Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2021

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2021

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Enfin le cinéma!

.W Musée d’Orsay trwa wystawa „Enfin le cinéma ! Arts, images et spectacles en France (1833–1907)”, poświęcona początkom kina i poprzedzającym je próbom uchwycenia i przedstawienia świata będącego w ciągłym ruchu. Ruchomy obraz był w XIX wieku obiektem zainteresowania artystów. Wystawa w Musée d’Orsay nie pokazuje chronologicznie historii wynalezienia ruchomego obrazu, ale prezentuje związek między francuskimi filmami z lat 1895–1907 a dążeniami do wyrażenia poprzez malarstwo i fotografię ruchu człowieka i rytmu natury. Wystawa prezentuje dzieła takich twórców, jak m.in. Gustave Caillebotte czy Pierre Bonnard.

Enfin le cinéma ! Arts, images et spectacles en France (1833–1907), do 16 stycznia 2022 r.
Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), RER Musée d’Orsay.

2. Maurice Denis. Bonheur rêvé

.W Saint-Germain-en-Laye, mieście, w którym większość życia spędził Maurice Denis, trwa wystawa poświęcona malarzowi, jednemu z czołowych przedstawicieli nabizmu i współtwórcy tego ruchu artystycznego. Ekspozycja ilustruje życie malarza; szczególnie jego relacje prywatne i rodzinne związane z różnymi miejscami w Saint-Germain-en-Laye, m.in. budynkiem, w którym mieszkał, a w którym obecnie znajduje się muzeum departamentalne. Na wystawę składają się dzieła należące do kolekcji muzeum, ale także wypożyczone m.in. przez Musée d’Orsay.

Maurice Denis. Bonheur rêvé, do 29 maja 2022 r.
Musée départemental Maurice Denis, 2bis rue Maurice Denis (Saint-Germain-en-Laye), RER A Saint-Germain-en-Laye.

3. Koncerty w kościele Saint Julien-le-Pauvre

.Pięknie zapowiada się repertuar koncertów fortepianowych w kościele Saint Julien-le-Pauvre. 4 listopada wykonane zostaną utwory Mozarta i Schuberta, a także nokturny, walce i ballady Chopina. 12 listopada będzie można posłuchać preludiów Chopina i rapsodii węgierskich Liszta. W programie recitalu 14 listopada znajdą się utwory Beethovena, Brahmsa i Albéniza.

13, 19 i 20 listopada koncerty będą w całości poświęcone kompozycjom Chopina.

Eglise Saint Julien-le-Pauvre, 1 rue Saint-Julien-le-Pauvre (5. dzielnica), RER Saint-Michel Notre-Dame. Program koncertów : https://www.offi.fr/concerts/eglise-saint-julien-le-pauvre-2144.html

4. Musées dessinés

.Musée Cognacq-Jay przedstawia szkice, które Christelle Téa wykonała w czternastu paryskich muzeach miejskich. Absolwentka paryskiej Akademii Sztuk Pięknych Christelle Téa w swoich dziełach chce uchwycić atmosferę paryskich muzeów. Na wystawie „Musées dessinés” zebrane jest sześćdziesiąt rysunków wykonanych przez artystkę, przedstawiających ogród Musée de la Vie Romantique, piękne wnętrza Petit Palais czy warsztat Zadkine’a.

Musées dessinés, do 5 grudnia 2021 r.
Musée Cognacq-Jay, 8 rue Elzevir (3. dzielnica), metro Saint-Paul.

5. Tadjikistan. Au pays des fleuves d’or

.W Musée Guimet trwa wystawa poświęcona sztuce Tadżykistanu. „Tadjikistan. Au pays des fleuves d’or” jest największą wystawą, jaką kiedykolwiek na Zachodzie poświęcono temu krajowi. Prezentuje przedmioty, które zachowały się z czasów starożytnych, kiedy Tadżykistan był ważnym szlakiem handlowym. Wystawa przedstawia również wpływ innych kultur na tadżycką sztukę. Eksponaty, unikatowe w skali światowej, pochodzą z wykopalisk archeologicznych.

Tadjikistan. Au pays des fleuves d’or, do 10 stycznia 2022 r.
Musée national des arts asiatiques-Guimet, 6 place d’Iéna (16. dzielnica), metro Iéna.

