Popołudniowe Espresso: Mołdawia opuści Wspólnotę Niepodległych Państw
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Mołdawia opuści Wspólnotę Niepodległych Państw

Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczenia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej rozwijanej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej od początku lat 90.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Orzeł, lew i krzyż.
Historia i kultura krajów Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza, wyraźnie wsparta przez Stany Zjednoczone, jest solą w oku dla Niemiec i Rosji, które pragną, jak dawniej w historii, traktować ten region jako sferę swojej ekspansji, a także dodatkowo wyodrębnia państwa, które ze względów geograficznych i politycznych mogą tworzyć nową sieć powiązań, od państw, które leżą na uboczu, jak Bałkany Zachodnie, lub borykają się z mniejszym lub większym uzależnieniem od Rosji, jak Białoruś, Ukraina i Mołdawia

Bartłomiej ZDANIUK: To Zachód musi przyciągnąć Republikę Mołdawii do siebie
Bartłomiej ZDANIUK

Bartłomiej ZDANIUK

To Zachód musi przyciągnąć Republikę Mołdawii do siebie

W przekonaniu większości obywateli Republiki Mołdawii integracja z Zachodem nie powinna doprowadzić do pogorszenia relacji z Federacją Rosyjską, wobec której z różnych powodów, którym warto poświęcić odrębną refleksję, społeczeństwo przeważnie nie żywi resentymentów.

Michał BONI: "Kiszyniów. Czy zbudzi się wiosna?"
Michał BONI

Michał BONI

"Kiszyniów. Czy zbudzi się wiosna?"

Gdzieś zniknął miliard euro w systemie bankowym, i to środków w części europejskich. Poczucie, że korupcja jest wszechwładna, jest powszechne. Rząd wyłaniano przy olbrzymich napięciach. A ludzie potrzebują klarowności: co jest robione, co zwykłym ludziom przyniesie wejście do Unii, co będzie z rolnictwem, czy winni korupcji, nawet jeśli mogą okazać się prominentnymi politykami, zostaną ukarani.