Julia MISTEWICZ Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2020

Julia MISTEWICZ Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2020

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Visage(s) d’Europe

.Na wystawie fotografii Visage(s) d’Europe, wokół Square de la Tour Saint-Jacques, można zobaczyć zdjęcia wykonane przez trzynastu europejskich fotografów. Wśród nich jest Magda Kuca i jej seria „Slavic Bestiary”. Wystawa dzieł fotografów z różnych krajów prezentuje różnorodność Europy, osobiste historie i tradycje narodów. Jest to wspólne dziedzictwo zróżnicowanej Europy w uniwersalnym języku sztuki fotografii. Wystawa powstała dzięki współpracy z zagranicznymi instytutami kultury w Paryżu.

Visage(s) d’Europe, do 6 września 2020 r.
Grilles du Square de la Tour Saint-Jacques, 39 rue de Rivoli (4. dzielnica), metro: Châtelet

2. Musée Delacroix

.W te wakacje bezpłatnie można zwiedzać Musée Delacroix. Mieszczące się w pracowni Eugène’a Delacroix i poświęcone mu muzeum jest miejscem stworzonym przez ceniących go artystów, takich jak Paul Signac czy Edouard Vuillard. Samo miejsce, gdzie zbiory są wystawiane, jest bardzo urokliwe. Położona w sercu Paryża, jednak schowana, spokojna pracownia artysty znajduje się w zabytkowym budynku z ogrodem.

Musée national Eugène Delacroix, otwarte codziennie oprócz wtorków, w godz. 9:30–17:30. 6 rue de Fürstenberg (6. dzielnica, Saint-Germain-des-Prés), metro: Saint-Germain-des-Prés

3. Cœurs. Du romantisme dans l’art contemporain

.W Musée de la Vie romantique można oglądać dzieła trzydziestu artystów współczesnych przedstawiające serce jako wyraz miłości. Wystawa „Cœurs. Du romantisme dans l’art contemporain” to otwarcie muzeum na dzieła wykraczające poza XIX wiek i prześledzenie wpływu epoki romantyzmu na sztukę współczesną. Ekspozycja poświęcona przedstawieniu serca w sztuce komponuje się w wystawę stałą, z romantycznymi dziełami literackimi i malarskimi, w których częstym motywem były uczucia.

Cœurs. Du romantisme dans l’art contemporain, przedłużona do 13 września 2020 r. Musée de la Vie romantique, 16 rue Chaptal (9. dzielnica), metro: Blanche

4. Jardin des Plantes

.Stworzony w XVII wieku Jardin des Plantes to pierwszy park publiczny we francuskiej stolicy i główny ogród botaniczny miasta. Duża przestrzeń, którą zajmuje, bardziej jako park niż ogród, sprawia, że jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer. W Jardin des Plantes warto zobaczyć szczególnie ogród alpejski i ogród irysów. Znajdują się tam też palmiarnia oraz drugi najstarszy ogród zoologiczny na świecie, a w zabytkowym pawilonie mieści się Muzeum Historii Naturalnej. Jardin des Plantes było jednym z ulubionych miejsc spacerów C.K. Norwida, o którym wspominał w swoich listach z Paryża.

Jardin des Plantes, 57 rue Cuvier (5. dzielnica), metro Gare d’Austerlitz

5. Champs-Élysées. Histoire et perspectives

.Wystawa w Pavillon de l’Arsenal, poświęcona Polom Elizejskim, przedstawia rezultaty badań nad „najpiękniejszą aleją świata”, prowadzonych przez grupę kilkudziesięciu historyków, inżynierów i artystów, francuskich i zagranicznych. „Champs-Élysées. Histoire et perspectives” opowiada ponad 300-letnią historię alei, jej ewolucję, wygląd obecny, a także analizuje wizje jej zmiany w kontekście dzisiejszych wyzwań. Wszystko to jest pokazane na zdjęciach i w filmach.

Wystawa wpisuje się w coraz większą świadomość konieczności wprowadzenia zmian urbanistycznych w wyglądzie Pól Elizejskich i debatę nad nową wizją alei, również w kontekście społecznym i ekologicznym.

Champs-Élysées. Histoire et perspectives, do 6 września 2020 r.
Pavillon de l’Arsenal, 21 boulevard Morland (4. dzielnica), metro: Sully-Morland

6. James Tissot (1836–1902), l’ambigu moderne

.Wystawa w Musée d’Orsay poświęcona jest urodzonemu w Nantes i tworzącemu po obu stronach kanału La Manche Jamesowi Tissotowi, artyście niejednoznacznemu i fascynującemu.

