Grupa MOBILNI: Piękno fotografii (13). Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych

Piękno fotografii (13). Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych

Photo of Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI to jedno z ciekawszych wydarzeń w polskiej fotografii ostatnich lat. Gdy każdy posiadacz smartfona staje się fotoreporterem, swój renesans przeżywa fotografia amatorska. Już jednak nie w domach kultury prowadzone są warsztaty fotografii mobilnej, nie tam mistrzowie przekazują wiedzę adeptom sztuki, nie tam oceniane są ich prace i wybierane najlepsze. Internet otworzył wielkie możliwości budowy społeczności, także społeczności dobrej fotografii mobilnej. Współpraca “Wszystko Co Najważniejsze” z Grupą “Mobilni” i promocja na naszych łamach najciekawszych, najlepszych zdjęć wydaje nam się w tej sytuacji oczywista.

zobacz inne teksty Autora

1. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 3.0, edycja 49 (kurator: Gosia Radziszewska)

Komentarz: Im dłużej patrzę na to zdjęcie, tym bardziej uderza mnie obojętność przemykającej w pośpiechu bohaterki odzianej w czerń. Wydaje się, że sztukę uliczną ma na wyciągnięcie ręki, swym gestem nawet sugeruje, że mogłaby to zrobić, ale jej wzrok skierowany jest wprost przed siebie. Mija zatem wystawę obrazków jakiegoś lokalnego artysty bez najmniejszego wzruszenia. A my dzięki Mateuszowi, możemy przystanąć i pomyśleć chwilę o tej zręcznie skadrowanej scenie.

z Zawratu do Piątki Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Tomasz Stradomski (@blady_jazz)


Komentarz: Wolę morze. Wolę chodzić po płaskim, w górach wszystko jest za wysoko. Żaden ze mnie górołaz. Dlatego tak bardzo podoba mi się zdjęcie Tomka, bo pozwala mi spojrzeć z perspektywy, która jest dla mnie prawie niedostępna. Pięknie sfotografowany krajobraz ukazujący ogrom tych górskich szlaków, bo cały kadr wypełniony jest… górami właśnie. Linia wiodąca w dół ukazuje sznur wędrowców, a przed nimi jeszcze długa i kręta droga. Cieszę się, że jestem tylko widzem.

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 49 edycji Mobilnego Tygodnia 3.0

2. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 3.0, edycja 50 (kurator: Kamil Kawczyński)

Komentarz: Długo rozmyślałem nad tym zdjęciem oraz przekazem jaki może zawierać. Byliście kiedyś zakochani, zauroczeni lub zapatrzeni w drugą osobę, która albo nie zdawała sobie sprawy z waszego istnienia, albo nie miała pojęcia jakie uczucia w was wyzwala? Powyższy kard stanowi dla mnie świetną alegorię nieodwzajemnionej fascynacji. Jednym z elementów przyciągających wzrok jest chłopak, który stojąc trochę w nieśmiałej pozie obserwuje dziewczynę, której uwaga jest skupiona na czymś innym. Umiejętnie rozświetlone i ostre sylwetki postaci świetnie kontrastują z wszechobecnym rozmyciem, które nadaje scenie dynamiki i ulotności chwili. Dziewczyna zaraz przemknie się poza granicę kadru, chłopak za chwilę straci ją z pola widzenia, fascynacja w końcu przeminie… Czyż nie jest tak, że będąc w kimś zadurzeni widzimy tylko jasną, promienną sylwetkę, nie dostrzegając innych, ważnych elementów, przysłoniętych przez przyjemny dla oka motion blur? Oczywiście mogę się mylić, może chodzi tu o rozstanie, nawiązujące do utworu Amy Winehouse – Love is a losing game, niemniej jednak niejednoznaczność, niebanalna kompozycja oraz ukryty przekaz stanowią wielką siłę tej niezwykłej fotografii. Chapeau bas!

KomentarzKolejnym zdjęciem, które zwróciło moja uwagę swoim przekazem jest to wykonane przez Marcina. Kadr z wnętrza jednego z supermarketów z interesującym pierwszym, drugim i trzecim planem. To, co od razu rzuca się w oczy to zmęczenie lub rutyna wymalowana na twarzy kasjerki, którą autor zdjęcia uchwycił z momencie wydawania ostatniego z towarów lub reszty. Drugi plan to typowa scena z zakupów. Kasjer i klienci czekający na swoją kolej oraz pakujący zakupione produkty. Trzeci plan jest również ciekawy z uwagi na oświetlenie sklepu naturalnie układające się w linie wiodące, kierujące wzrok odbiorcy w górę kadru. Jest tu też sporo linii diagonalnych wyznaczających kierunek, podążania kolejki na wysokości całej fotografii. Ostatnim smaczkiem są szczegóły. Zdjęcie przedstawia wiele detali nadających mu reportażowy charakter. Po prostu klasa!

