Magdalena ŁYSIAK Rzym. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2020
OD REDAKCJI: Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kulturalnych i wspaniałych pomników historii.
Rzym po pandemii powoli budzi się do życia. Wiele wystaw czasowych zostało przedłużonych, ale pojawiły się też nowe propozycje, przygotowane przez kuratorów czy artystów podczas lockdownu. W muzeach wprowadzono obowiązkowe pomiary temperatury, odpowiednie odstępy między zwiedzającymi, co wydłuża czas oczekiwania na wejście na wystawę. Opera rzymska wystawia swoje spektakle pod gołym niebem, w największym starożytnym cyrku Wiecznego Miasta. W trakcie przedstawień podziwiać więc można nie tylko śpiewaków, ale i oświetlone pałace cesarskie na Palatynie.
1. Filippo de Pisis – obrazy
.Wystawa w Narodowym Muzeum Rzymskim w Palazzo Altemps ukazuje sylwetkę Filippo de Pisisa (1896–1956) – poety i malarza, kolekcjonera, archeologa z zamiłowania. Był on znaczącą postacią artystycznego świata włoskiego XX wieku. Tworzył impresjonistyczne pejzaże, martwe natury, widoki miast. Z kolei na jego wiersze i poematy duży wpływ miała filozofia, a także ezoteryka. Na wystawie zobaczyć można część jego zbiorów. Rzeźby bohaterów i bogów uzupełniają dzieła malarskie.
Museo di Palazzo Altemps, Piazza di S. Apollinare, 46.
Czynne: sobota – niedziela 10.30–19.45 (ostatnie wejście o 19.00), zamknięte w poniedziałki. Autobus– linie: 70, 81, 87, 116T, 186, 492, 628
2. World Press Photo 2020
.Wystawa zaplanowana na kwiecień została przełożona z powodu epidemii. 139 finałowych zdjęć prestiżowego międzynarodowego konkursu fotograficznego, który od 1955 roku nagradza najlepszych profesjonalnych fotografów. Nazwiska zwycięzców edycji 2020 zostały ogłoszone 16 kwietnia za pośrednictwem sieci społecznościowych; pandemia nie umożliwiła zwykłej ceremonii wręczenia nagród, która odbywa się co roku w Amsterdamie i która inauguruje World Press Photo Festival.
Palazzo delle Esposizioni, via Nazionale 194.
Niedziela, wtorek – czwartek: 10.00–20.00, piątek – sobota: 10.00 – 22.30. Metro – linia A, stacja Repubblica; linia B, stacja Cavour; autobus – linie: 64, 70, 71, 117, 170, H, przystanek Nazionale/Palazzo Esposizioni
3. Nanni Moretti wybrał dla Rzymian filmy na lato
.Nanni Moretti od kilku lat prezentuje zestaw filmów do kina „pod chmurką”. Również w tym roku zaproponował wiele ciekawych pozycji. Zobaczyć można będzie m.in. „Nie ma nas w domu” Kena Loacha, „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” Woody’ego Allena, „Jesienna dziewczyna” Kantemira Bałagowa czy „Tutto il mio folle amore” Gabriele’a Salvatoresa. Wszystkie projekcje zaczynają się o 21.30. W razie deszczu projekcje odbywają się w pomieszczeniu z zachowaniem rygorów sanitarnych.
Arena Nuovo Sacher, Largo Ascianghi, 1.
Autobus – linie: 23, 44, 75, 83, 170, 280; metro – linia B
4. Real_Italy
.Zwycięskie prace z pierwszych dwóch edycji konkursu organizowanego przez Radę ds. Współczesnej Sztuki Włoskiej przy Ministerstwie Dziedzictwa Kulturowego (MiBACT). Celem konkursu jest wspieranie i promowanie włoskich artystów za granicą oraz poszerzanie kolekcji publicznych o ich prace. Wystawa pokazuje wnikliwą analizę współczesnej Italii – dzięki sztuce, która prezentuje różne rzeczywistości krzyżujące się na terytorium Włoch przeszłość i teraźniejszość kraju, jego tożsamość i pamięć.
MAXXI, Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku. Via Guido Reni, 4/A
wtorek – piątek: 11.00 – 19.00; sobota: 11.00 – 22.00; niedziela: 11.00 – 19.00
(ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem kas)
www.maxxi.art
5. Gioconda nuda (Naga Gioconda)
.Villa Farnesina wypożyczyła na lato obraz będący w posiadaniu Akademii Narodowej Lincei, którego atrybucję przypisywano przez długie lata Bernardinowi Luiniemu. „Naga Gioconda” została poddana wnikliwym badaniom i konserwacji, dzięki czemu zauważono duże podobieństwa do rysunku Leonarda o tej samej tematyce, przechowywanego w zbiorach Muzeum Condé w Chantilly. Krytycy zakładają obecnie, że obraz wyszedł ze szkoły Leonarda, a być może jego fragmenty malowane były przez samego mistrza z Vinci.