Pokazuje tematy drogie twórcy, a także różnorodność technik wykonania jego dzieł. Wystawa poświęcona artyście to dzieła prezentowane w artystycznym i społecznym kontekście epoki. To elegancki świat Jamesa Tissota, przedstawiający francuskie i angielskie wyższe sfery XIX wieku.

James Tissot (1836-1902), l’ambigu moderne, do 13 września 2020 r.
Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica)

7. Harper’s Bazaar. Premier magazine de mode

.Wystawa poświęcona słynnemu amerykańskiemu magazynowi modowemu „Harper’s Bazaar” położona jest w odnowionych galeriach mody Musée des Arts Décoratifs. Kreacje największych projektantów pochodzące ze zbiorów muzeum przedstawiane są w kontekście ich pojawiania się w amerykańskim magazynie. Wystawa przedstawia też fotografie i ilustracje, które pojawiły się na łamach magazynu. Niektóre z nich są ikoniczne. Do niedoścignionej estetyki „Harper’s Bazaar” przyczynili się tacy artyści, jak Andy Warhol, Salvador Dali czy Man Ray.

Harper’s Bazaar. Premier magazine de mode, przedłużone do 4 stycznia 2021 r. Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro: Palais Royal-Musée du Louvre

8. Louis de Funès w Cinémathèque française

.Louis de Funès to niewątpliwie jeden z największych francuskich komików wszech czasów, a jego gesty i mimika przeszły do legendy kina. W Cinémathèque française trwa poświęcona mu wystawa. Opowiada jego ewolucję artystyczną, od pianisty jazzowego do jednego z najbardziej znanych francuskich aktorów.

Pokazuje także jego źródła inspiracji, metody pracy i to, co tworzyło jego grę aktorską: mimikę, taniec, gesty i dźwięk.
Wystawie towarzyszy program projekcji filmów, w których grał Louis de Funès. W sierpniu będzie można obejrzeć m.in. „Skrzydełko czy nóżka” czy kultowego „Żandarma z Saint-Tropez”.

Louis de Funès, przedłużone do 31 maja 2021 r.
Cinémathèque française, 51 rue de Bercy (12. dzielnica), metro Bercy

9. Esprit es-tu là? Les peintres et les voix de l’au-delà

.Ciekawą wystawę proponuje Musée Maillol. Ekspozycja „Esprit es-tu là? Les peintres et les voix de l’au-delà” przedstawia twórczość artystów pochodzących z północy Francji, należących do ubogiego środowiska, górników czy hydraulików, których do malowania wzywać miały słyszane przez nich głosy nadprzyrodzone. Tak właśnie powstała seria niezwykłych dzieł o dużej wartości artystycznej, nawiązujących do motywów chrześcijaństwa, hinduizmu, inspirowanych Orientem czy starożytnym Egiptem. Wystawa przedstawia fenomen spirytyzmu w społeczeństwie, szczególnie artystycznym i intelektualnym XIX wieku.

Współorganizatorem ekspozycji jest LaM – Lille Métropole Musée d’art moderne, d’art contemporain et d’art brut, Villeneuve d’Ascq.

Esprit es-tu là? Les peintres et les voix de l’au-delà, do 1 listopada 2020 r.
Musée Maillol, 59-61 rue de Grenelle, metro Rue du Bac

10. Otto Freundlich (1878–1943), la révélation de l’abstraction

.W Musée de Montmartre można zobaczyć wystawę poświęconą twórczości Ottona Freundlicha. Pionier abstrakcji, artysta zaangażowany i wizjonerski, który przez swoje żydowskie pochodzenie staje się ofiarą terroru drugiej wojny światowej. Organizatorzy wystawy podkreślają, że poprzez osobistą historię artysty jego twórczość niesie silne przesłanie humanizmu, będąc syntezą między sztuką, filozofią i polityką.

Wystawa pokazuje również rolę, którą odegrał Otto Freundlich w koncepcji sztuki nowoczesnej.

Otto Freundlich (1878–1943), la révélation de l’abstraction, do 31 stycznia 2021 r. Musée de Montmartre, 12 rue Cortot (18. dzielnica, Montmartre), metro: Lamarck – Caulaincourt

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 lipca 2020