Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2023

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2023

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Splendeurs des oasis d’Ouzbékistan

.W Luwrze trwa wystawa poświęcona sztuce i kulturze Uzbekistanu. Niektóre z prezentowanych eksponatów należą do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Można zobaczyć również dzieła, które do tej pory nigdy nie opuściły Uzbekistanu i zostały specjalnie odrestaurowane na potrzeby wystawy: malowidła ścienne z pałacu ambasadorów z Samarkandy czy przedmioty ze złota, srebra lub porcelany. 130 eksponatów, również wypożyczonych z innych europejskich muzeów, świadczy o harmonijnym połączeniu wielu kultur, na których styku znajduje się Uzbekistan. 

Splendeurs des oasis d’Ouzbékistan, do 6 marca 2023 r. Musée du Louvre, rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais Royal – Musée du Louvre

2. Afghanistan, ombres et légendes

.W Musée Guimet trwa wystawa poświęcona wykopaliskom archeologicznym w Afganistanie. Wystawa „Afghanistan, ombres et légendes” została zorganizowana z okazji setnej rocznicy powołania Francuskiej Delegacji Archeologicznej w Afganistanie (DAFA) i pokazuje odkrycia archeologiczne oraz relacje naukowe między Francją a Afganistanem. Wystawa podkreśla również wartość zagrożonego obecnie afgańskiego dziedzictwa materialnego. 

Afghanistan, ombres et légendes, do 6 lutego 2023 r. Musée national des arts asiatiques – Guimet, 6 Place d’Iéna (16. dzielnica), metro Iéna

3. Kimono

.Musée du Quai Branly poświęciło natomiast wystawę kimonu. Opowiada historię i rolę tego stroju jako tradycyjnego stroju Japonii, noszonego niezależnie od klasy społecznej, symbolizującego japońską kulturę, ale również jako stroju, który stał się popularny na całym świecie dzięki obecności w kulturze masowej. Podkreśla ponadczasowość kimona, ukazując kreacje współczesnych japońskich projektantów. Wystawa została przygotowana przez Victoria and Albert Museum w Londynie.

Kimono, do 28 maja 2023 r. Musée du Quai Branly – Jacques Chirac, 37 quai Jacques Chirac (7. dzielnica), RER Pont de l’Alma.

4. Groupe des Six w Filharmonii

.Weekend 26–29 stycznia będzie w Filharmonii Paryskiej poświęcony utworom Grupy Sześciu. Grupa kompozytorów działała od 1916 do 1921 roku, zebrana wokół Erika Satiego i Jeana Cocteau. Artyści tworzący grupę chcieli przeciwstawić się tradycyjnej muzyce, zwłaszcza wagnerowskiej, i tworzyć muzykę prostą i dowcipną. Ich miejscem spotkań stał się paryski kabaret Le Bœuf sur le toit. W Filharmonii Paryskiej będzie można wysłuchać utworów poszczególnych muzyków tworzących Grupę Sześciu. 

Program: [LINK]. Philharmonie de Paris, 221 avenue Jean Jaurès (19. dzielnica), metro Porte de Pantin.

5. Wystawy w Fondation Cartier-Bresson

.W Fondation Cartier-Bresson niemal do końca stycznia można oglądać dwie wystawy. 

Pierwsza, „Réconciliation”, zorganizowana z okazji inauguracji nowych przestrzeni muzealnych w fundacji, pokazuje jednocześnie fotografie Martina Parra i Henriego Cartiera-Bressona, wykonane na północy Anglii. Obaj fotografowie podkreślali dzielące ich twórczość różnice. Wystawa ma na celu pokazanie, że oprócz różnic są również punkty wspólne w dorobku obu fotografów, jak uwiecznianie na zdjęciach klasy średniej w północnej Anglii, choć w innym stylu i epoce. 

Druga wystawa, „Laboratoire des formes”, poświęcona jest twórczości amerykańskiej fotograf Jan Groover. Wykorzystująca w fotografii motywy obecne w malarstwie, jak martwa natura, artystka miała znaczny wpływ na traktowanie fotografii w kolorze jako sztuki.

Wystawy „Réconciliation” i „Laboratoire des formes”, do 29 stycznia 2023 r. Fondation Henri Cartier-Bresson, 79 rue des Archives (3. dzielnica), metro Arts et Métiers.