Villa Farnesina, via della Lungara, 230. Poniedziałek – sobota: 9.00 – 14.00, każda druga niedziela miesiąca: 9.00 – 17.00, bilety można kupić tylko online. Autobus: linia H; metro: linia A, a potem autobus 280 do przystanku Lungotevere della Farnesina
6. Tiziano Ferro live – koncert 15 lipca
.Trasa koncertowa gwiazdy włoskiej muzyki pop Tiziana Ferry zakończy się wielkim widowiskiem w Rzymie na Stadionie Olimpijskim. Artysta promuje płytę Accetto miracoli, na której znalazło się dwanaście nowych utworów, m.in. „W środku tej zimy” – piosenka poświęcona zaginionej babci Ferry.
Stadio Olimpico, Viale dello Stadio Olimpico 1,
bilety www.ticketone.it
metro: linie A, B
autobus: linia 32 (przystanek Piazzale della Farnesina)
7. Elisabetta Catalano. Tra immagine e performance (Między obrazem a performance)
.Slajdy, archiwalne odbitki, korespondencja i nagrania wideo – wszystko to składa się na ukazanie złożonego procesu twórczego. Elisabetta Catalano we współpracy z Archiwum Katalońskim bada związek między fotografią a performance’em, proponując portrety niektórych artystów podczas wielu faz tworzenia się ich sztuki, w tym m.in. Josepha Beuysa, Fabio Mauriego, Vettora Pisaniego czy Cesarego Tacchiego.
MAXXI Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku. Via Guido Reni, 4/A
wtorek – piątek: 11.00 – 19.00
sobota: 11.00 – 22.00
niedziela: 11.00 – 19.00
(ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem kas)
www.maxxi.art
8. Franco D’Andrea „New things” – koncert jazzowy
.Pianista Franco D’Andrea w Casa del Jazz zaprezentuje swój nowy album „New Things”. Wraz z Enrico Terragnolim (gitara) oraz Mirko Cisilino (trąbka) zagrają oryginalny, kolorowy, lekki i współczesny jazz. To trio, które doskonale się rozumie, a jego muzyka sięga do wielu korzeni – od rytmów afrykańskich, przez jazz klasyczny, po brzmienia XIX-wieczne.
17 lipca, godz. 21.00. CASA DEL JAZZ, Auditorium Parco della Musica, Viale Pietro de Coubertin 30. Bilety: www.ticketone.it
Autobus: 910 (Termini/Piazza Mancini), 53 (Piazza Mancini/Piazza San Silvestro), 982 (V.le XVII Olimpiade/Stazione Quattro Venti), 168 (L.go Maresciallo Diaz/Stazione Tiburtina)
tramwaj: 2 (P.le Flaminio/P.zza Mancini)
metro: linia A, do stacji Flaminio, potem tramwaj 2
9. Opera w Circo Massimo
.Opera rzymska przeniosła się na lato do starożytnego Circo Massimo, gdzie pokazywać będzie swoje najsłynniejsze, a także całkiem nowe, przygotowywane jeszcze przed epidemią, przedstawienia. W lipcu zobaczymy „Rigoletto” Giuseppe Verdiego w reżyserii Daniele’a Gattiego i Damiano Michieletta oraz „Cyrulika sewilskiego”.
Circo Massimo to najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu, usytuowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu.
Więcej informacji i bilety na stronie www.operaroma.it
10. Donne. Corpo e immagine tra simbolo e rivoluzione (Kobiety. Ciało między symbolem a rewolucją)
.Refleksja na temat postaci kobiecej w różnych nurtach artystycznych i kulturowych – od końca XIX, przez cały wiek XX, aż do dnia dzisiejszego.
Około 100 prac, w tym obrazy, rzeźby, grafiki i fotografie, niektóre nigdy wcześniej niewystawiane, ze zbiorów sztuki współczesnej stołecznej galerii Sztuki Nowoczesnej i MACRO. Kobieta zawsze była ulubionym tematem artystów jako obiekt podziwu, anioł, kusicielka, tajemnica, aż po nowy wizerunek zrodzony w kontestujących latach 60. XX wieku.
Ścieżce zwiedzania towarzyszą materiały dokumentalne, instalacje wideo, fotografie i filmy, z Cineteca di Bologna oraz z archiwum Istituto Luce-Cinecittà.
Galleria Comunale d’Arte Moderna di Roma, Via Francesco Crispi 24,
czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10.00 – 18.30
autobus: 62, 83, 85, 160, 590
metro: linia A
Magdalena Łysiak