Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2020

Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2020

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: W czerwcu zapraszamy do lektury rekomendacji oferty wirtualnej (z powodu pandemii koronawirusa) tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Centre des monuments nationaux

.Centre des monuments nationaux proponuje m.in. wirtualne zwiedzanie zabytków Francji (np. zamku w Maisons-Laffitte), poznanie historii miejsc wpisanych do krajowego rejestru zabytków czy związanych z nimi ciekawostek. Na kanale YouTube Centre des Monuments Nationaux można obejrzeć reportaże na temat renowacji obiektów historycznych oraz filmy ukazujące zabytkowe budowle z lotu ptaka.

https://www.monuments-nationaux.fr/

2. Des Racines & des Ailes

.Reportaże „Des Racines & des Ailes” poświęcone są historii i przyrodzie Francji. Łączą przeszłość i teraźniejszość francuskich regionów w opowieści o osobach dbających o ich dziedzictwo historyczne, kulturalne, kulinarne i rzemieślnicze. Ukazują jednocześnie najbardziej symboliczne miejsca Francji, a także stowarzyszenia dbające o utrzymanie i konserwację dóbr kultury.


Des Racines et des Ailes, w każdą środę, godz. 21:05, France 3, https://www.france.tv/

3. Paryski street art

.Spędzając czas na świeżym powietrzu, warto połączyć trasę spaceru z odwiedzeniem któregoś z licznych paryskich murali, przedstawionych na stronie internetowej Street Art Cities. Murale w Marais, portrety sławnych postaci w Dzielnicy Łacińskiej czy słynąca ze street artu trzynasta dzielnica to miejsca warte zobaczenia.

https://paris.streetartcities.com

4. Dammann Frères

.Dammann Frères to stara paryska marka oferująca bardzo szeroki wybór herbat. Wśród nich znajdziemy oryginalne połączenia, a także te typowo paryskie, których aromat przywołuje na myśl spacer po Ogrodzie Luksemburskim czy herbaciarnie w Dzielnicy Łacińskiej. Butiki Dammann Frères są już w Paryżu otwarte. Istnieje również możliwość zamówienia herbaty z dostawą.

5. A la recherche des œuvres disparues

.Wśród paryskich muzeów, które ponownie przyjmują odwiedzających, jest Fondation Giacometti. Pierwsza otwarta po kwarantannie wystawa, „A la recherche des œuvres disparues”, poświęcona jest zaginionym bądź zniszczonym dziełom artysty. Można oglądać dokumenty dotyczące prac autora, szkice, odtworzone na ich podstawie i zrekonstruowane rzeźby, a także inne eksponaty ze zbiorów muzeum.

Zwiedzanie muzeum jest możliwe tylko przy dostosowaniu się do ścisłych wymogów sanitarnych. Zapoznać się z nimi można na stronie Fondation Giacometti. Jednym z wprowadzonych warunków jest obowiązek rezerwacji biletów przez internet, co można zrobić również na stronie muzeum.

A la recherche des œuvres disparues, do 21 czerwca 2020 r. Institut Giacometti, 5 rue Victor Schoelcher (14. dzielnica), metro: Denfert-Rochereau, Rezerwacje: fondation-giacometti.fr

6. Printemps des Poètes w mediach społecznościowych

.Tegoroczna edycja Printemps des Poètes miała odbyć się pod hasłem odwagi – „Le Courage”. Festiwal poezji przeniesiony został podczas epidemii do mediów społecznościowych, gdzie publikowane są krótkie fragmenty utworów poetyckich.

https://www.instagram.com/printempsdespoetes/

7. Filmy z Wersalu

.Na kanale YouTube pałacu w Wersalu dostępne są nagrania, w których osoby zaangażowane w utrzymanie pałacu opowiadają o swojej pracy i oprowadzają widzów po rezydencji, ogrodach i wystawach. O Wersalu opowiadają m.in. konserwator, ogrodnik, a także dyrektor kompleksu. Można obejrzeć również filmy przedstawiające postacie historyczne i anegdoty związane z historią pałacu.

https://www.youtube.com/chateauversailles

8. Wirtualne wystawy La Villette

.Na stronie La Villette można obejrzeć kilka wirtualnych wystaw poświęconych m.in. europejskim rezydencjom królewskim czy kolekcji sztuki pochodzącej z muzeów z regionu Hauts-de-France. Proponowane są również nagrania wykładów na tematy związane z Paryżem, a także pomysły na spędzanie czasu z rodziną.

https://lavillette.com/

9. La Comédie continue!

.Artyści z Comédie Française proponują bogaty program, pozwalający podziwiać piękno teatru również z domu. Na stronie Comédie Française można obejrzeć transmisje przedstawień na żywo, nagrania ze spektakli, a także znaleźć materiały przybliżające pracę artystów zaangażowanych w przygotowywanie spektakli.

https://www.comedie-francaise.fr

10. Imagine Pablo

.Muzeum Picassa przygotowało podcasty poświęcone dziełom artysty i samemu artyście. Dzięki nagraniom pełnym wrażeń i emocji odwiedzający może zerknąć w świat sztuki Picassa. Podcasty stanowią wyjątkowy przewodnik po twórczości malarza, umożliwiając jej odbiór na poziomie bardziej zmysłowym. Tworzą także wyjątkową szansę bliższego poznania samego artysty.

https://www.museepicassoparis.fr/podcast-imagine-pablo/

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 czerwca 2020