Kolejne "Wszystko Co Najważniejsze" już czeka! Zapraszamy do EMPIKów i dobrych księgarni

Kolejne "Wszystko Co Najważniejsze" już czeka! Zapraszamy do EMPIKów i dobrych księgarni

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Teksty z najnowszego miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” ukazują się równolegle także we Francji. We wspólnym projekcie z redakcją ogólnofrancuskiego dziennika opinii „L’Opinion” OPOWIADAMY POLSKĘ.

„Zmieniliśmy mapę kontynentu” – to otwierający to wydanie tekst premiera Mateusza MORAWIECKIEGO. O tym też, że „wybory europejskie zmienią brukselską rzeczywistość. Parlament Europejski lepiej odzwierciedli zachodzące procesy”. O polskich tradycjach parlamentarnych i o tym, że „każda dekada europejskiego pokoju i współpracy oznacza dla nas odzyskanie utraconej uwagi” pisze prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI.  Prof. Cyrille BRET ze Sciences-Po w Paryżu pisze o tym, jak jesteśmy odbierani w Europie: „Ożywione dyskusje między Polską a Komisją Junckera potwierdzają jedynie, że Polska stała się jednym z najważniejszych graczy na kontynencie”. O tym też piszą Enrique ALDAZ-CARROLL, Rogier VAN DEN BRINK i Emilia SKROK z Banku Światowego.

„Polska – Unia: od ekscytacji do rozczarowań” – to tytuł tekstu Jana ROKITY. „W sprawie Unii Polska przebyła drogę od wieku młodzieńczego do dorosłości. Jeśli nazbyt szybko, to tylko na skutek złych słów i mało roztropnych czynów naszych unijnych partnerów”.

Przy okazji rozważań o Europie polecamy tekst Dariusza SZYMCZYCHY. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i koordynator kampanii referendalnej przed wejściem Polski do Unii pisze: „Cieszę się, że dzięki Unii szybciej modernizujemy Polskę, ale brakuje mi rozmowy z Polakami. Emocje zastąpiono buchalterią”.

„Co jest nie tak z Unią Europejską?” – pyta w tytule prof. Andrzej SZAHAJ. I odpowiada: „Elity unijne całkowicie oderwały się od społeczeństw, które nominalnie reprezentują, i zamknęły się w swoim własnym złotym kokonie”. Jerzy KWIECIŃSKI pisze: „Możemy się zaliczyć do szczęściarzy”. Tekst o tym, że „powoli stajemy na własnych nogach i jesteśmy coraz mniej zależni od funduszy unijnych”. Konrad SZYMAŃSKI: „Chcemy silnej UE, by lepiej chronić nasze interesy gospodarcze i polityczne”. Prof. Aleksander SURDEJ: „Edukacja i przedsiębiorczość sprawiają, że Polska nie konkuruje już wyłącznie tanią siłą roboczą”. Marcin KRUPA: „Nie doszłoby do transformacji Katowic w takiej skali bez skutecznej absorbcji środków unijnych”. Guillaume METAYER: „Musimy wspólnie przepracować „pęknięcie” Europy”.

Rocznicę Konstytucji 3 Maja warto opowiedzieć światu, ale też sobie. Zarówno więc w polskim jak i francuskim wydaniu znajdziemy teksty prof. Wojciecha ROSZKOWSKIEGO („Za wolność naszą i waszą”) oraz prof. Arkadego RZEGOCKIEGO („Pierwszy demokratyczny akt konstytucyjny w Europie”).

.Ale też nie zapominamy o 500 rocznicy śmierci Leonardo da Vinci. Teksty Piotra SENDECKIEGO („Artysta globalny. I wciąż obecny”) oraz Anny MAKUCH („Bajki dziwaka z Vinci”) uzupełnia krytyczny tekst o polskiej innowacyjności naszej epoki autorstwa Andrzeja KRAJEWSKIEGO („Leonardo da Vinci? Dziękujemy”). W tekście m.in. siedem grzechów głównych polskiego modelu wspierania innowacyjności.

Ciekawe teksty ze świata idei to w tym wydaniu także tekst Antonio SPADARO SJ o tym, że jednym z głównych wyzwań współczesnej edukacji jest duchowość ludzi, których sposób myślenia (modus cogitandi) zmienia się, ponieważ żyją w środowisku cyfrowym.

„Nasz model oparty na niekończących się dyskusjach i debatach, zastępujących działanie, Chińczyków śmieszy” – to z kolei ciekawy tekst Denisa JACQUETA i Homerica DE SARTHE.

Zapraszamy do EMPIKów, dobrych księgarni, a także wysyłkowo: www.operon.pl/wcn – tamże można już nabywać prenumeratę na najbliższe 6 wydań. Dobrej lektury!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 maja 2019