Marcin JAKUBOWSKI: Topologia, czyli piękno matematyki. Nobel z fizyki 2016
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

Topologia, czyli piękno matematyki.
Nobel z fizyki 2016

Thouless, Haldane i Kosterlitz, stosując niezwykle eleganckie i wyrafinowane prawa matematyczne w fizyce, potrafili zmienić sposób, w jaki myślimy o materiałach, a nawet zapoczątkowali całą dziedzinę badań, które być może dadzą nam superkomputery kwantowe czy materiały o własnościach jeszcze lepszych niż własności grafenu.

Marcin JAKUBOWSKI: Fale grawitacyjne - echo kosmicznego kataklizmu
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

Fale grawitacyjne - echo kosmicznego kataklizmu

Naukowcy pracujący przy projekcie LIGO ogłosili, że ich aparatura zarejestrowała falę grawitacyjną, która potrzebowała 1,3 miliarda lat, by dotrzeć do Ziemi z miejsca, gdzie zderzyły się ze sobą dwie czarne dziury. Eksplozja, która przez ułamek sekundy wytworzyła moc 50 razy większą od tej, którą wytwarza cały widzialny wszechświat, sprawiła, że na Ziemi wspomniane lustra zostały wprawione w drgania — tj. zmieniły swoje położenie względem siebie o ułamek średnicy jądra atomowego.

Marcin JAKUBOWSKI: "Nauka"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Nauka"

Przywróćmy uniwersytetom status miejsc, gdzie tworzy się i zdobywa wiedzę, tę na światowym poziomie. Przywróćmy relację uczeń — mistrz, bo przecież dzięki niej powstawały największe odkrycia.

Marcin JAKUBOWSKI: "Cassini zaczyna nową erę badań kosmosu"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Cassini zaczyna nową erę badań kosmosu"

Może uda nam się odpowiedzieć na jeszcze jedno z podstawowych pytań, które stawia sobie homo sapiens. Czy powstawanie życia we wszechświecie jest nieuniknione i powszechne, bo wynika z praw chemii, fizyki i biologii? A może jest tylko przypadkową ekstrawagancją, złożeniem wielu mało prawdopodobnych zdarzeń?

Marcin JAKUBOWSKI: "Annus mirabilis czyli rok z życia pracownika urzędu patentowego"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Annus mirabilis czyli rok z życia pracownika urzędu patentowego"

Aż trudno uwierzyć, że 26-latek w ciągu zaledwie jednego roku opublikował cztery prace, które tak wstrząsnęły naszym rozumieniem świata. Pracownik urzędu patentowego w Zurychu zrewolucjonizował fizykę zarówno w skali atomowej jaki i tej kosmicznej. Położył podwaliny pod mechanikę kwantową i ogólną teorię względności. Sprawił, że filozofowie, naukowcy, pisarze i wszyscy ludzie rozumu na nowo musieli stworzyć paradygmaty naszej rzeczywistości.

Marcin JAKUBOWSKI: "Święto liczby pi czyli Wszechświat jest matematyczny"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Święto liczby pi czyli Wszechświat jest matematyczny"

Wczoraj obchodziliśmy święto liczby pi, fundamentalnej stałej matematyki, ale także i fizyki, a przez to całego wszechświata. Pi pojawia się w równaniach mechaniki kwantowej i ogólnej teorii względności. W skali makro i mikro, a wszystko dzięki temu, że matematyka jest immanentną cechą wszechświata, niektórzy twierdzą, iż wszechświat jest matematyczny.

Marcin JAKUBOWSKI: "Energia jako informacja"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Energia jako informacja"

Energia i informacja są ze sobą nierozerwalnie związane, wynika to z najbardziej fundamentalnych praw fizyki rządzących wszechświatem. Dotyczy to zarówno ewolucji życia na Ziemi, opasłych woluminów zgromadzonych w średniowiecznych opactwach, jak i najnowszych doniesień z giełdy nowojorskiej, które wyświetlają się na ekranach naszych smartfonów. Potrzebujemy energii, by gromadzić i przesyłać informację, tak jak i potrzebujemy wiedzy by tę energię wytwarzać.

Marcin JAKUBOWSKI: "Rzeczywistość dziennikarsko zmyślona"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Rzeczywistość dziennikarsko zmyślona"

Dziś czytelnik „Newsweeka” i widz programów Tomasza Lisa sądzi, że pedofila to problem, który występuje głównie w kościele katolickim. Ze słynnej już okładki tygodnika „W Sieci”, dowiemy się, że Donald Tusk cieszył się w Smoleńsku wraz z Władimirem Putinem z katastrofy prezydenckiego samolotu. Prawie każde dzisiejsze medium tworzy swoją wirtualną rzeczywistość, która tylko okazjonalnie styka się z tą, którą mamy za oknem.

Marcin JAKUBOWSKI: "Dualizm światła i materii"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Dualizm światła i materii"

W przestrzeni międzygwiezdnej i w mikroświecie atomów toczy się odwieczny taniec światła i materii. Atomy, a nawet elektrony, mogą emitować lub absorbować światło, spotkanie cząstki z antycząstką sprawia, że obie znikają pozostawiając po sobie kwant energii, czyli światło. Dzisiaj fizycy, niczym alchemicy XXI wieku mogą w swoich laboratoriach utworzyć światło z materii, a materię ze światła.

