Już jest nr 23 "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, dobrych księgarniach i on-line w Sklepie Idei. A w nim...

Już jest nr 23 "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, dobrych księgarniach i on-line w Sklepie Idei. A w nim...

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Zasięg globalny projektu „Opowiadamy Polskę światu – w 40. rocznicę powstania Solidarności” zrealizowanego w mediach w 38 krajach na czterech kontynentach: 1 014 000 000. W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” (nr 23) piszemy o kulisach przeprowadzenia projektu o największym jak dotąd zasięgu w budowaniu wizerunku Polski za granicą. Projektu, którego nie byłoby bez modelowej wręcz współpracy tak wielu osób i instytucji, z olbrzymim zaangażowaniem naszych Autorów, wielu instytucji, redakcji gazet i portali na całym świecie i polskiej dyplomacji. 

„Historia uczy intelektualnej pokory” to ciekawy artykuł prof. Wojciecha ROSZKOWSKIEGO, wybitnego polskiego historyka, Kawalera Orderu Orła Białego, o tym jak (i po co) uczyć historii. „Bez historycznie ukształtowanej świadomości obywatelskiej nie będziemy naprawdę wiedzieć, po co i dla kogo mamy rozwijać swój potencjał technologiczny i ekonomiczny (…). Przeciętnie słaba znajomość własnej historii powoduje, że wyrażamy ją albo z tanim triumfalizmem, albo ze wstydem (…) Atrofia pamięci jest dla Polaków niezwykle groźna. Niestety, złe nauczanie historii, propaganda komunistyczna i współczesna propaganda teraźniejszości i przyszłości dokonały tu spustoszeń” – pisze prof. ROSZKOWSKI. Jego tekst dopełnia głos praktyka-nauczyciela Remigiusza WITKOWSKIEGO: „Przestrzegam przed zbyt optymistycznym i bezrefleksyjnym traktowaniem obecnej koniunktury na szeroko pojmowaną politykę historyczną”. 

W rocznicę Pontyfikatu św. Jana Pawła II wychodzimy na świat z kolejną „Opowieścią Polski światu”. We współpracy z Biurem ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski proponujemy światowym mediom teksty o wpływie myśli Jana Pawła II na współczesny świat.

„Opowiadając Polskę światu, opowiadamy też o św. Janie Pawle II – w 100-lecie jego urodzin, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu” – pisze Michał KŁOSOWSKI.

„Przyszłość świata rozegra się przede wszystkim w łonie rodzin. Dlatego Jan Paweł II studia nad fenomenem rodziny wyniósł do rangi nauki akademickiej. Wypracowana przez niego teologia ciała stała się pogłębioną, całościową i wypróbowaną odpowiedzią na obserwowany obecnie kryzys tożsamości w sferze ludzkiej płciowości i seksualności” – pisze Kard. Stanisław DZIWISZ w tekście „Jak Paweł II wyprzedził swój czas”. 

„Gdy został papieżem „z dalekiego kraju”, w tym zwrocie odległość nie oznaczała dystansu geograficznego, ale fakt pochodzenia ze świata po drugiej stronie „żelaznej kurtyny”. Z podziałem Europy nigdy się nie pogodził” – pisze abp. Stanisław GĄDECKI w artykule „Nie unikał spraw trudnych”.

Miesięcznik „Wszystko Co Najważniejsze” jest partnerem medialnym X Kongresu Polska Wielki Projekt.  Tegoroczny Kongres Polska Wielki Projekt to kwestie „zielonego konserwatyzmu”, namysł nad skutkami pandemii, rozmowa o tym, co stało się z prawdą w życiu publicznym. O pracy nad ideowym fundamencie Rzeczpospolitej pisze prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI. O tym, że „Solidatność” to kod DNA obecnego pokolenia trzydziestolatków piszą Michał KŁOSOWSKI i Mateusz KRAWCZYK.

Trzy lata bez wyborów. Jak je wykorzystać? – o tym pisze Jan ROKITA. „Prowincjonalna orientacja predestynuje PiS do wykorzystania trzech najbliższych lat rządów dla przeprowadzenia skoku cywilizacyjnego polskiej prowincji”. 

A jeśli świat się znów nagle zatrzyma, z powodu pandemii COVID-19? O tym pisze m.inJacques ATTALI. „Służbę zdrowia powinniśmy wspierać bardziej niż przemysł samochodowy, edukację bardziej niż przemysł chemiczny, cyfryzację bardziej niż energię z kopalin, zabezpieczenie żywnościowe bardziej niż przemysł lotniczy”. 

Justin Yifu LIN, były wiceprezes Banku Światowego, dopowiada o polskich szansach: „Kraje Trójmorza są w trakcie doganiania krajów najbogatszych. Regionalna współpraca może się okazać dla nich skutecznym narzędziem ułatwiającym nadrabianie tego dystansu”.

