Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2018
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Początek roku pod znakiem mody
.W Paryżu początek roku kalendarzowego naznaczony jest wydarzeniami związanymi z modą. Już w środę 10 stycznia rozpoczynają się długo wyczekiwane przez wszystkich wyprzedaże. Następnie między 17 a 21 stycznia odbędzie się tydzień mody męskiej, po którym nastąpi, między 21 a 25 stycznia, tydzień w całości poświęcony wysokiemu krawiectwu, czyli la haute couture. Pokazy zorganizowane w ramach Fashion Week zarezerwowane są dla profesjonalistów z branży, ale szeroka publiczność będzie mogła obserwować najnowsze trendy na paryskich ulicach, które zamienią się w modowe wybiegi, a w pobliżu słynnych miejsc, najczęściej wykorzystywanych przez domy mody do prezentacji najnowszych kolekcji, jak Grand Palais, Musée Rodin czy Palais de Tokyo, można będzie wypatrywać modelek, aktorów, celebrytów czy też samych projektantów.
Wszyscy fani domu mody Dior mogą wybrać się, do 7 stycznia, do Musée des Arts Décoratifs na wystawę upamiętniającą 70-lecie jego powstania. Wystawa Dior, couturier du rêve będzie w tych ostatnich dniach otwarta wyjątkowo aż do godziny 22.
2. Vincennes en Anciennes
.W niedzielę 7 stycznia z inicjatywy Vincennes en Anciennes – stowarzyszenia zrzeszającego właścicieli i miłośników zabytkowych samochodów – odbędzie się 18. edycja przejazdu przez Paryż oldschoolowych pojazdów. Tegoroczna edycja dedykowana jest markom już nieistniejącym. Wielka defilada, w której ma wziąć udział blisko 700 pojazdów, będzie niewątpliwie ucztą dla pasjonatów zabytkowych aut i ciekawą okazją do odkrycia motoryzacyjnego hobby dla amatorów. Warunkiem uczestnictwa w defiladzie jest przejazd pojazdem wyprodukowanym przed 1 stycznia 1989 roku.
3. Irving Penn w le Grand Palais
.Do 29 stycznia fani mody i fotografii mają okazję zobaczyć w le Grand Palais retrospektywę jednego z największych fotografów XX wieku – Irvinga Penna. Wystawa, skupiająca najbardziej charakterystyczne czarno-białe studyjne portrety Penna, odznaczające się niezwykłą głębią, intymnością, artyzmem, oszczędnością środków, elegancją oraz chłodnym wyrafinowaniem, jest hołdem oddanym temu długoletniemu współpracownikowi „Vogue’a” z okazji setnej rocznicy jego urodzin, która przypadała na rok 2017.
4. The last family
.Pasjonaci malarstwa surrealistycznego mogą do 13 stycznia wybrać się do Galerii Roi Doré na wystawę In Hoc Signo Vinces poświęconą Zdzisławowi Beksińskiemu, prezentującą trzynaście niepokazywanych dotąd prac malarza, pochodzących z prywatnej kolekcji.
17 stycznia na ekrany francuskich kin wchodzi film Jana P. Matuszyńskiego pt. „Ostatnia rodzina”, przybliżający postać Zdzisława Beksińskiego i jego rodziny, poprzez który reżyser daje nam możliwość zobaczenia, kto kryje się za apokaliptycznymi obrazami.
5. Feeria w Moulin Rouge, czyli jak świętować początek karnawału
.Podobnie jak w Polsce, święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia, symbolicznie wyznacza początek karnawału. W tym okresie w Paryżu dobrym pomysłem na zainaugurowanie tego radosnego okresu może być wizyta w najbardziej paryskim z kabaretów, czyli w Moulin Rouge, gdzie możemy zobaczyć najsłynniejszego na świecie kankana. Trupa składająca się z 80 artystów, w tym 60 długonogich doriss girls, ponad 1000 bogatych w pióra i cekiny kostiumów oraz jedyne w swoim rodzaju atrakcje, np. gigantyczne akwarium, które może dać przedsmak feerii, jaka czeka na widzów w kabarecie, jawią się jako idealny pomysł na jeden z karnawałowych wieczorów. Ceny biletów na spektakl – od 87 euro za osobę.