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 50 edycji Mobilnego Tygodnia 3.0

3. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 3.0, edycja 51 (kurator: Przemek Zdybel)

#classicauto_mag #peugeot304 #warszawa

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Rafał Andrzejewski (@rafalandrzejewski)

Komentarz: Mrok, wilgoć i światła widziane w wnętrza auta. Doskonały VSCO-kadr z niepowtarzalnym klimatem. Autor pobudza naszą wyobraźnię w inteligentny sposób, w jakże minimalistycznym przekazie. Tylna kanapa w aucie i tysiące historii. Każdy z Was opowiedziałby pewnie swoją. To zdjęcie to głównie emocje, które tworzą to zdjęcie. Można by dyskutować czy autor zdjęcia nie przesadził z korektą FADE. Tylko po co. Zatrzymajcie się dłużej na tym zdjęciu i pozwólcie wyobraźni uczciwie odpracować za dostarczoną strawę.  

Czeka #artystycznapodroz Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika introfotografie (@aleksmic)

KomentarzCzeka… Przypadkowa kompozycja stworzona przez życie, uchwycona w odpowiednim momencie. Dobre oko autora wychwyciło bardzo ciekawy uliczny kadr.  Wbrew pozorom na tym zdjęciu dzieje się bardzo dużo ciekawych rzeczy. Pierwszy plan to minimalistyczny obraz z umiejętnie wypatrzoną grą światłocieni. Drugi plan jest zagadką. Pozornie w ciemności, ale żyje własnym życiem. Również w tym zdjęciu warto dać popracować wyobraźni. Rozsądnie autor zdjęcia zdecydował się na czarno-biały przekaz. Osobiście dopracowałbym sam kształt kadru, korygując odchylenie osi pionowej zdjęcia. Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 51 edycji Mobilnego Tygodnia 3.0

4. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 3.0, edycja specjalna 52 – STREET (kurator: Damian Kostka)

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Warsaw, Poland (@malgo_f)

Komentarz: Zwykły dzień na Portobello Road w londyńskiej dzielnicy Notting Hill. Wydaje się, że to zdjęcie tylko dokumentuje całą sytuację, pokazuje codzienność tej ulicy, tego miejsca. Jednak całość dopełniają Whippety, angielskie charty, które w zabawny sposób ustawiły się za słupkiem zabezpieczającym. Dodatkowo zabawną sytuację potęguje fakt, że te charty są różnej maści. Nieświadome komicznej sytuacji psy wiernie czekają na właściciela, a drugoplanowe życie ulicy toczy się dalej. Świetnie uchwycony moment, kwintesencja fotografii ulicznej.

Komentarz: Ciężko jest zapanować nad temperamentem dziecka i tylko ciekawość może je na chwilę zatrzymać. To właśnie ten moment, w którym ciekawość wygrywa z temperamentem został tu uchwycony. Wiem co mówię, bo mam na pokładzie dwójkę chłopaków, których ciężko zatrzymać. Ja też jestem ciekaw, co zatrzymało to dziecko, co było w tym namiocie? Może jakbym znał odpowiedź to zdjęcie nie przykułoby mojej uwagi, nie wiem. Mimo tego, że to był moment, kompozycja jest świetna, rewelacyjna w swojej prostocie.

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 52 edycji Mobilnego Tygodnia 3.0

5. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 3.0, edycja specjalna 53 (kurator: Michał Szklanowski)

Komentarz:Mieszkając w Szwajcarii, chyba mam najzwyczajniej słabość do zegarów. Zwłaszcza TAKICH zegarów. Zdjęcie Szymona Ślipko (@szymonslipko) niesamowicie ciekawe, mroczne, dające wiele do myślenia. Zegar i stojąca przed nim młoda kobieta… o czym myśli? Co wspomina? Kadr prezentuje się też świetne od strony technicznej. Genialna gra światła i cienia, mocny motyw główny, prostota kadru. Jedyną rzeczą, którą można poprawić jest kąt widzenia. Zrobiłbym to zdjęcie z niskiego kąta, blisko podłogi. Wydłużyłoby to sylwetkę kobiety w stosunku do zegaru. Oprócz tego – rewelacja!
 

Walking in… Playing with apps. Taken with my smartphone, edited with Tiny Planet and VSCO. Have a nice evening!

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Gabriela Stoczynska-Tuncdemir (@seticiophotography)

Komentarz: Następne zdjęcie także od razu przykuło moją uwagę. Gabriela Stoczyńska-Tuncdemir (@seticiophotography) daje nam tutaj dużo do myślenia. Prosty minimal z człowiekiem idącym po polu, zwinięty za pomocą efektu Tiny Planet nabiera nowego wymiaru. Zdjęcie aż prosi się na okładkę książki s-f. Genialna linia wiodąca, prowadząca do głównej postaci, zamglony horyzont. Co czeka naszego bohatera? Szczęście czy kłopoty? Czy to początek czy koniec podróży?

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 53 edycji Mobilnego Tygodnia 3.0
Grupa Mobilni
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 czerwca 2016
Fot. nagłówkowa: Mateusz Sawicki