Marcin JAKUBOWSKI: "POLSKA. Marnowanie czasu wspólnego"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"POLSKA. Marnowanie czasu wspólnego"

Problemem nie jest tylko system. Problemem jest też to, że nie szanujemy się nawzajem, swojego czasu, swojej pracy. Marnujemy potencjał młodych, mądrych, wykształconych (których nota bene nie mamy tak wielu).

Marcin JAKUBOWSKI: "Kepler - łowca planet"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Kepler - łowca planet"

Do tej pory Kepler swoim teleskopem przebadał 42 tysiące gwiazd w obszarze nieba gdzie widzimy gwiazdozbiory Łabędzia i Lutni. Na tym jakże małym obszarze nieba, badaczom z NASA, udało się odnaleźć prawie 1000 planet

Sylwia BORSKA: "Rewolucje dzięki ewolucji"
Sylwia BORSKA

Sylwia BORSKA

"Rewolucje dzięki ewolucji"

Ewolucja jest faktem, takim jak grawitacja i to że Słońce świeci, a dowodów na jej istnienie jest bardzo wiele. Dostarczają ich dziedziny nauki takie jak paleontologia, filogenetyka, ewolucyjna biologia rozwoju czy genetyka. Choć opinie na temat mechanizmów i przebiegu ewolucji są nadal przyczyną zażartych sporów pomiędzy biologami, to uczymy się nią kierować, co może okazać się prawdziwą rewolucją w biologii i medycynie.

Marcin JAKUBOWSKI: "Ujarzmić gwiazdy"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Ujarzmić gwiazdy"

Synteza termojądrowa, najpotężniejsza z reakcji, którą udało się odkryć fizykom, sprawia, że Słońce i wszystkie inne gwiazdy świecą wypromieniowując ogromne ilości energii. W kilkunastu laboratoriach rozsianych po całym świecie, od Japonii, poprzez Chiny, Rosję, Indie, Europę aż po Stany Zjednoczone, naukowcy starają się ją ujarzmić budując najpotężniejsze i praktycznie niewyczerpywalne źródło energii.

Marcin JAKUBOWSKI: Teorie, które zmieniły świat
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

Teorie, które zmieniły świat

Na początku XX wieku, już ponad 100 lat temu, powstały zręby dwóch teorii, które wywróciły nasze rozumienie rzeczywistości do góry nogami. Mechanika kwantowa i ogólna teoria względności, pomimo, że matematycznie bardzo skomplikowane, wpłynęły na to jak żyjemy, co myślimy o świecie i o nas samych.

Marcin JAKUBOWSKI: "Rosetta. W poszukiwaniu początków życia 790 mln km od Ziemi"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Rosetta.
W poszukiwaniu początków życia 790 mln km od Ziemi"

„Rosetta może wyjaśnić skąd wzięło się życie na Ziemi i rzucić więcej światła na początki Układu Słonecznego. Przede wszystkim jednak, umożliwi nam lepsze zbadanie komet. Tylko niektóre aspekty tych „kosmicznych nomadów” są nam dobrze znane”.

Marcin JAKUBOWSKI: "Po co dążyć za wielkimi ideami?"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Po co dążyć za wielkimi ideami?"

To wielkie wyczyny zapładniają intelektualnie społeczeństwa. Studenci kształceni na uniwersytetach przez świetnych, wyznaczających światowe trendy, nauczycieli akademickich poniosą w świat nie tylko doskonałe wykształcenie i wiedzę, poniosą też pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Marcin JAKUBOWSKI: "Dlaczego nauka przegrywa z ignorancją?"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Dlaczego nauka przegrywa z ignorancją?"

„Pseudonaukowe mity panoszą się w sieci, toczą się o nie wojny pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami. Tezy wypowiadane przez ignorantów, zawsze z absolutną pewnością, trafiają na chłonny jak gąbka grunt sieci społecznościowych i wpływają na decyzje jakie podejmujemy.”

Marcin JAKUBOWSKI: "Siedem najważniejszych pytań nauki"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Siedem najważniejszych pytań nauki"

Triumf nauki, która potrafi pokazać nam rzeczy, które „nie śniły się filozofom”, jest niezaprzeczalny. A jednak jest ciągle wiele pytań, na które nie potrafimy odpowiedzieć. To one będą wyznaczały trendy nauki na najbliższe dziesięciolecia, a może i stulecia. Siedem pytań, kwestii, tematów. Wiem, że o ile będzie jeszcze istniał Homo Sapiens, zawsze będzie szukał odpowiedzi, także na te pytania. Wszak ciekawość świata jest naszą cechą immanentną.

Marcin JAKUBOWSKI: "#PięknoNauki"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"#PięknoNauki"

„Internet dał ludziom możliwość budowania grup skupionych wokół idei, pomysłów. Jeszcze nigdy, dzielenie się tworami ludzkiej kreatywności nie było tak łatwe. To nauka jest jednym z ostatnich (razem z dziennikarstwem) pasażerów, który wskakuje do pociągu sieci społecznościowych”