Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2019

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2019

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Nuit blanche

.Tegoroczna edycja Nuit blanche – wydarzenia, które od kilkunastu lat cieszy się ogromną popularnością zarówno w Paryżu, gdzie zostało zainicjowane, jak i w innych miastach francuskich i europejskich – odbędzie się 5 października. W tę noc francuska stolica stanie się wielką galerią sztuki nowoczesnej. Trasa wiodąca przez najbardziej, lecz także mniej znane miejsca Paryża obfituje w instalacje świetlne czy monumentalne dzieła. To propozycja odkrycia nowego oblicza Ville Lumière.

W tym roku motywem przewodnim jest ruch. Dlatego ulicami miasta tej nocy przejdzie parada artystów, organizowany jest bieg na 8-kilometrowej trasie, prowadzącej przez najpopularniejsze miejsca wydarzeń kulturalnych, a dla rowerzystów przygotowana jest rozświetlona trasa między Pantin a La Villette.

Nuit blanche, noc z 5 na 6 października 2019, godz. 19:00–7:00 

2. Koncert w Bibliotece Polskiej

.W Bibliotece Polskiej z okazji 120. rocznicy urodzin Jana Adama Maklakiewicza odbędzie się koncert w wykonaniu Maklakiewicz Ensemble. W programie m.in. pieśni na sopran i fortepian, wśród których wykonane zostaną „Kołysanka” i „Zniknę z oczu wam jak ptak”, a także utwory brata kompozytora, Franciszka Maklakiewicza. Wyjątkowy koncert, w miejscu tak ważnym dla polskiej kultury w Paryżu, organizowany jest pod patronatem Instytutu Polskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Concert de Musique Polonaise – Maklakiewicz Ensemble, 2 października 2019, godz. 19:00. Bibliothèque Polonaise de Paris, 6 quai d’Orléans (4. dzielnica, Wyspa św. Ludwika), metro Pont Marie

3. Toulouse-Lautrec w Grand Palais

.Od 9 października można oglądać ponad 200 dzieł Henriego Toulouse-Lautreca zebranych w Grand Palais. Przedstawiane na wystawie plakaty, litografie i ilustracje postimpresjonisty to obraz bohemy dziewiętnastowiecznego Paryża, nocnego życia miasta i przeróżnych aspektów egzystencji ówczesnego społeczeństwa.

Celem organizatorów wystawy jest pokazanie przekroju twórczości artysty wykraczającego daleko poza „kulturę Montmartre”, do której według nich redukowane były poprzednie ekspozycje poświęcone twórcy. Oprócz ukazania dzieł i twórczości chcą również przedstawić ciekawą postać Henriego Toulouse-Lautreca.

Toulouse-Lautrec, od 9 października 2019 do 27 stycznia 2020. Grand Palais, 3 Avenue du Général Eisenhower (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau

4. Kino Visegrad. 30 ans après la chute du Rideau de Fer

.Poprzez serię projekcji i debat z realizatorami stowarzyszenie Kino Visegrad zaprasza do zobaczenia, jakie zmiany zaszły w społeczeństwach polskim, węgierskim, słowackim i czeskim po roku 1989. 

To okazja do odkrycia utalentowanych twórców, a także kierunków w kinie Europy Środkowej. W programie: nominowany do Oscara „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki, „Cooking History” Petera Kerekesa ze Słowacji, „It’s not the time of my life” Szabolcsa Hajdu z Węgier i „Quand la guerre arrive” Jana Geberta z Czech.

Kino Visegrad. 30 ans après la chute du rideau de fer, 18–20 października 2019. rezerwacje: kinovisegrad@gmail.com  „Królik po berlińsku” – 18.10, godz. 19:00, Auditorium de la Ville de Paris, 5 Quai de l’Hôtel de ville (4. dzielnica), metro Pont Marie. „It’s not the time of my life” – 19.10, godz. 19:00, Institut Hongrois de Paris, 92 Rue Bonaparte (6. dzielnica), metro Saint-Sulpice. „Quand la guerre arrive” – 20.10, godz. 16:00, Cinéma Les 3 Luxembourg, 67 Rue Monsieur le Prince (6. dzielnica), RER Luxembourg. „Cooking History” – Centre tchèque de Paris, 18 Rue Bonaparte (6. dzielnica), metro Saint-Germain-des-Prés.

5. Mondrian figuratif

.Wystawa w Musée Marmottan Monet poświęcona jest sztuce figuratywnej Pieta Mondriana. Współzałożyciel grupy De Stijl, twórca neoplastycyzmu, najbardziej znany jest ze swoich obrazów abstrakcyjnych, przedstawiających czerwone, żółte i niebieskie kwadraty. Na ekspozycji odkrywającej mniej znaną twórczość Mondriana wystawione są obrazy wybrane przez samego artystę w latach 20. dla największego kolekcjonera jego dzieł, Salomona B. Slijpera. Pejzaże, portrety, martwa natura, naznaczone impresjonizmem i symbolizmem, czynią z Mondriana jednego z największych mistrzów sztuki figuratywnej XX wieku. Musée Marmottan Monet zaprasza do odkrycia oblicza artysty innego niż zwykle ukazywane na wystawach poświęconych jego twórczości.

