Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2020

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2020

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Le Grand opéra, le spectacle de l’Histoire

.Wystawa przygotowana we współpracy francuskiej Biblioteki Narodowej i Opery Paryskiej wpisuje się w obchody 350-lecia Opery Narodowej. Gromadzi dokumenty pochodzące z Biblioteki Narodowej, świadczące o rozwoju Opery Garnier w epoce romantyzmu. Obrazy, projekty dekoracji i manuskrypty muzyczne to historia i dziedzictwo francuskiej opery.

Le Grand opéra, le spectacle de l’Histoire, do 2 lutego 2020 r., godz. 10:00–17:00Bibliothèque-Musée de l’Opéra, 8 rue Scribe (9. dzielnica), metro Opéra

2. Barbara Hepworth w Musée Rodin

.Musée Rodin we współpracy z brytyjską Tate przygotowało wystawę poświęconą twórczości Barbary Hepworth. Widzowie mogą obejrzeć abstrakcyjne i „poetyckie” rzeźby jednej z głównych artystek brytyjskich XX wieku, która zrewolucjonizowała rzeźbę w poszukiwaniu nowej wrażliwości estetycznej.

Barbara Hepworth, do 22 marca 2020 r., wtorek – niedziela, godz. 10:00–18:30Musée Rodin, 77 rue de Varenne (7. dzielnica), metro Varenne.

3. Marche et démarche. Une histoire de la chaussure

.W Musée des Arts Décoratifs prezentowana jest wystawa, która przez przedstawienie historii butów opowiada, jak ten oczywisty element ubioru spaja się z poszczególnymi epokami, warstwami społecznymi i kulturami. Podczas wystawy można zobaczyć obuwie z różnych krajów i cywilizacji, z różnych epok (w tym buty Marii Antoniny), ale również odpowiadające tematyce fotografie, filmy i reklamy. Wystawa przygotowana jest we współpracy z Galeries Lafayette.

Marche et démarche. Une histoire de la chaussure, do 23 lutego 2020 r.Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli, metro Palais Royal Musée du Louvre

 

 

 

Église Saint-Sulpice, 2 rue Palatine (6. dzielnica), metro Saint-Sulpice

4. Zwiedzanie Saint-Sulpice

.W St. Sulpice przygotowany jest bogaty program zwiedzania, który pozwoli lepiej poznać kościół pełniący od pożaru Notre Dame funkcję katedry. Organizatorzy proponują kilka tematów, podzielonych według dni miesiąca. W programie znajduje się m.in. oprowadzenie wokół obrazów Delacroix, kaplic i rzeźb, a także zwiedzanie krypty. Zaplanowane jest także zwiedzanie w języku angielskim, połączone z koncertem organowym.

Przedsięwzięcie organizuje stowarzyszenie Art Culture et Foi-Paris.

5. Pierre Soulages w Luwrze

.Z okazji setnych urodzin jednego z najważniejszych przedstawicieli francuskiej abstrakcji zorganizowano wystawę „Soulages au Louvre”, podczas której zaprezentowane zostaną dzieła powstałe od 1946 r. Tym samym wydarzenie oferuje przegląd ponad 70-letniego rozwoju sztuki stale tworzącego artysty. Uczestnicy mogą porównać i zobaczyć na jednej wystawie dzieła najbardziej znane, pochodzące z muzeów francuskich i zagranicznych, a także te, które dopiero powstały.

Soulages au Louvre, do 9 marca 2020 Louvre, rue de Rivoli, metro Palais Royal Musée du Louvre

6. Picasso. Tableaux magiques

.W Muzeum Picassa zebrano kolekcję dzieł artysty z całego świata, stworzonych przez niego w latach 1926–1930. To ten właśnie zbiór, w którym artysta eksperymentował z różnymi technikami i figurami i którym rozpoczął nowy rozdział swojej twórczości, został określony przez krytyka sztuki, Christiana Zervosa, jako obrazy magiczne.

Picasso. Tableaux magiques, do 23 lutego 2020 r.Musée National Picasso, 5 rue de Thorigny (3. dzielnica), metro Chemin Vert

7. Secesyjna kamienica w centrum Paryża

.Podziwiając wieżę Eiffla między ulicami odchodzącymi z avenue Rapp, rzadko zauważamy, że za naszymi plecami znajduje się perła secesyjnej architektury – kamienica projektu Jules’a Lavirotte’a. W 1900 roku po raz pierwszy stanął w Paryżu budynek – kamienica przy 29 avenue Rapp – pokryty tak wielką ilością ceramiki. Warto zarówno przyjrzeć się szczegółom, jak i objąć wzrokiem cały budynek.

29 avenue Rapp, metro École-Militaire

8. Hors Pistes

.Tegoroczna 14. edycja Hors Pistes wpisuje się w obchody rocznicy pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Festiwal w wyjątkowy sposób przedstawia odbicie aktualnych tematów publicznych w sztuce nowoczesnej. To połączenie poezji, nauki i fantastyki. Poruszone zostaną również zagadnienia, takie jak plany kolejnych badań kosmicznych czy ślady pozostawiane przez człowieka w przestrzeni kosmicznej, jak ten sprzed 50 lat.

Festival Hors Pistes. La Lune: Zone Imaginaire à Défendre, od 18 stycznia do 3 lutego 2020 r.Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau

9. Charlie Chaplin, l’homme-orchestre

.W Filharmonii Paryskiej można zwiedzać wystawę poświęconą Charliemu Chaplinowi. Ekspozycja skupia się na wykorzystaniu przez Chaplina muzyki w jego twórczości, a także jej związku z tańcem i gestami. Poprzez ukazanie filmów, manuskryptów i sprzętów używanych przez Chaplina wydarzenie kładzie nacisk na wyjątkową rolę muzyki w kinematografii.

Charlie Chaplin, l’homme-orchestre, do 26 stycznia 2020 Philharmonie de Paris, 221 Avenue Jean Jaurès (19. dzielnica), metro Porte de Pantin

10. Château de Vincennes

.Znajdujący się w podparyskim Vincennes zamek powstał w XII wieku na zlecenie Ludwika VII jako rezydencja królewska wykorzystywana w czasie polowań w pobliskim lesie Vincennes. Pełniąca funkcję wypoczynkowe i obronne fortyfikacja w XVI wieku została przeznaczona na więzienie Henryka IV Burbona, a także Denisa Diderota. Udostępniono do zwiedzania wysoki na ponad 50 metrów, najwyższy średniowieczny donżon, komnaty Karola V i piękną kaplicę reprezentującą gotyk płomienisty.

Château de Vincennes, możliwość zwiedzania codziennie w godz. 10:00–17:00 Avenue de Paris (Vincennes), metro Château de Vincennes

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 grudnia 2019