Popołudniowe Espresso: Mołdawia opuści Wspólnotę Niepodległych Państw

Mołdawia opuści Wspólnotę Niepodległych Państw

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 16. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Program wspierający polskich producentów rolnych zatwierdzony przez KE

We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 1,3 mld euro, którego celem jest wsparcie producentów rolnych. Program będzie realizowany do 31 grudnia 2027 roku. Środki z programu mają być wykorzystywane m.in. w celu: pokrycia ryzyka szkód, wyrządzonych niektórym produktom roślinnym i gatunkom zwierząt gospodarskich, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, takimi jak huragany, powodzie czy osunięcia ziemi. Program dedykowany jest zarówno dla małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw, które prowadzą swoje działaności w zakresie podstawowej produkcji rolnej na terenie kraju.

Przedsiębiorstwa, które zakwalifikują się do programu, mogą otrzymać pomoc w wysokości do 65 procent swoich składek ubezpieczeniowych. „Ten środek o wartości 1,3 mld euro przyczyni się do rozwoju prężnego sektora rolnego w Polsce i zapewni długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe. Pomoże chronić producentów rolnych przed stratami spowodowanymi niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, a tym samym utrzyma ich dochody na stabilnym poziomie” – poinformowała Margrethe VESTAGER, wiceprzewodnicząca Komisji Eeupejskiej odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Mołdawia opuści Wspólnotę Niepodległych Państw

Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczenia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej rozwijanej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej od początku lat 90. – poinformował w poniedziałek cytowany przez kiszyniowskie media przewodniczący mołdawskiego parlamentu, Igor GROSU. Wyjaśnił, że jako szef jednoizbowego parlamentu Mołdawii zalecił prawnikom przygotowanie dokumentów służących wycofaniu Kiszyniowa z porozumienia o członkostwie w WNP. Dodał, że decyzję poprzedziły konsultacje z politykami na najwyższym szczeblu państwowym oraz konsultacje z narodem. Konsultacjom społecznym, jak dodał, towarzyszyły rozmowy z posłami rządzącej krajem Partii Akcji i Solidarności (PAS) oraz z prezydent kraju Maią SANDU.

Mołdawia należała do grupy od 1994 r. Jak wskazał GROSU, członkostwo Mołdawii, nie chroni już tego kraju przed embargiem gospodarczym i wrogimi działaniami Rosji „podejmowanymi przeciwko niepodległości i suwerenności Mołdawii”. „Dowodem tego był szantaż energetyczny [ze strony Rosji – przyp. red.], którego doświadczyliśmy w środku tegorocznej zimy” – podsumował przewodniczący mołdawskiego parlamentu.

USA apelują, aby Indie potępiły utrzymującą się przemoc na tle religijnym

Departamentu Stan USA opublikował w poniedziałek coroczny raport na temat wolności religijnej na świecie, w którym wymieniono ataki na mniejszości religijne, w tym muzułmanów i chrześcijan. Dane zawarte w raporcie wskazały na wysoki poziom ataków na te mniejszości religijne w Indiach. Stany Zjednoczone zaapelowały, aby Indie potępiły utrzymującą się przemoc na tle religijnym. Wysoki rangą urzędnik amerykański, wskazał na „ogromny potencjał” Indii i powiedział, że jest „zasmucony ciągłymi ukierunkowanymi atakami” na mniejszości religijne w tym kraju. „Zachęcamy rząd do potępienia przemocy i pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy angażują się w retorykę odczłowieczającą mniejszości religijne” – powiedział urzędnik.

Wśród obaw odnotowanych przez urzędnika znalazły się „otwarte wezwania do ludobójstwa muzułmanów, lincze i inne akty przemocy motywowane nienawiścią, ataki na miejsca kultu i wyburzanie domów, a w niektórych przypadkach bezkarność, a nawet ułaskawienie tych, którzy zaangażowali się w ataki na mniejszości religijne”. Urzędnik obiecał rozmawiać „bezpośrednio” z indyjskimi urzędnikami oraz dziennikarzami, którzy każdego dnia narażając własne życie informują o atakach.

Edward LUCAS
 Historia jako broń

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Aleksandra DUDA: Jak zainteresować historią młode pokolenie?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 maja 2023