6. L’encre en mouvement. Une histoire de la peinture chinoise au XXe siècle

.W poświęconym sztuce azjatyckiej Musée Cernuschi trwa wystawa chińskiego malarstwa XX w. W zbiorach tego muzeum znajduje się jedna z najważniejszych europejskich kolekcji chińskiego malarstwa nowoczesnego i współczesnego. Po raz pierwszy dzieła te prezentowane są w ramach tego typu wystawy. Obrazy te, wykonane atramentem, nieodporne na światło, nie mogą być pokazywane na ekspozycji stałej. Trwająca właśnie wystawa przedstawia ewolucję chińskiego malarstwa w różnych okresach XX wieku, a także wpływy, jakie wywarły na nie wymiany międzykulturowe. 

L’encre en mouvement. Une histoire de la peinture chinoise au XXe siècle, do 5 marca 2023 r.
Musée Cernuschi, 7 avenue Vélasquez (8. dzielnica), metro Monceau

7. Program Théâtre des Champs-Élysées

Théâtre des Champs-Élysées.
Fot. Wikimedia.

.W styczniu warto zwrócić uwagę na program Théâtre des Champs-Élysées. Od 2 do 5 stycznia wystąpi tam zespół baletowy Ukraińskiej Opery Narodowej. Występujący po raz pierwszy od początku wojny zespół zaprezentuje balet Giselle. 10 stycznia orkiestra symfoniczna Les Siècles pod batutą François-Xaviera Rotha wykona utwory francuskich kompozytorów, m.in. Debussy’ego czy Ravela. 11 stycznia paryska Orkiestra Kameralna wykona utwory Strawińskiego, Mozarta i Straussa. 15 stycznia natomiast będzie można wysłuchać Requiem Mozarta w wersji na chór i fortepian. 

Program: [LINK]. Théâtre des Champs-Élysées, 15 avenue Montaigne (8. dzielnica), metro Alma-Marceau.

8. Louis Boulanger, peintre rêveur

.W Domu Victora Hugo można zobaczyć wystawę poświęconą Louisowi Boulangerowi. Artysta, należący do kręgu malarzy romantycznych, był bliski Victorowi Hugo. Urządzone w domu pisarza muzeum posiada w swoich zbiorach kolekcję 190 dzieł Louisa Boulangera. Wystawa „Louis Boulanger, peintre rêveur”, na której można zobaczyć część z nich, jest w całości poświęcona malarzowi; pokazuje różnorodność i złożoność jego twórczości. Część wystawy prezentuje również postać Louisa Boulangera jako czołowego reprezentanta świata sztuki i kultury w XIX wieku i jego kontakt z pisarzami takimi jak Aleksander Dumas czy Balzac.

Louis Boulanger, peintre rêveur, do 5 marca 2023 r. Maison de Victor Hugo, 6 Place des Vosges (4. dzielnica), metro Bastille.

9. Francisco Tropa. Le poumon et le cœur

.W Musée d’Art Moderne do 29 stycznia można oglądać wystawę Francisca Tropy, jednego z czołowych portugalskich rzeźbiarzy współczesnych. Rzeźbom Francisca Tropy, które odnoszą się do motywów z antyku, nauk ścisłych, technik bądź historii sztuki, towarzyszą często fotografie i nagrania wykonane przez artystę. Wystawa w Musée d’Art Moderne pokazuje cykl współczesnych rzeźb, będących odzwierciedleniem refleksji artysty o ruchu, czasie i cyklach natury.

Francisco Tropa. Le poumon et le cœur, do 29 stycznia 2023 r. Musée d’Art Moderne, 11 avenue du Président Wilson (16. dzielnica), metro Iéna

10. Fabrice Hyber. La Vallée

.Wystawa w Fondation Cartier pour l’art contemporain przedstawia twórczość francuskiego artysty współczesnego Fabrice’a Hybera. W przestrzeniach muzealnych, urządzonych przez artystę w stylu imitującym wystrój szkoły, prezentowane jest 60 obrazów Fabrice’a Hybera, z czego kilkanaście namalowanych specjalnie na tę wystawę. Artysta łączy w swoich obrazach nawiązania do różnych sfer życia, od kwestii związanych z biologią czy neuronauką po uczucia i relacje. 

Fabrice Hyber. La Vallée, do 30 kwietnia 2023 r. Fondation cartier pour l’art contemporain, 261 boulevard Raspail (14. dzielnica), metro Denfert-Rochereau

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 grudnia 2022