Prof. Cyrille BRET o obawach, aby trzecie dziesięciolecie XXI wieku nie stało pod znakiem banalizacji terroryzmu. „Wielkie zamachy podniosły poziom przemocy tolerowalnej w życiu publicznym. Wstrząsnęły pewnikami w odniesieniu do wyzwań stojących przed społeczeństwami. „Efekt terroru” zmienia także politykę”. 

W naszym „Przeglądzie idei” także Lee EDWARDS o tym, co dzieje się w Ameryce: „ Lewica rutynowo szkaluje i niszczy ikony kultury. Wandale niszczą posąg Junipera Serry, XVIII-wiecznego misjonarza i katolickiego świętego. HBO usunęło ze swojego serwisu klasyk kinematografii Przeminęło z wiatrem. Czy nadchodzi kolej na Huckleberry’ego Finna?”. Prof. Peter TURCHIN na zmiany w Ameryce patrzy jeszcze inaczej: „Stany Zjednoczone co 50 lat wpadają w okresy niestabilności społeczno-politycznej. Przejawem tego jest przemoc na amerykańskich ulicach, którą dziś obserwujemy”. Tytuł tekstu: „Ameryką zaczęło trząść. Jak co 50 lat”.

W bloku tekstów o tym, jak wykorzystać skok rozwojowy przez polskie miasta. „Budowa kapitalizmu dla wszystkich, opartego na innowacyjnej i inkluzywnej gospodarce, to wielka niewidoczna inwestycja w sztukę” – pisze Michał KAMIŃSKI w tekście „Polska wchodzi w złotą dekadę kultury:”. A o tym, jak to wygląda w praktyce piszą Agaton KOZIŃSKI („Płock. Miasto z pomysłem na siebie”), Piotr PATKOWSKI („Radom. Miasto neoromantyczne”), Michał KŁOSOWSKI („Częstochowa. Na styku sacrum i profanum”), Jakub BANASZEK („Chełm. Miasto realizmu magicznego”), Dariusz POLOWY („Racibórz. Nie znamy Górnego Śląska”).

.„Cesarzowa” to esej Valérego GISCARDA D’ESTAING o Angeli Merkel. „Angela Merkel spełnia dziś oczekiwania zarówno Niemców, jak i Francuzów. To ona stanowi decyzyjny środek ciężkości w Europy” – pisze były prezydent Francji.  

Obok zaś publikujemy tekst Erica ZEMMOURA pod znamiennym tytułem: „Europa Środkowa przypomina nam, czym powinna być Francja”. „Polska gospodarka jest najsilniejsza spośród środkowoeuropejskich. To w naszej grupie państw drzemie dziś ekonomiczne success story” – to z kolei jedna z tez Viktora ORBANA. Tekst węgierskiego polityka dopełnia analityk z Czech, Jakub JANDAWektory, po których porusza się czeska polityka zagraniczna, zaczęły się zmieniać. To jeden z najciekawszych procesów w regionie”. Tekst: „Trójmorze wzmocni kraje naszego regionu”. Dopowiada mu Piotr ARAK odpowiadając na pytania: „Jak najlepiej wykorzystać polskie szanse? Co planuje w gospodarce rząd Mateusza Morawieckiego?”.

„Wszystko Co Najważniejsze” to nauka. O największym projekcie naukowym w historii pisze Marcin JAKUBOWSKI. Opisuje ITER – projekt, przy którym pracuje w Instytucie Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka, rzeczywiście największym naukowym projekcie w historii. W dziale „Piękno Francji” Julia MISTEWICZ pisze o „Świętej zawłaszczanej przez polityków” czyli Joannie d’Arc, patronki Francji. A w „Rozmowie Agatona” Pascal BRUCKNER, który w rozmowie z Agatonem KOZIŃSKIM mówi: „Kto jest wrogiem Europy? Rosja Putina, Turcja Erdoğana, Chiny Xi. To trzech głównych przeciwników chcących rozbić Europę. I kto wie, czy te ataki z ich strony nie okażą się głównym spoiwem Europy. Być może to właśnie one sprawią, że kraje europejskie znów zaczną blisko ze sobą współpracować”. Tytuł rozmowy: „Dla Francuzów Białoruś przynależy do rosyjskiej strefy wpływów. Żelazna kurtyna trwa”.

Wydanie 23 „Wszystko Co Najważniejsze” do nabycia w Sklepie Idei (www.SklepIdei.pl/wcn), w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, bd de Saint Germain, Paris), w wybranych księgarniach, a także w każdym EMPIKu w całym kraju.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 października 2020