Katarzyna DOMAŃSKA: Św. Edyta Stein – kobieta niezwykła
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Św. Edyta Stein – kobieta niezwykła

Święta i jedna z najwybitniejszych kobiet XX wieku. O św. Edycie Stein i jej filozofii pisze w 80. rocznicę jej śmierci Katarzyna DOMAŃSKA.

Katarzyna DOMAŃSKA: Nowy feminizm w ujęciu Jana Pawła II i Edyty Stein. W rocznicę urodzin i kanonizacji Edyty Stein oraz pontyfikatu Jana Pawła II
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Nowy feminizm w ujęciu Jana Pawła II i Edyty Stein. W rocznicę urodzin i kanonizacji Edyty Stein oraz pontyfikatu Jana Pawła II

Nowość papieskiego feminizmu zaznaczała się przede wszystkim w wydobyciu prawdziwego „geniuszu” kobiety. Jan Paweł II włączał biologiczną i psychiczną odmienność kobiety w takie rozumienie człowieczeństwa, które broni swej godności, ale nie nienawidzi; podkreśla swą oryginalność, ale nie dominuje; walczy o równouprawnienie, ale nie wyrzeka się powołania do macierzyństwa.

Katarzyna DOMAŃSKA: Edyta Stein. Odkrycie macierzyństwa
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Edyta Stein.
Odkrycie macierzyństwa

Edyta Stein, fenomenolog, Żydówka, ateistka, katoliczka, pedagog, tłumacz, ofiara nazistowskiego reżimu; według rektora Papieskiej Akademii św. Tomasza, ojca Abelarda Lobato, jedna z najwybitniejszych kobiet XX wieku. Karmelitanka, święta. Czy miała prawo wypowiadać się na temat macierzyństwa, sama nie będąc matką?

Katarzyna DOMAŃSKA: Edyta Stein. Praktykowanie prawdy
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Edyta Stein. Praktykowanie prawdy

Zorientowana na obronę i rozwój człowieczeństwa, w centrum świata stawia człowieka, podkreśla godność osoby ludzkiej i jej wyjątkową rolę – o Edycie Stein pisze Katarzyna DOMAŃSKA.

Ks. prof. Mariusz ROSIK: Rok akademicki 1916/1917 Sto lat wcześniej we Wrocławiu
Ks. prof. Mariusz ROSIK

Ks. prof. Mariusz ROSIK

Rok akademicki 1916/1917
Sto lat wcześniej we Wrocławiu

Trzy piękne karty z historii Wrocławia jako akademickiego ośrodka zostały zapisane w czasach, gdy Europę ogarnęła pożoga pierwszej wojny światowej. To znakomite świadectwo poszukiwania prawdy i wiedzy, wcielania w życie wartości konstytuujących to, co najbardziej ludzkie, w świecie po raz pierwszy na taką skalę zagrożonym dehumanizacją i zbrodnią. To znaki nadziei na całe stulecia.