Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. 10 pomysłów. Październik 2022

Miesiąc w Paryżu. 10 pomysłów. Październik 2022

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Shocking! Les mondes surréalistes d’Elsa Schiaparelli

Les mondes surréalistes d’Elsa Schiaparelli, do 22 stycznia 2023 roku.
Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais Royal – Musée du Louvre

.W Musée des Arts Décoratifs trwa wystawa poświęcona Elsie Schiaparelli. Włoska projektantka mody, która czerpała inspirację z kontaktów z kręgami awangardowych artystów w Paryżu w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, jest jedną z najodważniejszych w swojej epoce.

O oryginalności jej projektów świadczą prezentowane na wystawie stroje, stworzone przez Elsę Schiaparelli na różnych etapach jej kariery. Wystawa pokazuje również relacje, łączące projektantkę ze środowiskiem artystycznym Paryża, w tym z Jeanem Cocteau, Man Rayem i Salvadorem Dalí. 

Na wystawie można zobaczyć m.in. obraz Picassa, na którym sportretowana żona Paula Eluarda ma na sobie żakiet zaprojektowany przez Schiaparelli. Sama kurtka, z kolekcji zimowej 1937–1938, jest wystawiona w gablocie obok dzieła Picassa. 

2. Toulouse 1300-1400. L’éclat d’un gothique méridional 

W Musée de Cluny można obejrzeć wystawę poświęconą sztuce powstałej w Tuluzie w XIV wieku. W tym czasie miasto było ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i artystycznym. Utrzymywało również kontakty z sąsiednimi ośrodkami, takimi jak papieski Awinion. Na wystawie znajdą się dzieła reprezentatywne dla sztuki gotyckiej w Tuluzie: obrazy, rzeźby czy wyroby ze złota.

Toulouse 1300-1400: L’éclat d’un gothique méridional, 18 października do 20 stycznia 2022 roku.
Musée de Cluny, 28 rue du Sommerard (5. dzielnica), metro Cluny La Sorbonne

3. Rosa Bonheur (1822–1899)

W 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin Rosy Bonheur, artystki, która stała się również ikoną emancypacji kobiet. W Musée d’Orsay zostanie zainaugurowana wystawa poświęcona twórczości Rosy Bonheur. Znajdą się na niej obrazy najbardziej reprezentatywne dla kariery artystycznej malarki, przedstawiające zwierzęta i odzwierciedlające ich wyjątkowość i różnorodność.

Na wystawie, przygotowanej we współpracy z Musée des Beaux-Arts de Bordeaux i Château Musée Rosa Bonheur w Thomery, znajdzie się ponad 200 eksponatów: obrazów, grafik, rzeźb i fotografii. 

Rosa Bonheur (1822–1899), od 18 października 2022 do 15 stycznia 2023.
Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7 dzielnica), RER C Musée d’Orsay

4. Program Filharmonii Paryskiej

W programie Filharmonii Paryskiej kilka koncertów zasługuje na szczególną uwagę. 6 października Orkiestra Paryska wykona utwory Saariaho, Ravela i Strawińskiego. 17 października Czeska Orkiestra Symfoniczna wykona Koncert na wiolonczelę Josepha Haydna – z Gautierem Capuçonem – oraz XI Symfonię Szostakowicza; 18 października orkiestra wykona VII Symfonię Mahlera. Natomiast 20 października odbędzie się recital fortepianowy Sabine Devieilhe. W programie: Berg, Mozart, R. Strauss i Wolf. 

The Philharmonie de Paris
Program: [LINK]
Philharmonie de Paris, 221 Avenue Jean Jaurès (19. dzielnica), metro Porte de Pantin.

5. Le blason des temps nouveaux. Signes, emblèmes et couleurs dans la France de la Renaissance 

Le blason des temps nouveaux. Signes, emblèmes et couleurs dans la France de la Renaissance, od 19 października 2022 do 6 lutego 2023.
Musée national de la Renaissance, rue Jean Bullant (Écouen), Transilien H, stacja: Écouen Ezanville

.W Narodowym Muzeum Renesansu, mieszczącym się w zamku Écouen, od 19 października będzie można oglądać wystawę poświęconą herbom. Heraldyka jako dziedzina historii sztuki zajmuje się nie tylko powiązaniem herbu z rodziną szlachecką, ale także odtwarzaniem panujących w XVI wieku stosunków społecznych. Herby były wówczas także elementem tożsamości rodzin, zawodów i miast. Wystawa ma na celu przedstawienie herbów jako złożonego języka odzwierciedlającego strukturę społeczną, ale także jako dzieła sztuki. 

