tym roku już po raz 27. Jest to jeden z najważniejszych punktów lata w Paryżu. Impreza jest darmowa, a filmy można oglądać na ekranie o wysokości 18,5 metra, siedząc na kocu (można też wypożyczyć leżaki). Wskazane jest także przyniesienie własnego koszyka z jedzeniem, gdyż tematem przewodnim tegorocznej edycji jest temat kuchni. W programie można znaleźć takie filmy jak „Uczta Babette” czy „Ratatouille”.
Festival en plein air de la Villette. 211 avenue Jean Jaurès, 75019 Paris/ Metro: Porte de Pantin. Do 20 sierpnia 2017
6. „Szalone życie” van der Elskena
Czterdzieści lat pracy holenderskiego fotografa Eda van der Elskena (1925 – 1990) można obecnie podziwiać w Jeu de Paume. W latach 50. był niespokojną duszą, w latach 60. buntownikiem, w latach 70. nonkonformistą, a w latach 80. trochę filozofem. Tym, co łączy te różne epoki w dziełach van der Elskena, jest jego zainteresowanie ulicą i ludźmi żyjącymi na marginesie społeczeństwa. I chociaż chciał nieustannie pokazywać rzeczywistość taką, jaka ona jest, to lubił także prowokować osoby, które fotografował, aby pokazały przed obiektywem, kim naprawdę są, przy okazji odkrywając także siebie.
Ed van der Elsken. La vie folle. Musée du Jeu de Paume. 1, place de la Concorde, 75008 Paris. Metro: Concorde. Wystawa czynna do 24 września 2017
7. Brodka na Rock en Seine
Od pierwszej edycji w 2003 roku festiwal Rock en Seine z roku na rok powiększa się i zdobywa coraz większą renomę. Jest jednym z najważniejszych letnich festiwali we Francji. Przez trzy dni spokojny podparyski park Saint-Cloud zamienia się w świątynię pop-rocka, gdzie na pięciu scenach koncerty dają wielkie międzynarodowe gwiazdy obok młodych, obiecujących talentów. W tegorocznej edycji obok PJ Harvey czy Cypress Hill wystąpić ma Monika Brodka.
„Rock en Seine”. Domaine national de Saint-Cloud. Metro: Boulogne — Pont de Saint-Cloud. 25-27 sierpnia 2017
8. 100% ptysi z kremem
Czy można sobie wyobrazić cukiernię poświęconą tylko jednemu produktowi? We Francji tzw. „boutiques mono-produit” to nic nadzwyczajnego. Na przykład można spotkać cukiernię, która sprzedaje tylko ptysie z kremem. „Trzydzieści gramów szczęścia i przyjemności” — tak reklamuje się „Popelini”, miejsce w stu procentach poświęcone ptysiom. Nazwa cukierni pochodzi od Popeliniego — oficjalnego kucharza Katarzyny Medycejskiej i wynalazcy ciasta parzonego, z którego produkuje się ptysie. W „Popelini” znaleźć można ptysie w wielu smakach, np.: kawowym, waniliowym, różanym, cytrynowym, czekoladowym czy karmelowym.
Popelini. 29, rue Debelleyme 75003. Metro: Filles du Calvaire
9. Steve McQueen style
Hollywoodzka gwiazda, ikona mody, amator szybkich pojazdów. Tak w wielkim skrócie można by opisać jedną z największych legend kina, Steve’a McQuenna. I tak też została podzielona poświęcona jemu wystawa zdjęć w paryskiej galerii Joseph. Wystawa koncentruje się nie tylko na eleganckim wyglądzie aktora czy jego wielkiej pasji do samochodów. McQueen pokazany jest też w życiu prywatnym — jako mąż, ojciec i człowiek kochający zwierzęta. Do tego wystawa wzbogacona jest także dziełami sztuki wielu współczesnych artystów, których zainspirował aktor.
Steve McQueen Style. Galerie JOSEPH. 116, Rue de Turenne, 75003 Paris. Metro: Filles du Calvaire. Wystawa czynna do 3 września 2017
10. Jardin d’Acclimatation
W 2010 roku Jardin d’Acclimatation obchodził 150-lecie istnienia. A jego inauguracji w 1860 roku dokonał sam Napoleon III. Cesarz chciał, aby w ramach „przebudowy” stolicy Paryż miał park krajobrazowy zaprojektowany na wzór angielskich ogrodów. Tak powstał Lasek Buloński. W tym samym czasie zoolog Isidore Geoffroy Saint-Hilaire szukał miejsca, gdzie mógłby zaprezentować nieznane gatunki zwierząt. Dostał wtedy od miasta do zagospodarowania 15 hektarów terenów Lasku Bulońskiego. Napoleon III, któremu projekt bardzo się spodobał, kazał mu przyznać dodatkowe 5 hektarów. Dziś w Jardin d’Acclimatation znajdują się obszary przeznaczone do zabawy, karuzela, kolejka górska, farma ze zwierzętami i inne atrakcje dla dzieci, ale także spokojniejsze miejsca, gdzie można spędzić czas całą rodziną.
Jardin d’Acclimatation. Bois de Boulogne, Rue du Bois de Boulogne, 75116 Paris, Metro: Les Sablons, Porte Maillot (z Porte Maillot do Ogrodu jeździ ciuchcia)
Chiara Ferraris