Paryż. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2018
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Chopin au Jardin
10 czerwca rusza dziewiąta edycja plenerowego festiwalu muzycznego „Chopin au Jardin”, mającego na celu promocję muzyki polskiego kompozytora wśród jak najszerszego grona odbiorców. Początki paryskich recitali sięgają 2010 roku, kiedy świętowaliśmy 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Od tego czasu festiwal cieszy się niesłabnącą popularnością i z roku na rok zyskuje coraz więcej publiczności.
„Chopin au Jardin” to doskonały pomysł na spędzenie letnich popołudni na świeżym powietrzu z rodziną i znajomymi, delektując się utworami jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów w wykonaniu pianistów z Polski i Francji. Bezpłatne i dostępne dla wszystkich koncerty będą się odbywać w każdą niedzielę o godzinie 17 i potrwają aż do 8 lipca.
Festiwal „Chopin au Jardin 2018”, w każdą niedzielę między 10 czerwca i 8 lipca o godz. 17 w Parku Montsouris, metro: Porte d’Orléans
2. 150 lat Kanału Sueskiego
W związku z obchodami 150. rocznicy zbudowania Kanału Sueskiego Institut du monde arabe organizuje wystawę w pełni poświęconą realizacji przedsięwzięcia, które zrewolucjonizowało światowy handel i geopolitykę.
Marzenie faraonów, gdyż ambicja stworzenia łącznika między Wschodem i Zachodem sięga 1800 roku przed naszą erą i rządów Senusereta III, zacznie urzeczywistniać się w 1859 roku, wraz z decyzją przyszłego władcy Egiptu Sa’ida Paschy i francuskiego przedsiębiorcy i dyplomaty Ferdynanda de Lessepsa o przekopaniu w 10 lat 162 km pustyni oddzielającej Morze Śródziemne od Morza Czerwonego.
Institut du monde arabe proponuje wystawę immersyjną, która poprzez obrazy, makiety, filmy i zdjęcia Polaka Justyna Kozłowskiego – oficjalnego fotografa kampanii – ożywia najambitniejsze i najbardziej nieprawdopodobne wyzwanie XIX wieku.
„Epopeja Kanału Sueskiego. Od faraonów do XXI wieku”, do 5 sierpnia w Institut du monde arabe, 1 rue des Fossés Saint-Bernard, Paryż 5e
3. Fabryka obrazów Romana Cieślewicza
Do 23 września możemy wybrać się do Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, by prześledzić karierę jednego z największych grafików drugiej połowy XX wieku – Romana Cieślewicza. Początki twórczości artysty związane są z krajem, gdzie stał się jednym z głównych twórców „polskiej szkoły plakatu”. Po wyjeździe z Polski Cieślewicz, którego sztuka była niczym echo dla bieżących wydarzeń, podbił artystyczną scenę Francji i wreszcie międzynarodową. Przeszło 700 eksponatów zgromadzonych w ramach wystawy jest najlepszym dowodem płodności artystycznej Cieślewicza oraz wpływu, jaki jego twórczość wywiera po dziś dzień na grafikę i sztukę plakatu. Wystawa współorganizowana jest przez Instytut Polski w Paryżu i wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Roman Cieślewicz, fabryka obrazów” do 23 września w Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli, Paryż 1e
4. Saint-Germain-des-Prés inaczej
Historyczna dzielnica Saint-Germain-des-Prés, ciesząca się po I wojnie światowej mianem jednego z intelektualnych centrów stolicy, obecnie stała się synonimem luksusu. Modne kawiarnie, ekskluzywne butiki i obecne na każdym kroku galerie sztuki skutecznie przyciągają turystów, ale też nadają jej nieco nieprzystępny charakter. Jedyną w swoim rodzaju okazją do odkrycia Saint-Germain w prostszy sposób są spacery pod znakiem sztuki w ramach „Parcours Saint-Germain”. Dostępne dla wszystkich instalacje, rzeźby, obrazy czy też fotografie, rozmieszczone w różnych zakątkach dzielnicy, mnożące się w tym roku wokół tematu „formy” i mające na celu promocję wschodzących artystów, pozwolą spojrzeć na Saint-Germain z całkiem innej perspektywy.
Parcours Saint-Germain. „L’art de la forme”, 1 – 10 czerwca, dzielnica Saint-Germain-des-Prés
5. Różany ogród w sercu Paryża
Od połowy maja kwitnące na potęgę róże, ku uciesze wszystkich, upiększają i aromatyzują paryskie ogrody i parki. Kwiat, który według średniowiecznej „Powieści o Róży” autorstwa Guillaume’a de Lorrisa i Jeana de Meuna, „przyćmiewa wszystkie cuda świata” jest przedmiotem – a dokładniej jego najstarsze odmiany – wystawy, jaka ma miejsce każdego roku w parku przy Pałacu Królewskim w pierwszej dzielnicy. Jest to największa wystawa róż doniczkowych w Europie i niewątpliwa atrakcja dla ogrodników zarówno profesjonalnych, jak i amatorów oraz dla wszystkich ceniących estetyczne i wonne wrażenia.
