Éric ZEMMOUR: Z całą mocą wspieram Polaków

Z całą mocą wspieram Polaków

Photo of Éric ZEMMOUR

Éric ZEMMOUR

Francuski pisarz, felietonista "Le Figaro". Kandydat w wyborach prezydenckich w 2022 r. Autor m.in. "Le Suicide français", "Destin français", "Francja nie powiedziała ostatniego słowa" (wyd. Wszystko co Najważniejsze, 2021). Absolwent Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. 

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autora

Najwyższy czas przywrócić prymat prawa francuskiego nad prawem europejskim – pisze Éric ZEMMOUR

Polski Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że niektóre postanowienia traktatów europejskich są niezgodne z polską konstytucją. Trybunał ocenił, iż instytucje europejskie działają poza przypisanymi im kompetencjami. Uznał również, że polskie prawo konstytucyjne stoi ponad prawem europejskim.

W reakcji Komisja Europejska oświadczyła, że prawo europejskie ma pierwszeństwo przed prawami narodowymi, w tym przed prawem konstytucyjnym każdego z państw członkowskich. Karą dla Polski ma być zablokowanie funduszy europejskich przewidzianych w Planie Odbudowy (24 miliardy euro dotacji).

Te ledwo zakamuflowane groźby są poważną ingerencją w wolność polityczną Polski.

Stawiając polską konstytucję ponad prawem europejskim, polski Trybunał Konstytucyjny skorzystał jedynie ze swojej prerogatywy, którą jest decydowanie o tym, które prawa obowiązują w Polsce, a które nie.

Komisja Europejska widzi sprawy po swojemu. Jak zawsze, nie waha się sięgać po groźby i szantaż, aby wymusić uległość niektórych państw członkowskich. Na jej celowniku są ciągle te same państwa: te, które postrzega jako ideologiczne odstępstwa wymagające przywołania do porządku poprzez przymus i szantaż.

Argumenty prawne Komisji stawiają pod znakiem zapytania suwerenność narodów europejskich. A to właśnie suwerenne państwa narodowe powinny stanowić o prawach, które obowiązują na ich terytorium. Z całą mocą wspieram Polaków i ich rząd w afirmowaniu autonomii polskiego porządku prawnego.

Musimy wyciągnąć we Francji wszelkie konsekwencje z tego federalistycznego zamachu stanu, do którego przymierza się brukselska Komisja ze wsparciem obecnego rządu francuskiego. Francja powinna odrzucać każdą próbę narzucania przez obce instytucje sądownicze ich polityki i ideologii. Najwyższy czas przywrócić prymat prawa francuskiego nad prawem europejskim.

Komisja Europejska dopuszcza się gwałtownej napaści prawnej na narody, które odrzucają jej linię ideologiczną. Francja powinna jak najszybciej stanąć po stronie tych narodów w ich walce o wolność.

Éric Zemmour

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 października 2021