6. Cartier et les arts de l’islam. Aux sources de la modernité

.Wystawa w Musée des Arts Décoratifs poświęcona jest roli islamu w projektach biżuterii ekskluzywnej marki Cartier. Inspirację Orientem przy tworzeniu biżuterii przedstawiono na fotografiach i w archiwalnych dokumentach, a przede wszystkim w postaci samych dzieł sztuki islamu zestawionych z biżuterią marki Cartier. Wystawa „Cartier et les arts de l’islam. Aux sources de la modernité” jest owocem współpracy Musée des Arts Décoratifs z Dallas Museum of Art i Luwrem.

Cartier et les arts de l’islam. Aux sources de la modernité, do 20 lutego 2022 r.
Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais-Royal-Musée du Louvre.

7. L’âme primitive

.W Musée Zadkine trwa wystawa poświęcona artystom, którzy tak jak Ossip Zadkine inspirowali się sztuką prymitywną. Oprócz rzeźb Zadkine’a pokazane są dzieła innych rzeźbiarzy, a także obrazy, grafiki i nagrania powstałe w XX wieku i współcześnie, wszystkie stworzone w duchu sztuki prymitywnej. W sztuce prymitywnej i naiwnej Zadkine widział nie brak znajomości techniki, ale prawdziwą relację ze światem. Relację, której poszukiwali w swojej twórczości Zadkine i mu współcześni, prezentowani na wystawie fowiści i neoprymitywiści, a także współcześni twórcy.

L’âme primitive, do 27 lutego 2021 r.

Musée Zadkine, 100bis rue d’Assas, metro Vavin

8. Vogue Paris 1920–2020

.Wystawa w muzeum mody w Palais Galliera przedstawia sto lat historii paryskiego wydania magazynu „Vogue”. „Vogue Paris” jest najstarszym nadal wydawanym francuskim magazynem poświęconym modzie. Od początku swojego istnienia odgrywał ważną rolę w kreowaniu stylu, promując nowe kolekcje i będąc odzwierciedleniem tendencji panujących w światowej stolicy mody. Wystawa „Vogue Paris 1920–2020” przedstawia sylwetki redaktorów naczelnych magazynu, ilustratorów i fotografów, a także współpracujących z magazynem projektantów. Oprócz historycznych okładek „Vogue’a” i najlepszych fotografii, które wykonano na zamówienie czasopisma, na wystawie można zobaczyć również kilka kreacji haute couture i prêt-à-porter.

Vogue Paris 1920-2020, do 30 stycznia 2022 r.

Palais Galliera, 10 avenue Pierre 1er de Serbie (16. dzielnica), metro Iéna

9. Les flammes. L’âge de la céramique

.W Musée d’Art Moderne trwa wystawa poświęcona ceramice, od epoki neolitu po czasy współczesne. Eksponaty, pochodzące z różnych epok i kultur i mające różne zastosowanie, przedstawiane są w kontekście ich punktów wspólnych i inspiracji współczesnych twórców ceramiką pochodzącą z dawniejszych epok. Współczesna ceramika prezentowana jest na wystawie również w kontekście jej różnorodności, zarówno pod względem techniki, jak i zastosowania – od użytkowego, poprzez dekoracyjne, po niosące przesłanie zamierzone przez artystę.

Les flammes. L’âge de la céramique, do 6 lutego 2022 r.
Musée d’Art Moderne de Paris, 11 avenue du Président Wilson (16. dzielnica), metro Alma-Marceau.

10. Lumières du Liban

.W Institut du Monde Arabe trwa wystawa poświęcona libańskiej sztuce współczesnej. Instytut chce, poprzez pokazanie sceny artystycznej Libanu od 1950 r. po czasy obecne, oddać hołd libańskim twórcom w rok po eksplozji w porcie w Bejrucie. Wystawa „Lumières du Liban” pokazuje twórczość libańskich artystów współczesnych w kraju i na emigracji, świadcząc o ich kreatywności i o trwałości sztuki Libanu. Institut du Monde Arabe ma w swoich zbiorach największą w Europie kolekcję współczesnej sztuki arabskiej, z niemal 600 dziełami sztuki libańskiej. Wystawa „Lumières du Liban” jest okazją do zobaczenia ponad stu spośród nich, wykonanych przez 55 najbardziej znaczących libańskich artystów.

Lumières du Liban, do 2 stycznia 2022 r.
Institut du Monde Arabe, 1 rue des Fossés Saint-Bernard (5. dzielnica), metro Jussieu.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 listopada 2021