6. W Mogadorze jak na Broadwayu
.We wrześniu 2017 roku, rok po niszczycielskim pożarze, ponownie otworzył swoje drzwi teatr Mogador z jedną z najsłynniejszych komedii musicalowych na afiszu – „Grease”. Spektakl ten zagościł na deskach Broadwayu w 1972 roku i pobił od tamtego czasu wszelkie rekordy. Sława przedstawienia została wzmocniona dzięki głośnej adaptacji filmowej z Olivią Newton-John jako Sandy i Johnem Travoltą w roli Danny’ego oraz ich pamiętnym kreacjom. Teatr Mogador pozwoli nam cieszyć się spektaklem aż do wiosny.
7. César w Centrum Pompidou
.Z okazji zbliżającej się 20. rocznicy śmierci Césara Baldacciniego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy ubiegłego stulecia, Centrum Georges Pompidou zaprasza na wystawę w całości poświęconą twórcy słynnego trofeum z brązu, przyznawanego ludziom z branży filmowej podczas corocznej gali w Paryżu i zwanego od imienia artysty Cezarem. Innym znakiem rozpoznawczym francuskiego rzeźbiarza i jednego z głównych przedstawicieli nowego realizmu, na który kładzie nacisk wystawa, są tzw. „kompresje”, czyli rzeźby powstałe ze zgniecionego na bloki żelastwa.
8. Zbigniew Dłubak – spadkobierca awangardy
.Od 17 stycznia w Fundacji Henriego Cartier-Bressona będzie otwarta wystawa poświęcona jednemu z największych polskich fotografów XX wieku – Zbigniewowi Dłubakowi. Początki działalności artystycznej tego malarza, fotografa i teoretyka sztuki sięgają obozu w Mauthausen, którego Dłubak był więźniem. Po wojnie jako przedstawiciel surrealizmu i abstrakcjonizmu artysta był jednym z głównych sprawców odrodzenia fotograficznej sceny polskiej, a jego działalność rozwinęła się również w kierunku pedagogicznym. Dłubak w znacznym stopniu przyczynił się do usamodzielnienia fotografii jako autonomicznej dziedziny oraz propagował wielodyscyplinarne podejście do tego medium.
9. Kabaret w getcie
.Między 8 a 21 stycznia 2018 roku na deskach Théâtre de l’Épée de Bois w Paryżu zostanie zaprezentowana sztuka „Kabaret w getcie” na podstawie wierszy Władysława Szlengla, zebranych w tomie „Co czytałem umarłym”. Podczas pobytu w getcie w latach 1940 – 1943 Szlengel stworzył przejmujące świadectwo straszliwej rzeczywistości, jaka tam panowała. Wiersze skierowane były do tych, którzy wierzyli w przetrwanie, lecz odeszli zbyt wcześnie. Scena teatru zamieni się w abstrakcyjny i pełen czarnego humoru spektakl, podczas którego trzech aktorów zinterpretuje za pomocą gry, śpiewu i tańca wspomnienia Szlengla opisujące samo dno piekła.
10. Kochankowie z Nohant
.Prawie dziesięcioletni związek Fryderyka Chopina z Aurore Dupin, baronową Dudevant, pisarką znaną pod pseudonimem George Sand, od lat fascynuje i inspiruje twórców w najróżniejszych dziedzinach sztuki.
Od stycznia 2018 roku paryski teatr Ranelagh, znajdujący się w 16. dzielnicy, przedstawi historię słynnych kochanków opowiedzianą przez córkę George Sand, Solange, bez wątpienia najlepszego świadka tego mitycznego związku. Reżyser i inscenizator spektaklu Dominique Gaillard-Kahn proponuje widzom prawdziwą podróż w czasie w głąb XIX wieku, by stać się choćby na chwilę świadkami relacji tych dwóch geniuszy.
Dominika Andrzejczak