#RozmowyNajważniejsze Max-Erwann GASTINEAU: Jak Francuzi postrzegają Polskę?

Jak Francuzi postrzegają Polskę?

Photo of Max-Erwann GASTINEAU

Max-Erwann GASTINEAU

Francuski historyk, redaktor naczelny części politycznej czasopisma „Limite”, współpracuje z „Le Figaro Vox". Autor "Le Nouveau procès de l’Est" (Editions du CERF).

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autora

Photo of Nathaniel GARSTECKA

Nathaniel GARSTECKA

Redaktor „Wszystko co Najważniejsze". Francuz urodzony w Paryżu, z polsko-żydowskimi korzeniami. Pasjonuje się historią i kulturą Polski, Francji i narodu żydowskiego. Mieszka w Warszawie.

zobacz inne teksty Autora

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała wzrost roli Polski – oraz całej Europy Środkowej – w międzynarodowej polityce. Jak Francuzi postrzegają Polskę wobec tej zmiany? Na to pytanie, w rozmowie z Nathanielem GARSTECKĄ, odpowiada Max-Erwann GASTINEAU.

.Instytucje europejskie nie powinny narzucać decyzyjności innym krajom. Społeczeństwa mają własne wartości, wynikające z historii. Projekt europejski nie ma na celu uniformizacji ich obyczajów i wartości, ale dbanie o ich zdrową kooperację – mówi Max-Erwann GASTINEAU.

Rozmawia: Nathaniel GARSTECKA

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o najważniejszych odkryciach naukowych, stosunkach międzynarodowych i wyzwaniach współczesności.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 sierpnia 2023