Wystawa róż w Parku przy Palais Royal, do 16 czerwca, 6 rue de Montpensier, Paryż 1e
6. Dzień pod znakiem olimpiady
23 czerwca przypada rocznica powołania w 1894 roku w Paryżu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który dał początek odrodzeniu się igrzysk olimpijskich. W 1948 roku Komitet podjął decyzję o ustanowieniu Dnia Olimpijskiego w celu upamiętnienia tej daty, jak również w celu promocji sportu i walorów olimpijskich. Z tej okazji w Paryżu oraz całej Francji odbędą się liczne sportowe manifestacje, zorganizowane wokół przewodnich olimpijskich wartości, jakimi są: ruch, nauka i odkrywanie.
Warto dodać, że w tym roku Francja po raz pierwszy od ponad wieku będzie celebrować Dzień Olimpijski jako oficjalny organizator najbliższych letnich igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich przypadających na rok 2024.
Journée Olympique, 23 czerwca, Paryż
7. Impresjoniści w Londynie
Wojna francusko-pruska, upadek II Cesarstwa czy też Komuna Paryska są jednymi z czynników, które w latach 1870 – 1904 zmusiły wielu artystów osiadłych w Paryżu do szukania lepszego bytu po drugiej stronie Kanału La Manche. Wielka Brytania jawiła się wówczas jako europejska potęga; żywe było również przekonanie o lepszej kondycji tamtejszego rynku sztuki. Emigracja wywarła obopólny wpływ na sztukę: dla Brytyjczyków była niczym powiew świeżości, dla Francuzów – nowym źródłem inspiracji, o czym będziemy mogli się przekonać dzięki setce zgromadzonych na wystawie płócien, których mglista stylistyka pozwoli nam odbyć prawdziwą podróż w czasie do wiktoriańskiego Londynu u szczytu jego przemysłowej świetności.
„Impresjoniści w Londynie. Francuscy artyści na emigracji. 1870 – 1904”, od 21 czerwca do 14 października, Petit Palais, Avenue Winston Churchill, Paryż 8e.
8. teamLab – ponad limitami
Wszyscy ci, którzy pragną chociażby na chwilę przenieść się w inny wymiar (aby w pełni doświadczyć wystawy, warto zarezerwować jedną z dłuższych chwil), muszą obowiązkowo wybrać się na immersyjno-interaktywną wystawę japońskiego zespołu teamLab, określaną jako wystawa poza granice sztuki, nauki, technologii i twórczości. W onirycznej rzeczywistości teamLab cyfrowe projekcje otaczają nas ze wszystkich stron i ewoluując w miarę naszego przemieszczania, stają się jak żywy organizm, a z uwagi na to, że nie mają nic wspólnego z codziennym życiem, skutecznie odrywają nas od rzeczywistości.
„teamLab, au delà des limites”, do 9 września, Grande Halle de la Villette, 211 avenue Jean Jaurès, Paryż 19e
9. Jardin d’Acclimatation w nowej odsłonie
1 czerwca, po roku modernizacji, ukaże nam swoje nowe oblicze Jardin d’Acclimatation. Historia parku sięga roku 1860, a obecnie te 18 hektarów zieleni na zachodzie Paryża oprócz odrestaurowanego dziedzictwa architektonicznego Napoleona III mieści wesołe miasteczko, rezerwat przyrody, minizoo i instalacje sportowe. Grupa LVMH, odpowiedzialna za metamorfozę, dąży do tego, by w najbliższych latach Jardin d’Acclimatation stał się trzecim, po Disneylandzie i Parku Astérix parkiem rozrywki. Zgodnie z tą ambicją Jardin d’Acclimatation otwiera się bogatszy o 17 zupełnie nowych atrakcji utrzymanych w stylu retro-futurystycznym i nie pozostaje nic innego, jak przetestować je na własnej skórze.
Jardin d’Acclimatation, Avenue du Mahatma Gandhi, Paryż 16e
10. Z wizytą u Claude’a Moneta
Położone zaledwie 40 minut pociągiem od Paryża Giverny jest małym normandzkim miasteczkiem, w którym żył i tworzył w latach 1883 – 1926 impresjonista Claude Monet. Obecnie w domu Moneta i przyległych ogrodach, które były niewyczerpanym źródłem inspiracji dla wielu płócien malarza, w tym dla niemalże abstrakcyjnej serii Nenufarów, mieści się muzeum Fundacji jego imienia. Nieco dalej położone jest Muzeum Impresjonistów, w którym można prześledzić przełomowe momenty nurtu, który zdominował francuskie malarstwo w drugiej połowie XIX wieku. Wycieczka do Giverny to świetny pomysł na jednodniową ucieczkę od paryskiego zgiełku i odpoczynek w otoczeniu przyrody i sztuki.
Fondation Claude Monet i Musée des Impressionnistes, Giverny; możliwość dojazdu pociągiem z Paryża z dworca Saint-Lazare.
Dominika Andrzejczak