Magdalena ŁYSIAK Rzym. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2020

Magdalena ŁYSIAK Rzym. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2020

Photo of Magdalena ŁYSIAK

Magdalena ŁYSIAK

Szef działu prasowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, autorka publikacji okolicznościowych, współzałożycielka Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej. W każdej wolnej chwili zgłębia kulturę włoską i architekturę modernistyczną.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kulturalnych i wspaniałych pomników historii.

Rzym po pandemii powoli budzi się do życia. Wiele wystaw czasowych zostało przedłużonych, ale pojawiły się też nowe propozycje, przygotowane przez kuratorów czy artystów podczas lockdownu. W muzeach wprowadzono obowiązkowe pomiary temperatury, odpowiednie odstępy między zwiedzającymi, co wydłuża czas oczekiwania na wejście na wystawę. Opera rzymska wystawia swoje spektakle pod gołym niebem, w największym starożytnym cyrku Wiecznego Miasta. W trakcie przedstawień podziwiać więc można nie tylko śpiewaków, ale i oświetlone pałace cesarskie na Palatynie.

1. Filippo de Pisis – obrazy

.Wystawa w Narodowym Muzeum Rzymskim w Palazzo Altemps ukazuje sylwetkę Filippo de Pisisa (1896–1956) – poety i malarza, kolekcjonera, archeologa z zamiłowania. Był on znaczącą postacią artystycznego świata włoskiego XX wieku. Tworzył impresjonistyczne pejzaże, martwe natury, widoki miast. Z kolei na jego wiersze i poematy duży wpływ miała filozofia, a także ezoteryka. Na wystawie zobaczyć można część jego zbiorów. Rzeźby bohaterów i bogów uzupełniają dzieła malarskie.

Museo di Palazzo Altemps, Piazza di S. Apollinare, 46.
Czynne: sobota – niedziela 10.30–19.45 (ostatnie wejście o 19.00), zamknięte w poniedziałki. Autobus– linie: 70, 81, 87, 116T, 186, 492, 628

2. World Press Photo 2020

.Wystawa zaplanowana na kwiecień została przełożona z powodu epidemii. 139 finałowych zdjęć prestiżowego międzynarodowego konkursu fotograficznego, który od 1955 roku nagradza najlepszych profesjonalnych fotografów. Nazwiska zwycięzców edycji 2020 zostały ogłoszone 16 kwietnia za pośrednictwem sieci społecznościowych; pandemia nie umożliwiła zwykłej ceremonii wręczenia nagród, która odbywa się co roku w Amsterdamie i która inauguruje World Press Photo Festival.

Palazzo delle Esposizioni, via Nazionale 194.
Niedziela, wtorek – czwartek: 10.00–20.00, piątek – sobota: 10.00 – 22.30. Metro – linia A, stacja Repubblica; linia B, stacja Cavour; autobus – linie: 64, 70, 71, 117, 170, H, przystanek Nazionale/Palazzo Esposizioni

3. Nanni Moretti wybrał dla Rzymian filmy na lato

.Nanni Moretti od kilku lat prezentuje zestaw filmów do kina „pod chmurką”. Również w tym roku zaproponował wiele ciekawych pozycji. Zobaczyć można będzie m.in. „Nie ma nas w domu” Kena Loacha, „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” Woody’ego Allena, „Jesienna dziewczyna” Kantemira Bałagowa czy „Tutto il mio folle amore” Gabriele’a Salvatoresa. Wszystkie projekcje zaczynają się o 21.30. W razie deszczu projekcje odbywają się w pomieszczeniu z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Arena Nuovo Sacher, Largo Ascianghi, 1.
Autobus – linie: 23, 44, 75, 83, 170, 280; metro – linia B

4. Real_Italy

.Zwycięskie prace z pierwszych dwóch edycji konkursu organizowanego przez Radę ds. Współczesnej Sztuki Włoskiej przy Ministerstwie Dziedzictwa Kulturowego (MiBACT). Celem konkursu jest wspieranie i promowanie włoskich artystów za granicą oraz poszerzanie kolekcji publicznych o ich prace. Wystawa pokazuje wnikliwą analizę współczesnej Italii – dzięki sztuce, która prezentuje różne rzeczywistości krzyżujące się na terytorium Włoch przeszłość i teraźniejszość kraju, jego tożsamość i pamięć.

Arte ©Musacchio, Ianniello & Pasqualini

MAXXI, Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku. Via Guido Reni, 4/A
wtorek – piątek: 11.00 – 19.00; sobota: 11.00 – 22.00; niedziela: 11.00 – 19.00
(ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem kas)
www.maxxi.art

5. Gioconda nuda (Naga Gioconda)

.Villa Farnesina wypożyczyła na lato obraz będący w posiadaniu Akademii Narodowej Lincei, którego atrybucję przypisywano przez długie lata Bernardinowi Luiniemu. „Naga Gioconda” została poddana wnikliwym badaniom i konserwacji, dzięki czemu zauważono duże podobieństwa do rysunku Leonarda o tej samej tematyce, przechowywanego w zbiorach Muzeum Condé w Chantilly. Krytycy zakładają obecnie, że obraz wyszedł ze szkoły Leonarda, a być może jego fragmenty malowane były przez samego mistrza z Vinci.

