Podcasty Wszystko co Najważniejsze to ponowne odkrycie niezmiennej wartości lektury w jeszcze bliższym spotkaniu Autora i Czytelnika – pisze Mateusz KRAWCZYK
.Zdecydowaliśmy się na projekt Podcastów Wszystko co Najważniejsze, a więc serii najpopularniejszych artykułów z „Wszystko co Najważniejsze” udostępnianych w formie audio, ponieważ dostrzegamy zmieniające się nawyki Czytelników.
Czytelnie i biblioteki to świątynie wiedzy. Specjalne miejsca skupienia, gdzie każdy niewłaściwy szmer i dźwięk powodują niechęć, są odrzucane. To miejsca, gdzie obowiązują zasady, ale jedynym kryterium wejścia do nich jest chęć zdobywania wiedzy i dzielenia się nią. A na to ostatnimi czasy – mimo izolacji – mamy mniej czasu; dlatego chcemy ułatwić pozyskiwanie informacji i zamienianie ich w Wiedzę.
Nasze życie jest przepełnione rutyną. Aby pozostawać na ścieżce rozwoju, decydujemy się na selekcję wiadomości. W chaosie nie mamy czasu na lekturę. Czytelnia najciekawszych tekstów, najbardziej inspirujących Autorów, wychodzi naprzeciw potrzebom Czytelników niezależnie od miejsca, w którym korzystają z naszych zasobów.
Posłuchaj Podcastów Wszystko Co Najważniejsze: LINK
.W 2016 r. naukowcy z Gallant Lab opublikowali pierwszą interaktywną mapę mózgu osoby badanej po wysłuchaniu przez nią dwóch godzin opowiadań z popularnej serii podcastów „The Moth Radio Hour”. Wyniki eksperymentu można przeglądać na interaktywnej, trójwymiarowej, oznaczonej kolorami wizualizacji, na której słowa – pogrupowane w kategorie – prezentowane są na spłaszczonej powierzchni kory mózgowej. Naukowcy z Berkley stworzyli schemat mózgu podzielonego na około 60 000 części, zwanych wokselami. Kodowanie i analiza danych w każdym wokselu pomogły im w wizualizacji, które regiony mózgu przetwarzają określone rodzaje słów. Jedna sekcja odpowiadała na słowa opisujące dramatyczne wydarzenia, ludzi lub czas. Ostatnie badanie z wykorzystaniem tej technologii, w którym porównano aktywność mózgową podczas słuchania i czytania, wykazały, że słowa podczas obu czynności aktywują te same regiony mózgu z tą samą intensywnością[1].
„W czasach, gdy coraz więcej osób absorbuje informacje za pomocą audiobooków, podcastów, a nawet tekstów audio – mówi główna autorka badań, Fatma Deniz, doktor neurologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley – nasze badanie udowadnia, że ludzie niezależnie od tego, czy słuchają danego materiału, czy czytają go, podobnie przetwarzają informacje”.
Dlaczego warto zatem słuchać słowa mówionego? Pierwszą odpowiedzią jest zmysłowość. Drugą czas.
Słuchając głosu lektora w skupieniu i odpowiednim nastroju, przeżywamy słowa w nowy sposób. Docierają one do nas w pełni swojej mocy. Integralną częścią ludzkiego języka jest zdolność do wydobywania znaczenia ze słów mówionych i pisanych. To gra, której wszyscy jesteśmy częścią. Parafrazując Wittgensteina, można powiedzieć, że język jest wspólnym dobrem i żadna siła nie może jej nam zagarnąć. Od nas zależy, jak tym językiem się posłużymy.
Język to obraz myśli; komunikując się wyrażamy emocje, obserwacje i opinie. Gdyby nie nasza zdolność do kreatywnego myślenia i przekazywania informacji, nie istniałyby struktury społeczne, a tym samym nie byłoby społeczeństwa i państwa. Mimo że zwolennicy Proudhona uznaliby tę wizję za nie najgorszą, to również anarchizm byłby iluzją, gdyby nie zdolność do zabawy słowem.
Słuchanie to pierwsza umiejętność językowa, którą zdobywamy, a 85 proc. tego, czego się uczymy, uczymy się poprzez słuchanie.
Dzięki niesamowitej pracy lektora Mateusza MLECZKI w Podcastach Wszystko co Najważniejsze możemy teraz czerpać wiele informacji nie tylko ze słowa pisanego, ale także z intonacji i emocji, jakie niesie każde słowo.
Chociaż łatwiej jest wysłuchać artykułu, kiedy dzięki licznym aplikacjom możemy to zrobić niemal z każdego miejsca na świecie, pozostańmy przy głównej zalecie czytelni – zmysłowości. Niech to będzie pierwszy i najważniejszy powód, dla którego zapraszam do Podcastów Wszystko co Najważniejsze.
Każdy nowy odcinek udostępniany będzie co piątek na stronie Wszystko co Najważniejsze, a także na YouTube, Spotify, platformie Anchor, Apple Podcasts, Breaker, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts i RadioPublic.
Zapraszam do odsłuchania Podcastów. Prosimy o Państwa uwagi, pomysły, także o sugestie kolejnych działań popularyzujących teksty z “Wszystko Co Najważniejsze”.
Serdecznie dziękujemy za przekazanie swoim znajomym naszych tekstów w takiej formie.
Mateusz Krawczyk