Mateusz MORAWIECKI: Nauczmy się rozmawiać językiem godnym debaty publicznej i szanujmy wzajemnie

Nauczmy się rozmawiać językiem godnym debaty publicznej i szanujmy wzajemnie

Photo of Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Premier Rzeczpospolitej w latach 2017–2023. Był członkiem zespołu, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

W obliczu tych jakże smutnych zdarzeń, które miały miejsce tydzień temu, bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody. Podobnie jak wszyscy Polacy, jestem wstrząśnięty zabójstwem ś.p. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, dokonanym przez recydywistę, szaleńca, człowieka ponad wszelką wątpliwość chorego, psychicznie chorego.

Zginął Prezydent Gdańska. Człowiek będący na służbie zginął podczas wydarzenia, które miało łączyć w dzieleniu się dobrem.

Stało się wielkie ZŁO, ale spróbujmy przekuć je w DOBRO. Niech to, co się stało, będzie momentem przełomu.

Apeluję do wszystkich polityków, do liderów opinii, do ludzi mediów, do ludzi kultury: uczyńmy nasze życie publiczne lepszym! A debatę publiczną uczyńmy spokojniejszą, mądrzejszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem.

Tak zresztą też rozumiem słowa rodziny ś.p. Prezydenta Pawła Adamowicza, wzywające do obniżenia temperatury sporu, do pozbycia się i niekarmienia agresji różnymi słowami czy czynami. Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko mówią, ale i też rozmawiają. Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko słyszą, ale i słuchają. Spierajmy się, ale i też wspierajmy się.

Dziś to ważny dzień, abyśmy wyciągnęli z tego lekcję. Abyśmy też krzywdzące oskarżenia, które padają, odstawili, aby to, co się stało, nie było kolejnym rozdziałem wojny polsko-polskiej, tylko aby pomogło nam wypracować dobro. To tak ważne dla naszego narodu.

Te cechy pojednania i zgody są kluczowe dla rozwoju całego naszego narodu, społeczeństwa i gospodarki w dwudziestym pierwszym wieku. Do wykorzystania szans, o które walczyli ojcowie naszej niepodległości. I o które walczył Wincenty Witos. „Mniej walki, więcej solidarności” – to słowa naszego papieża Jana Pawła II, które padły w Gdańsku ponad 30 lat temu. Niech one zapadną nam głęboko w nasze serca i nasze umysły.

Walka nie może być ważniejsza od Solidarności – tak mówił nasz papież i dlatego niech te wydarzenia będą momentem, który pozwoli nam w sposób ogólnonarodowy pozbyć się tych największych animozji, niechęci, wzajemnych sporów. Niech ten moment będzie przełomowym momentem, po którym obudzimy się w lepszej Polsce.

Chciałbym prosić, żebyśmy przeciwstawiali się wszelkiej agresji – w internecie, w debacie publicznej, na ulicach, w języku mediów, w różnych miejscach. Nauczmy się wreszcie odpowiedzialności, większej odpowiedzialności za nasze słowa, za nasze czyny i nasze gesty. Niech wszystko to, co robimy, będzie robione z myślą o lepszej Polsce, o pojednaniu, o zgodzie narodowej.

Bo nie ma ważniejszej sprawy niż Polska. I rzeczywiście jestem przekonany… chciałbym, podobnie jak wszyscy Polacy, żebyśmy z tej lekcji wyciągnęli wnioski. Nauczmy się rozmawiać językiem godnym debaty publicznej i szanujmy się. Szanujmy się, bo szanując siebie, szanujemy Polskę.

Mateusz Morawiecki
Tekst wystąpienia wygłoszonego 20 stycznia 2019 r. w Wierzchosławicach w 145. rocznicę urodzin Wincentego Witosa.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 stycznia 2019
Fot. Adam Guz / KPRM