Stefan KAWALEC: Macron potrzebuje odwagi de Gaulle’a
Stefan KAWALEC

Stefan KAWALEC

Macron potrzebuje odwagi de Gaulle’a

Kontynuacja dzisiejszej linii gospodarczej, przy braku własnej waluty, grozi dalszym spadkiem poparcia prezydenta Emmanuela Macrona. A jeszcze niedawno, do czasu wprowadzenia wspólnej waluty, Francja była wiodącą siłą polityczną w Europie.

Kai-Olaf LANG: Unia Europejska - wspólnota ryzyka
Kai-Olaf LANG

Kai-Olaf LANG

Unia Europejska - wspólnota ryzyka

„Projekt europejski znajduje się w głębokich kłopotach, ale zasługuje na to, by go bronić” – przekonywał Timothy Garton Ash w 2019 r., na chwilę przed wybuchem pandemii. Tylko czy Europa sama tego chce?

GRANVILLE, HENKEL, KAWALEC, PIĄTKOWSKI. Debata o Euro w nowej dekadzie
Polski Instytut Ekonomiczny

Polski Instytut Ekonomiczny

GRANVILLE, HENKEL, KAWALEC, PIĄTKOWSKI.
Debata o Euro w nowej dekadzie

Przez lata byliśmy świadkami tego, jak Niemcy stale pouczały inne kraje. Grekom każą prywatyzować majątek narodowy, chociaż o prywatyzacji swojego nigdy by nie pomyśleli. Francji wytykają przerost administracji publicznej, a Włochom nadmierne zadłużenie. Nieustannie udzielamy lekcji pozostałym krajom, jakbyśmy to my rządzili unią walutową. Takie postępowanie może doprowadzić jedynie do utraty zaufania i sympatii, a nawet rozwoju wrogości. Politycy zrobią wszystko, co mogą, aby utrzymać euro. Byłoby to wyjście warunkowo akceptowalne, gdyby różnice w produktywności między Niemcami, Francją, Austrią, Włochami i Grecją zmalały. Chociaż Hiszpania i Portugalia są na dobrej drodze ku temu, to Grecja i Włochy nie! Z żalem patrzę na brexit, bo tracimy ostatniego czempiona produktywności, subsydiarności i odpowiedzialności w Europie.

Kazimierz KRUPA: Euro w Polsce. Pochwała pragmatyzmu
Kazimierz KRUPA

Kazimierz KRUPA

Euro w Polsce.
Pochwała pragmatyzmu

Euro trzeba przyjąć w Polsce, i to możliwie najszybciej, a deklarację o chęci jego przyjęcia najlepiej złożyć już dzisiaj — by nikt nie miał wątpliwości co do naszych intencji.

Jacek SARYUSZ-WOLSKI: "Euro jest jednym z filarów naszego bezpieczeństwa"
Jacek SARYUSZ-WOLSKI

Jacek SARYUSZ-WOLSKI

"Euro jest jednym z filarów naszego bezpieczeństwa"

To “tam”, w strefie euro, solidarność – polityczna i finansowa – między państwami członkowskimi jest najsilniejsza. Jest to konsekwencją zwiększonej świadomości współzależności w ramach obszaru wspólnej waluty, którą uwidoczniły kryzysy w Grecji, czy na Cyprze. Silniejsza solidarność w strefie euro może z kolei przekuć się w tendencje marginalizujące pozycję tych, którzy pozostają „poza” nią.