Mondrian figuratif, do 26 stycznia 2020 r., wtorek – niedziela, godz. 10:00–18:00. Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis Boilly (16. dzielnica), metro La Muette

6. Hevhetiafest

.Hevhetiafest będzie trwał od 7 do 15 października w najciekawszych lokalach Paryża. Pierwsza paryska edycja festiwalu cieszącego się bardzo dużą popularnością m.in. wśród Słowaków to zaproszenie do odkrycia nowej sceny jazzowej w Polsce, Czechach, Norwegii i na Słowacji.

W Le Duc des Lombards 7 października zagrają Otto Hejnic Trio z Czech i Słowacji oraz Krzysztof Kobyliński. 9 października w Sunset Sunside Jazz Club będą koncertować Nebula Machina z Francji oraz duet: David Kollar ze Słowacji i Arve Henriksen z Norwegii. 12 października w Paris-Prague Jazz Club zagrają David Kollar, Zbigniew Chojnacki oraz Past Present z Norwegii.

18 października w kościele Saint-Germain-des-Prés odbędzie się koncert chóru Voces Gregorianae Cassovienses przy akompaniamencie Krzysztofa Kobylińskiego.

Hevhetiafest, od 7 do 15 października 2019. Le Duc des Lombards, 42 rue des Lombards (1. dzielnica), metro Châtelet. Sunset Sunside Jazz Club, 60 rue des Lombards (1. dzielnica), metro Châtelet. Paris-Prague Jazz Club, 18 rue Bonaparte (6. dzielnica), metro Saint-Germain des Prés. Koncert 18 października 2019, godz. 20:30. Eglise Saint-Germain-des-Prés, 3 place Saint-Germain des Prés, metro Saint-Germain des Prés

7. W obiektywie Aznavoura

.W pierwszą rocznicę śmierci Charles’a Aznavoura do największych kin wchodzi film „Le regard de Charles”. Produkcja, zmontowana z archiwalnych nagrań wykonanych przez samego Aznavoura, połączona z jego muzyką i dziennikiem czytanym przez Romaina Durisa, stanowi hołd dla jednego z najwybitniejszych francuskich piosenkarzy. To także inne oblicze Aznavoura, kiedy jako gwiazda muzyki, ale także filmów, w których grał rozpoznawalne role, artysta zajmuje miejsce z dala od reflektorów, po drugiej stronie kamery, aby przedstawić świat ze swojej własnej perspektywy. 

Film „Le regard de Charles”, w kinach od 2 października 2019

8. „Don Carlo” w Opéra Bastille

.Od 25 października w paryskiej Opéra Bastille będzie można oglądać adaptację „Don Carlosa” Giuseppe Verdiego w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Przedstawiona zostanie wersja włoska, w której geniusz Verdiego ukazuje się jeszcze wyraźniej niż w oryginalnej, francuskiej wersji.

Opera, powstała na podstawie dramatu Friedricha Schillera, to rodzinne konflikty, ale przede wszystkim polityczne perturbacje panujące w XVI-wiecznej Hiszpanii i Francji. 

Doskonała obsada (podczas spektakli od 25.10 do 11.11 partie Elżbiety de Valois śpiewać będzie Aleksandra Kurzak) i mistrzowskie ukazanie psychiki człowieka wobec odziedziczonej władzy. Spektakl, który trzeba zobaczyć.

„Don Carlo”, od 25 października do 23 listopada 2019. Opéra Bastille, Place de la Bastille (12. dzielnica), metro Bastille

9. Tolkien, voyage en terre du milieu

.Wystawa w Bibliotece Narodowej poświęcona Tolkienowi jest największą, jaka kiedykolwiek powstała na temat twórczości i niezwykłej postaci tego pisarza.

Pozwala odkryć świat stworzony przez Tolkiena w jego książkach, z krajobrazami, postaciami i ich językami. Centralną częścią ekspozycji są oryginalne manuskrypty i rysunki autora „Władcy Pierścieni”.

Wystawie, zorganizowanej we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, towarzyszy cykl wykładów na temat twórczości Tolkiena, które zostaną wygłoszone przez specjalistów oraz wnuka pisarza. 

Tolkien, voyage en terre du milieu, od 22 października 2019 do 16 lutego 2020. Bibliothèque François-Mitterrand, Quai François Mauriac (13. dzielnica), metro Bibliothèque François-Mitterrand

10. Zwiedzanie Tour Saint-Jacques

.Do 3 listopada 2019 r. można zwiedzać wieżę Saint Jacques, ostatni zachowany fragment gotyckiego kościoła św. Jakuba, wzniesionego w X wieku na drodze pielgrzymkowej do Santiago de Compostela. Sama wieża, utrzymana w stylu gotyku płomienistego, powstała w XVI wieku i jako jedyna przetrwała rewolucję francuską. Od tego czasu dzwonnica służyła m.in. jako ozdoba pierwszego w Paryżu parku publicznego czy laboratorium meteorologiczne. 

Zwiedzanie tego historycznego miejsca z przewodnikiem organizowane jest przez stowarzyszenie Des Mots et Des Arts przy wsparciu paryskiego merostwa.

Tour St Jacques, Square de la Tour Saint-Jacques, metro Châtelet. Weekendy do 3 listopada 2019. Zapisy: [LINK].

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 września 2019