6. Koncert upamiętniający pogrzeb Chopina

30 października w kościele Madeleine zgodnie z tradycją odbędzie się koncert upamiętniający pogrzeb Chopina (to w tym kościele odbyła się msza żałobna w 1849 roku). Podczas koncertu publiczność będzie mogła usłyszeć Requiem Mozarta, które zostało wykonane podczas pogrzebu polskiego kompozytora. Po nim nastąpią wykonania utworów Chopina: nokturnu i walca. Koncert został przygotowany przez orkiestrę Hélios i chór Tempestuoso. 

Orchestre Hélios : dates de concerts 2022
Koncert upamiętniający pogrzeb Chopina w Madeleine w 1849 roku, 30 października 2022 r. o godz. 20.30.
Église de la Madeleine, Place de la Madeleine (8. dzielnica), metro Madeleine

7. Art déco France-Amérique du Nord

Już 21 października w Cité de l’architecture et du patrimoine zostanie otwarta wystawa poświęcona art déco oraz wymianie kulturalnej i artystycznej między Francją a Ameryką Północną od końca XIX wieku do lat 30. wieku XX. Francuskie art déco inspirowało architekturę i wystrój wnętrz w Ameryce Północnej. Paryska Szkoła Sztuk Pięknych kształciła amerykańskich i kanadyjskich architektów, którzy po powrocie za ocean tworzyli tam budynki na wzór francuskiego art déco. Wystawa pokazuje kontakty między Francją a Ameryką na przełomie wieków wokół art déco, ale także, w szerszym kontekście, życie kulturalne i artystyczne tej epoki. 

Art déco France-Amérique du Nord, od 21 października 2022 do 6 marca 2023.
Cité de l’architecture et du patrimoine, 1 Place du Trocadéro (16. dzielnica), metro Trocadéro.

8. Site Richelieu 

Po 12 latach renowacji cały obiekt Richelieu – historyczna część Francuskiej Biblioteki Narodowej i jej pierwotna siedziba – jest od września otwarty dla zwiedzających. Zanim powstała tam biblioteka, budynek był pałacem kardynała Mazarina, wybudowanym w XVII wieku. 

W nowo otwartym, zmodernizowanym budynku mieści się obecnie Muzeum Biblioteki Narodowej, w którym eksponowanych jest blisko tysiąc pozycji z bogatych zbiorów biblioteki od starożytności do współczesności, a także czytelnia w pięknej Sali Owalnej, ogród, księgarnia i kawiarnia. 

The Bibliothèque Richelieu, BNF historical cradle - Sortiraparis.com
BnF du site Richelieu, 5 rue Vivienne (2. dzielnica), metro Pyramides

9. Les choses. Une histoire de la nature morte

Nowa wystawa w Luwrze będzie poświęcona martwej naturze. Historia przedstawiania martwej natury w sztuce zostanie opowiedziana przez pryzmat tego, jak artyści przekazywali wartość przedmiotów jako reprezentujących różnorodność form, symboli i estetyk. Obrazy te podkreślają piękno przedmiotów i ich detali. Wystawa ma na celu ukazanie historii przedstawiania martwej natury – od prehistorii do czasów współczesnych – ale także dialogu między sztuką dawną i współczesną. 

Les choses. Une histoire de la nature morte, od 12 października 2022 do 23 stycznia 2023.
Musée du Louvre, rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais Royal – Musée du Louvre.

10. Gold. Les ors d’Yves Saint Laurent

Z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy powstania pierwszej kolekcji Yves’a Saint Laurenta oraz 5. rocznicy założenia muzeum jego imienia przygotowana została wystawa poświęcona wykorzystaniu złota w projektach Yves’a Saint Laurenta. Złoto było źródłem inspiracji dla projektanta przez całą jego karierę. 

Od drobnych złotych elementów po całkowicie złotą suknię Musée Yves Saint Laurent prezentuje kreacje haute couture i prêt-à-porter, akcesoria i biżuterię francuskiego projektanta. 

Les ors d’Yves Saint Laurent, od 14 października 2022 do 14 maja 2025.
Musée Yves Saint Laurent, 5 avenue Marceau (16. dzielnica), metro Alma-Marceau.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 września 2022