Villa Farnesina, via della Lungara, 230. Poniedziałek – sobota: 9.00 – 14.00, każda druga niedziela miesiąca: 9.00 – 17.00, bilety można kupić tylko online. Autobus: linia H; metro: linia A, a potem autobus 280 do przystanku Lungotevere della Farnesina

6. Tiziano Ferro live – koncert 15 lipca

.Trasa koncertowa gwiazdy włoskiej muzyki pop Tiziana Ferry zakończy się wielkim widowiskiem w Rzymie na Stadionie Olimpijskim. Artysta promuje płytę Accetto miracoli, na której znalazło się dwanaście nowych utworów, m.in. „W środku tej zimy” – piosenka poświęcona zaginionej babci Ferry.

Stadio Olimpico, Viale dello Stadio Olimpico 1,
bilety www.ticketone.it
metro: linie A, B
autobus: linia 32 (przystanek Piazzale della Farnesina)

7. Elisabetta Catalano. Tra immagine e performance (Między obrazem a performance)

.Slajdy, archiwalne odbitki, korespondencja i nagrania wideo – wszystko to składa się na ukazanie złożonego procesu twórczego. Elisabetta Catalano we współpracy z Archiwum Katalońskim bada związek między fotografią a performance’em, proponując portrety niektórych artystów podczas wielu faz tworzenia się ich sztuki, w tym m.in. Josepha Beuysa, Fabio Mauriego, Vettora Pisaniego czy Cesarego Tacchiego.

MAXXI Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku. Via Guido Reni, 4/A
wtorek – piątek: 11.00 – 19.00
sobota: 11.00 – 22.00
niedziela: 11.00 – 19.00
(ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem kas)
www.maxxi.art

8. Franco D’Andrea „New things” – koncert jazzowy

.Pianista Franco D’Andrea w Casa del Jazz zaprezentuje swój nowy album „New Things”. Wraz z Enrico Terragnolim (gitara) oraz Mirko Cisilino (trąbka) zagrają oryginalny, kolorowy, lekki i współczesny jazz. To trio, które doskonale się rozumie, a jego muzyka sięga do wielu korzeni – od rytmów afrykańskich, przez jazz klasyczny, po brzmienia XIX-wieczne.

17 lipca, godz. 21.00. CASA DEL JAZZ, Auditorium Parco della Musica, Viale Pietro de Coubertin 30. Bilety: www.ticketone.it

Autobus: 910 (Termini/Piazza Mancini), 53 (Piazza Mancini/Piazza San Silvestro), 982 (V.le XVII Olimpiade/Stazione Quattro Venti), 168 (L.go Maresciallo Diaz/Stazione Tiburtina)
tramwaj: 2 (P.le Flaminio/P.zza Mancini)
metro: linia A, do stacji Flaminio, potem tramwaj 2

9. Opera w Circo Massimo

.Opera rzymska przeniosła się na lato do starożytnego Circo Massimo, gdzie pokazywać będzie swoje najsłynniejsze, a także całkiem nowe, przygotowywane jeszcze przed epidemią, przedstawienia. W lipcu zobaczymy „Rigoletto” Giuseppe Verdiego w reżyserii Daniele’a Gattiego i Damiano Michieletta oraz „Cyrulika sewilskiego”.

Circo Massimo to najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu, usytuowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu.
Więcej informacji i bilety na stronie www.operaroma.it

10. Donne. Corpo e immagine tra simbolo e rivoluzione (Kobiety. Ciało między symbolem a rewolucją)

.Refleksja na temat postaci kobiecej w różnych nurtach artystycznych i kulturowych – od końca XIX, przez cały wiek XX, aż do dnia dzisiejszego.

Około 100 prac, w tym obrazy, rzeźby, grafiki i fotografie, niektóre nigdy wcześniej niewystawiane, ze zbiorów sztuki współczesnej stołecznej galerii Sztuki Nowoczesnej i MACRO. Kobieta zawsze była ulubionym tematem artystów jako obiekt podziwu, anioł, kusicielka, tajemnica, aż po nowy wizerunek zrodzony w kontestujących latach 60. XX wieku.

Ścieżce zwiedzania towarzyszą materiały dokumentalne, instalacje wideo, fotografie i filmy, z Cineteca di Bologna oraz z archiwum Istituto Luce-Cinecittà.

Galleria Comunale d’Arte Moderna di Roma, Via Francesco Crispi 24,
czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10.00 – 18.30
autobus: 62, 83, 85, 160, 590
metro: linia A

Magdalena Łysiak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lipca 2020